آنچه درباره عینك ها و انواعشان نمی دانستید

در هر جايي كه هستيد كمي به دور وبرتان نگاه كنيد. از هر چند نفر حداقل يكي از آنها يك وسيله اضافي روي صورت خود دارد كه همان عينك است. هركدام از اين افراد عينكي به مقصود خاصي از اين عينك استفاده مي كنند. بعضي از آنها تنها به خاطر زيبايي عينك مي‌زنند. بعضي براي محافظت از چشم در برابر آفتاب عينك ‌مي‌زنند. ‌عينک ورزشي
بعضي براي تقويت بينايي و درمان كاهش قدرت بينايي از آن استفاده مي‌كنند. برخي هم از آن براي درمان لوچي چشم و يا تنبلي چشم استفاده مي‌كنند. پس عينك ممكن است كاربردهاي متفاوتي داشته باشد. بر حسب نوع كاربرد، نوع عينكي كه به كار مي‌رود هم متفاوت است.

? عينك‌هاي آفتابي و تزئيني
همان طور كه گفته شد هدف از به كار گرفتن اين عينك‌ها‌، محافظت چشم‌ها در برابر اشعه‌هاي آسيب‌ رسان خورشيد است. برخي هم تنها به علت جنبه تزئيني و زيبايي از آن استفاده مي‌كنند. نكته‌اي‌ كه در اينجا بايد به آن اشاره كرد، اين است كه گاهي اين عينك‌ها نه تنها از چشم‌ها در برابر اشعه‌هاي نور خورشيد محافظت نمي‌كنند بلكه باعث مي‌شود آسيب بيشتري هم به چشم وارد شود.
به طور كلي اگر مانعي جلوي رسيدن نور به چشم‌ها را بگيرد يا اگر شما در اتاقي كه نور كمي دارد قرار بگيريد، مردمك چشم‌ها گشاد مي‌شود و بنابراين احتمال ورود نورهاي خارجي به درون محفظه چشم بيشتر مي‌شود. پس اگر به دليل هرگونه بيماري چشمي نياز به استفاده از عينك آفتابي داريد، حتماٌ بايد در انتخاب آن دقت كنيد؛ چون عينك‌هاي غير استاندارد تنها با تاريك كردن جلوي چشمان شما، مردمك را گشاد كرده و بدون ايجاد سدي در برابر اشعه‌هاي آسيب‌رسان، اجازه ورود آنها به محوطه داخل چشم را فراهم مي‌كنند.

? عينك‌هاي طبي
اين عينك‌ها با مدل‌هاي گوناگون و با مواد مختلفي ساخته مي‌شوند. اگر جهت تصحيح دور‌بيني يا نزديك‌بيني باشند به شكل محدب يا مقعر هستند و اگر جهت تصحيح لوچي چشم باشند، به شكل منشور خواهند بود. البته تفاوت اين اشكال در عمل به طوري نيست كه بتوان به راحتي متوجه شد.

? عينك هاي طبي- آفتابي
اين عينك‌ها هم در اصل مصارف طبي دارند و براي ترميم و تصحيح اختلالات انكساري چشم‌ها به كار مي‌روند اما جزء ديگر هم به آن اضا فه مي‌شود كه هم مي‌تواند جنبه زيبايي داشته باشد و هم گاهي خود جزئي از عملكرد طبي و درماني عينك را تشكيل مي‌دهد. اين عينك‌ها نبايد براي شما چندان ناآشنا باشند. اينها عينك‌هايي هستند كه شيشه آنها به اصطلاح فتوكروميك است. در بسياري از موارد رنگ وتيرگي شيشه توسط خود بيمار انتخاب مي‌شود.

? عينك‌هاي صنعتي و حفاظتي
احتمالاٌ از نام اين عينك‌ها متوجه مصارف آنها شده‌ايد. اين عينك‌ها در مشاغل مختلفي نظير جوشكاري، آهنگري و راديولوژي و غيره به كار گرفته مي‌شود تا از چشم‌ها در برابر نفوذ اجسام خارجي و نيز اشعه‌هاي مضر محافظت كنند. 

منبع: افتاب