آموزش فنی استفاده از آچار زنجیر

در اين پست سعي داريم تا به آموزشي بپردازيم که اگرچه براي بسياري از دوچرخه سواران عملي روتين و ساده مي باشد، اما براي افراد مبتدي و تازه کار ممکن است کمي گمراه کننده و همراه با اشکالاتي باشد که در صورت عدم توجه به اين اشکالات احتمال خرابي زنجير و به تبع آن تمام سيستم دنده وجود خواهد داشت.
اگر چه زنجير از جمله قطعاتي است که ممکن است تا مدتها نيازي به باز کردن آن نباشد، اما در برخي موارد مانند افتادن و گير کردن زنجير در قسمت طبق يا شانژمان يا خرابي هاي غيرمنتظره، تنها راه، باز و بسته کردن زنجير مي باشد. همچين براي تعويض زنجير پس از کش آمدن يا آسيب هاي فيزيکي يا در موارد خاص به منظور تميز کردن آن، لازم است تا زنجير از روي دوچرخه باز شده و بعد از سرويس لازم بدرستي در محل قبلي خود بسته شود. چراغ دوچرخه
براي باز کردن زنجير دوچرخه پيش از هر کاري نياز به يک وسيله با نام "آچار زنجير" خواهيد داشت که در اکثر فروشگاه هاي معتبر لوازم و قطعات دوچرخه سواراي با قيمت پاييني قابل تهيه مي باشد.
آچار زنجير از دو قسمت اصلي تشکيل شده است، يک قسمت شامل بدنه و دستگيره دستگاه مي باشد که همراه با يک دست ثابت نگهداشته مي شود، و قسمت ديگر محور آچار زنجير بوده که با چرخيدن و حرکت به جلو باعث هل دادن پين زنجير به سمت بيرون و جدا شدن زنجير مي گردد.
براي باز کردن زنجير، ابتدا بايد پيچ آچار زنجير (محور دستگاه) را تا انتهاي آن باز کنيم تا جاي کافي براي قرار گرفتن زنجير ايجاد شود. زنجير را در قسمت برآمدگي دوم (برآمدگي اصلي) قرار مي دهيم تا هر يک از پيوندها بر روي دو قسمت برآمدگي افتاده و پين زنجير روبروي محور آچار زنجير قرار بگيرد. بعضي از آچارهاي زنجير در يک طرف داراي پيچي براي محکم تر کردن زنجير در جاي خود مي باشند که در صورت وجود اين پيچ مي توان محل قرارگيري زنجير را محکم تر نمود تا احتمال خم شدن زنجير در اثر فشار کمتر شود.
حال با چرخاندن دسته آچار در جهت عقربه هاي ساعت مشاهده مي کنيم که محور آچار، پين زنجير را به جلو فشار داده و از سمت ديگر به آرامي خارج مي شود.
دقت کنيد که پين زنجير نبايد کاملاً از محل خود خارج شود، چون وارد کردن مجدد پين کاري مشکل و وقت گير بوده و ريسک خرابي و کج شدن لبه هاي زنجير را بدنبال دارد. پس اينکار را تا جايي ادامه دهيد که تا حدود 90% پين از زنجير خارج شده باشد و عملاً پين بر روي لبه زنجير قرار گيرد.
بعد از بيرون آمدن قسمت بيشتر پين، دسته آچار را در خلاف جهت عقربه هاي ساعت چرخانده و زنجير را از آن خارج کنيد.
سپس با کمي نيرو و خم کردن زنجير به شکل زير، زنجير را کاملاً جدا کنيد. مراقب باشيد تا زنجير را بيش از حد خم نکنيد. در صورت نياز به اعمال فشار زياد، به جاي اينکار با استفاده از آچار زنجير، پين را کمي بيشتر به بيرون هدايت کنيد تا جدا کردن به راحتي انجام گيرد.
و بالاخره زنجير باز شده و مي توانيد آن را از روي دوچرخه جدا کرده و سرويس هاي لازم را بر روي آن انجام دهيد.
بعد از انجام سرويس هاي لازم بر روي زنجير، حال نوبت بستن زنجير بر روي دوچرخه فرا مي رسد. بستن زنجير نيز همانند باز کردن آن مي باشد با اين تفاوت که بايد مراحل باز کردن را بصورت معکوس انجام دهيد. ابتدا زنجير را بر روي کوچکترين طبق و خودرو قرار دهيد تا کمترين نيرو براي نزديک کردن دو سر زنجير (در اثر جمع شدن شانژمان) لازم باشد. بعد از وارد کردن دوسر زنجير در محل قبلي خود، آن را طوري در آچار زنجير قرار دهيد که پين خارج شده مقابل محور دستگاه قرار بگيرد.
حال با چرخاندن دسته آچار در جهت عقربه هاي ساعت پين را به داخل زنجير فشار بدهيد. توجه داشته باشيد که پين مستقيماً وارد زنجير شود و از مسير خود منحرف نشون زيرا ممکن است اينکار سبب لق شدن پيوندها يا تغيير شکل زنجير شود.
بعد از وارد شدن قسمت بيشتر پين به داخل سوراخ هاي زنجير با چشم خود دو سمت ورودي و خروجي پين را بررسي و تراز کنيد بطوري که پين به يک اندازه از دو طرف بيرون آمده باشد.
در نهايت با چند دور چرخاندن رکاب ها زنجير بر روي شماره دنده هاي صحيح قرار گرفته و دوچرخه آماده استفاده خواهد بود.