انواع دوچرخه

تا به حال انواع مختلفي از دوچرخه ارايه شده است که البته دو نوع مهم آن، نوع کراس (Cross) و کوهستان (Mountain) هستند. نوع ديگري که طرفدار زيادي هم دارد نوع BMX است که البته اين نوع معمولا براي تفريحات به اصطلاح Extreme (غير عادي) - نظير حرکات نمايشي استفاده مي شود. به هر حال اگر شما اين وسيله را براي ورزش روزانه و يا وسيله اي نقيله انتخاب مي کنيد، بهتر است نسبت به کارايي خود يکي از دو نوع کراس يا کوهستان را برگزينيد. کلاه دوچرخه سواري
نوع کراس يا به قول خودمان کورسي، نوعي است که براي جاده و يا مسيرهاي صاف استفاده مي شود. کراس معمولا داراي چرخه هاي نازک و بدنه اي سبک است. استفاده از نوع کراس باعث مي شود تا نيروي کمتري صرف حرکت گردد. از کراس معمولا براي شتاب بيشتر استفاده مي شود. فرمان کراس که معمولا شکلي رو به پايين دارد در دو حالت قابل هدايت است. اين قابليت باعث مي شود تا راننده در دوحالت - نسبت به شتاب لازمه - دوچرخه را براند. البته بعضي از مدلهاي کراس داراي فرماني صاف هستند.

? نوع کوهستان
اما نوع ديگر يعني کوهستان معمولا براي مسيرهاي کوهستاني و پر فراز و نشيب استفاده مي شود. اين نوع دوچرخه معمولا داراي لاستيک هايي پهن و بدنه اي مستحکم است، که اين موضوع به دليل بالابردن استقامت در مسيرهاي کوهستاني و غير صاف مي باشد.

فرمان نوع کوهستان نيز معمولا صاف يا داراي شاخکهاي رو به بالا (و يا پايين) است که اين موضوع باعث کنترل دوچرخه در دوحالت عادي و استقامتي مي شود.

البته نوع ديگري از دوچرخه نيز وجود دارد که اصطلاحا" به آن نوع شهري گفته مي شود. اين نوع دوچرخه، تقريبا داراي خصوصياتي بين کراس و کوهستان است. نوع شهري معمولا براي استفاده در شهر و جنگل کاربرد دارد. انتخاب نوع دوچرخه بستگي به کارايي و علاقه شما دارد. براي مثال اگر مي خواهيد براي مسابقات سرعتي دوچرخه سواري کنيد، نوع کراس پيشنهاد مي شود. يا اگر مي خواهيد استفاده روزمره از اين نوع دوچرخه داشته باشيد و مثلا سرکار رفته يا هر از گاهي به بيرون از شهر نيز برويد پيشنهاد ما دوچرخه نوع کوهستان يا شهري است .

? ايمني
توجه داشته باشيد که يکي از مسايل مهم در اين ورزش، ايمني آن است. سعي کنيد به هنگام دوچرخه سواري در هر حال از وسايل ايمني آن مثل کلاه، زانو بند و آرنجبند استفاده کنيد.

اگر از زانو بند و آرنجبند به دلايلي نمي توانيد استفاده کنيد، حداقل خود را به کلاه ايمني دوچرخه سواري مجهز کنيد. البته در مسابقات و يا دوچرخه سواري در کوهستان استفاده از تمامي تجهيزات ايمني لازم است.
اگر در شهر دوچرخه سواري مي کنيد، سعي کنيد که در مسيرهاي مشخص شده براي دوچرخه برانيد. اگر چه در کشور ما اين مسيرها معمولا کم بوده و يا اصلا وجود ندارند. دوچرخه خود را هر از گاهي کنترل بدنه اي و يا به اصطلاح آچارکشي کنيد. از لاستيکهاي خود مطمين باشيد و بادهاي تيوپ را هميشه کنترل کنيد.

? نوع کراس

معمولا دوچرخه ها داراي جعبه ابزار و وسايل ابتدايي کمکهاي اوليه هستند. اگر دوچرخه تان اين وسايل را ندارد، سعي کنيد اين وسايل را در کيف يا کوله خود بهمراه داشته باشيد . اگر در شب مي رانيد، شب نما ها يا چراغهاي دوچرخه را جهت عملکرد درست بررسي کنيد. همچنين از لباسهاي روشن استفاده کنيد.

? تغذيه

معمولا قبل از دوچرخه سواري غذاي سبک توصيه مي شود. اگر مدت دو چرخه سواري شما طولاني است يا در مسابقه اي قصد شرکت داريد حتما غذاي سبک و نسبتا کم بخوريد. چون ممکن است که فشاري که اين ورزش در شرايط سنگين به بدن مي آورد باعث حال بهم خوردگي شود.
هميشه آب به همراه داشته باشد. اکثر دوچرخه ها مجهز به قمقمه آب هستند. اين ورزش معمولا آب بدن را کم مي کند. پيشنهاد مي شود تا آب معدني بنوشيد چون املاح معدني براي بدن در حين ورزش مفيد هستند. نوشيدني هاي قندي نيز مفيد هستند چراکه در حين انجام دوچرخه سواري، بدن قند نيز سوخت مي کند. البته سعي کنيد که بعد از اتمام ورزش از نوشيدني هاي قندي استفاده کنيد نه در حين دوچرخه سواري.

اگر مسير زيادي را طي مي کنيد، مي توانيد از تغذيه هاي کوچک و پر انرژيي که راحت خورده مي شوند استفاده کنيد. براي مثال شکلات يا خرما. تغذيه هايي مثل بيسکويت توصيه نمي شوند چراکه ممکن است در گلو گير کنند.

اگر اين ورزش را به طور متناوب پي گيري مي کنيد، پيشنهاد مي شود تا براي تغذيه و موارد ديگر آن با پزشک يا مشاور پزشکي خود حتما مشورت کنيد.
منبع: افتاب