اثرات عجیب دوچرخه سواری بر مغز را بخوانید

دوچرخه سواري و رکاب زدن در کنار ساير تمرينات آيروبيک موجب رشد هيپوکامپوس که يکي از ساختارهاي مغزي مرتبط با حافظه و يادگيري است, مي گردد. کيف دوچرخه سواري
اگر کالري سوزي دوچرخه‌سواري براي‌تان کافي نيست، تحقيقات جديد نشان داده دوچرخه سواري براي مغز هم فوايدي دارد که اين موضوع اين پرسش را به ذهن مي‌آورد: براي سلامت رواني هم مي‌توان دوچرخه زد؟ خيلي ها عاشق دوچرخه سواري هستند، چه بيرون از منزل و چه با دوچرخه ثابت، چون ضربان قلب‌ را بالا مي‌برد، کالري مي‌سوزاند، و پاها را به فعاليت وا مي‌دارد. اما معلوم شده اين رکاب زدن، تمريني عالي براي ذهن و روان‌تان نيز هست. مطالعات جديد گوناگوني نشان داده‌اند، دوچرخه سواري، ساختارهاي مهم مغز را گسترش مي‌دهد و بنابراين شما مي‌توانيد سريع‌تر فکر کنيد، بيشتر به‌خاطر بسپاريد و احساس شادابي بيشتري کنيد.

بازهم فايده اي از دوچرخه سواري
افزايش سلول هاي سفيد مغز
مغز از دو نوع بافت تشکيل شده، بخش خاکستري که تمام سيناپس‌ها درآن قرار دارد و مرکز فرماندهي بدن است و بخش سفيد که با استفاده از آکسون‌ها، بخش‌هاي متفاوت سلول‌هاي خاکستري را به‌هم وصل مي‌کند و کانون ارتباطات است. هرچه‌ قدر سلول‌هاي سفيد مغزتان بيشتر باشد، سريع‌تر مي‌توانيد ارتباطات مهم مغز را برقرار کنيد، بنابراين هر چيزي که تعداد اين سلول‌ها را افزايش دهد خوب است. تحقيقي جديد در هلند نشان داده دوچرخه سواري دقيقا" همين‌کار را مي‌کند؛ يعني فشردگي و استحکام سلول‌هاي سفيد مغز را در برداشته و ارتباطات مغز را سرعت مي‌دهد.


آيا دوچرخه سواري باعث بزرگتر شدن ران ها مي شود؟
دوچرخه سواري و اين همه فايده؟
البته دوچرخه سواري تنها روي سلول‌هاي سفيد مغز تأثير ندارد، مطالعات نشان داده بعد از ?? هفته رکاب زدن، تنها اين پاها نيستند که قوي مي‌شوند، بلکه عامل نوروتروفيک که مربوط به مغز است نيز تقويت مي‌شود. نوروتروفيک، پروتئيني است که مسئول کنترل استرس، خلق و خو و حافظه است. تحقيقات پيشين هم احتمالا" به همين دليل دريافته بودند که دوچرخه سواري باعث کاهش استرس مي‌شود. شما نه تنها بعد از يک دور دوچرخه سواري از نظر ذهني و رواني احساس بهتري خواهيد داشت، بلکه زيرک‌تر هم مي‌شويد. دوچرخه سواري و رکاب زدن در کنار ساير تمرينات آيروبيک موجب رشد هيپوکامپوس که يکي از ساختارهاي مغزي مرتبط با حافظه و يادگيري است، مي‌گردد.
پژوهشي که در دانشگاه ايلينويز صورت گرفته نشان داده بود بعد از ? ماه دوچرخه سواري روزانه، هيپوکامپوس مغز شرکت کننده‌ها ? درصد رشد داشته و حافظه و مهارت‌هاي حل مسئله‌شان هم ?? تا ?? درصد پيشرفت کرده است. به‌علاوه اين افراد اعلام کردند که نيروي تمرکز و توجه شان بيشتر شده است. خلاصه اين‌که تمام اين فوايد با کاهش عملکرد مغز که معمولا" به بالا رفتن سن مربوط مي‌شود، مقابله مي‌کند، دانشمندان هم به اين نکته اشاره کرده‌اند که مغز افراد تحت آزمايش نسبت به همسالان خود که دوچرخه سواري نکرده بودند، ? سال جوان‌تر مانده بود.
دوچرخه سواري براي چه کساني مضر است؟
مبتلايان به اين بيماري، دوچرخه سواري کنند

از همين امروز شروع کنيد
سبک زندگي يک‌جا نشيني رو به افزايش است و يافته‌ها هم نشان داده که دوچرخه سواري و رکاب زدن، تاثيرات مثبت روي بيماري‌هاي قلبي و عروقي و ديابت دارد و مي‌تواند باعث تقويت و پيشرفت قوه ادراک، شناخت، عملکرد و ساختار مغز شود. لازم نيست دوچرخه سواري حتما" بيرون از خانه و يا با سرعت و طولاني باشد، بيشتر مطالعات نشان داده‌اند ?? دقيقه يا کمتر دوچرخه زدن با سرعت و شدت متوسط هم مي‌تواند تغييرات چشمگيري روي ذهن و روان داشته باشد و مهم نيست بيرون از خانه باشد يا داخل خانه. ارتباطات عصبي قوي‌تر، خلق و خوي بهتر و حافظه دقيق‌تر به‌علاوه سلامت بهتر قلب، ريسک کم‌تر ديابت و کاهش ابتلا به سرطان از فوايد دوچرخه سواري است و تنها سوالي که الان بايد پرسيد اين است که : " از کي دوچرخه سواري رو دوباره شروع کنم؟!"
منبع: افتاب