اصول تمرینات در دوچرخه‌سواری

قدرت باروري هميشه موضوع داغ محافل علمي بوده، به‌خصوص اکنون که پيشرفت‌هاي بشري و ماشيني شدن زندگي به نوعي اين قدرت را در افراد کاهش داده است، محققان بار ديگر ساير عوامل محيطي موثر بر باروري و سلامت بدن را مورد بحث قرار داده‌اند. در يکي از تحقيقات اخير آمده است که پوشيدن شلوارهاي فاق کوتاه جريان خون دستگاه تناسلي را مختل مي‌کند! همين يک جمله کافي بود تا باعث شود نظر يکي از برترين متخصصان نازايي را در اين خصوص و مسائل مشابه جويا شويم و حقيقت و شايعه را از هم جدا کنيم. نمايندگي اسکات

? شلوارهاي تنگ عفونت‌ها را تشديد مي‌کند
يکي از مشکلات شايعي که شلوارهاي تنگ براي خانم‌ها ايجاد مي‌کند عفونت‌هاي قارچي است. اين شلوارها مانع از تبخير مي‌شوند و وقتي ناحيه تناسلي مرطوب باشد احتمال بروز عفونت‌هاي قارچي از قبيل «کانديدياز» بيشتر مي‌شود. علاوه براين، عفونت‌هاي ميکروبي ناحيه مقعد در محيط مرطوب راحت تر مي‌توانند به قسمت جلو بيايند و تکثير پيدا کنند. از طرف ديگر اين شلوارها به علت سايشي که با ريشه موها دارند به خصوص موهايي که قبلا اپيلاسيون شده اند و کوتاه هستند، ممکن است باعث ايجاد عفونت در ريشه موها شوند. اين عفونت «فوليکوليت» نام دارد و به صورت جوش چرکي دردناک خود را نشان مي‌دهد.

? لباس زير تنگ هم نپوشيد!
لباس زيرهاي تنگ و آنهايي که از جنس شيميايي هستند معمولا ظاهر قشنگ تري دارند اما تنگ بودن و عدم امکان بخار شدن رطوبت و جنس‌هاي شيميايي به کار رفته در آنها مي‌توانند شما را به دردسر بيندازند. الياف طبيعي مانند پنبه معمولا خلل و فرج کوچکي دارند که اجازه مي‌دهند رطوبت تبخير شود اما اين خلل و فرج در الياف شيميايي يا کم هستند يا اصلا وجود ندارند بنابراين عفونت‌ها تشديد مي‌شوند. علاوه براين مواد شيميايي به کار رفته در آنها ممکن است حساسيت‌زا باشند. درکل لباس زيرهاي تنگ مي‌توانند فوليکوليت يا همان عفونت ريشه مو و ساير عفونت‌ها را تشديد کنند.

? شستن لباس زير راه و رسم مخصوص دارد!
هر بار که لباس زير يا هر لباس جديد ديگري خريداري مي‌کنيد بايد آن را قبل از استفاده بشوييد. اگر جنس لباس از نخ باشد مي‌توانيد آن را با درجه حرارت بالا حدود ?? تا ?? درجه سانتي‌گراد بشوييد اما بيشتر الياف شيميايي در اين دما فرم اوليه و حالت کش دارشان را از دست مي‌دهند بنابراين اين لباس‌ها را بهتر است براي اولين بار در دماي ?? تا ?? درجه شست‌وشو دهيد. نکته ديگر اينکه لباس‌هاي زير را قبل از شست‌وشو از ساير لباس‌ها جدا کنيد و لباس زير هر گروه سني و جنسي را جدا از هم داخل ماشين لباسشويي بيندازيد. پس از شست‌وشو نيز بهتر است آنها را جلوي آفتاب خشک کنيد. در صورت امکان قسمت وسط آنها را نيز اتو بکشيد.

? بعد يک ساعت از جاي خود بلند شويد!
نشستن‌هاي طولاني مدت و بي حرکت مي‌تواند احتمال ايجاد عفونت‌هاي قارچي را در خانم‌ها بيشتر کند، به همين دليل توصيه مي‌شود خانم‌هايي که شغل‌هاي پشت ميزي دارند و مجبورند ساعت‌هاي طولاني در يک مکان بنشينند هميشه همراه با خود محلول شست‌وشو بانوان داشته باشند و يک يا دوبار در روز از آن استفاده کنند يا اينکه اگر ممکن است در هر ساعت يک بار حداقل از جاي خود بلند شوند و براي ? دقيقه راه بروند. اين راه رفتن خود باعث تهويه و کاهش احتمال عفونت مي‌شود.

? دوچرخه‌سواري و اسب‌سواري هم مضر است!
دوچرخه سواري و اسب‌سواري براي خانم‌ها معمولا مشکلي ايجاد نمي‌کند، تنها ممکن است حين انجام اين فعاليت‌ها مو وارد پوست شده و آبسه‌اي دردناک ايجاد کند. اين بيماري «Jeep Disease» (يا بيماري جيپ سواران) نام دارد زيرا بيشتر کساني که جيپ سواري مي‌کنند به آن دچار مي‌شوند. درمان آن نيز معمولا با جراحان است. جدا از اين بيماري، قرار گرفتن طولاني مدت روي موتور، دوچرخه و اسب مي‌تواند به علت بسته بودن فضا، عفونت‌ها را تشديد کند اما اگر سواري مختصر و براي مثال يک تا دو ساعت باشد مشکلي پيش نخواهد آمد.

? گرماي زياد، واريس و بواسير را تشديد مي‌کند
گرما به اندازه‌اي که براي آقايان مضر است براي خانم‌ها خطر ندارد. برخلاف تخمدان‌ها در خانم‌ها، بيضه‌ها در آقايان خارج از بدن قرار دارد و دمايشان بايد کمتر از ?? درجه سانتي‌گراد باشد. با اين حال استفاده از درجه حرارت بالا براي خانم‌ها نيز توصيه نمي‌شود. از اين لحاظ که بالا رفتن درجه حرارت معمولا باعث مي‌شود رگ‌هاي پا نيز درجه حرارت‌شان بالا رود و درنتيجه هم در ناحيه تناسلي و هم در سطح پاها احتمال ايجاد واريس افزايش مي‌يابد. اين واريس‌ها حتي ممکن است در بارداري با خونريزي همراه باشند. استفاده از صندلي‌هاي گرمکن‌دار اتومبيل نيز اگر مکرر و طولاني باشد مي‌تواند واريس و بواسير را در خانم‌ها تشديد کند بنابراين بهتر است گرمکن هميشه روشن نباشد و به مدت زياد استفاده نشود. درمقابل گرما، سرما به تنهايي مشکلي براي ناحيه تناسلي خانم‌ها ايجاد نمي‌کند.
منبع: افتاب