بازاریابی محتواراه اندازی یک وبلاگ یا داشتن یک استراتژی برای بازاریابی محتوا کار غیرممکنی به نظر نمی رسد. کافی است بفهمید که مخاطب شما واقعا چه می خواهد. برای این کار می توانید از ابزارهایی چون آنالیزور گوگل (Google Analytic) استفاده کنید. استفاده از تجربیات و تحقیقات دیگران نیز می تواند در این خصوص مفید باشد.

امروزه اطلاعات در هر جایی در دسترس است؛ اما در گذشته نتایج یک کسب وکار به راحتی قابل مشاهده نبود. اگر چشم و گوش تان را باز کنید به راحتی می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق تحقیقات به دست آورید. در ادامه لیستی را به شما معرفی می کنیم که درآن تعدادی از آمارها و نکات مفید در مورد بازاریابی محتوا و نحوه اجرا آن را ذکر کرده ایم:

۱) پست های طولانی تری بنویسید: همه ما بحث هایی در مورد اندازه یک پست مناسب شنیده ایم که گفته می شود باید کوتاه و بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ کلمه باشند؛ اما این موضوع درست نیست. تا جایی که می توانید پست های طولانی تری بنویسید. بر اساس آمار سایت ابزار تحقیقاتی Serp IQ طول ایده آل یک پست ۲۰۰۰ کلمه است. بررسی های Serp IQ نشان می دهد که ۱۰ وبلاگ برتر، مقالاتی با بیش از ۲۰۰۰ کلمه داشته اند و وبلاگ اول مقاله ای با ۲ هزار و ۴۵۰ کلمه داشته است.

آمارها نشان می دهند با کاهش محتوا (کم شدن تعداد کلمات) در هر پست، میزان جست وجو برای آن نیز به شدت کاهش می یابد.

این پدیده در رتبه بندی وبلاگ و تکنیک های سئو

(SEO که مخفف Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی موتور جست وجو است و به عملیاتی گفته می شود که برای بیشتر دیده شدن یک سایت در نتیجه جست وجوی کلمات انجام می شود) بسیار تاثیرگذار است؛ چراکه تعداد بک لینک های (به پیوندهایی گفته می شود که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود. هر چه بک لینک بیشتری به سایت شما روانه شود، سایت تان محبوب تر خواهد بود) بیشتری جذب پست های طولانی می شود. بک لینک های بیشتر اهمیت آن پست را نشان داده و باعث قرار گرفتن آن در رتبه های بالای موتورهای جست وجو می شود. پست های طولانی تر می تواند از نظر شبکه های اجتماعی بسیار مفید باشد. نیل پاتل پس از بررسی و مطالعه روی ۳۲۷ پست و تقسیم آنان به پست های ۱۵۰۰ کلمه ای به بالا و ۱۵۰۰ کلمه ای به پایین، به این نتیجه رسید که: پست هایی که به طور متوسط بیش از ۱۵۰۰ کلمه ای بوده اند، توانسته اند ۶۸ درصد بیشتر توییت شوند و ۲۲ درصد بیشتر لایک فیس بوک دریافت کنند.

طبق این مطالعه، نوشتن مقاله های طولانی باعث افزایش ترافیک و بهبود رفتار موتورهای جست وجو و شبکه های اجتماعی می شود. فراموش نکنید که نباید پرگویی کنید؛ چون افراد مطالب را صرفا به دلیل طولانی بودن به اشتراک نمی گذارند، بلکه مطالبی را که مفید است بازنشر می کنند.

مطمئن شوید که پست شما از نظر کیفیت از ابتدا تا انتها مناسب است. عنوان ها را پررنگ کنید و از تصاویر بی نظیر استفاده کنید.

۲) از تصاویر بیشتر استفاده کنید: براساس گزارش های استخراج شده از شبکه های اجتماعی در سال ۲۰۱۴ بیش از ۶۰ درصد بازاریابان از تصاویر و اینفوگرافی استفاده کرده اند. همچنین آمارها نشان می دهد ۶۸ درصد بازاریابان دوست دارند از تصویر برای معرفی محصولات خود استفاده کنند.

رشد شبکه های اجتماعی مانند Pinterest، Instagram، Tumblr اهمیت تصویرسازی را در بازاریابی محتوا نشان می دهد.

آمریکایی ها بیش از یک ساعت و ۱۷ دقیقه در ماه روی Pinterest و یک ساعت و ۳۸ دقیقه در Tumblr به سر می برند که در مجموع بیش از مدت زمانی است که در Google Plus، My Space، Linkedin و Twitter صرف می کنند. در این میان Instagram بیشترین ضریب رشد را در شبکه های اجتماعی دارد.

متعجب نخواهید شد اگر بدانید ۶۵ درصد مردم از طریق تصویر نکات جدید می آموزند. براساس تحقیقاتی که زابیسکو ارائه کرده، ۹۰ درصد اطلاعاتی که به مغز انسان منتقل می شود از طریق تصاویر است. این مساله اهمیت و ضرورت تصاویر در بازاریابی محتوا را نشان می دهد.

طبق گزارش های سایت Seo Moz، محتواهایی که فقط از عکس تشکیل شده، توانسته اند بک لینک های بیشتری نسبت به ویدئو و ترکیب عکس و ویدئو کسب کنند.

۳) اینفوگرافی طراحی کنید: حجم جست وجوهای اینفوگرافی در موتورهای جست وجو بیش از ۸۰۰ درصد افزایش یافته و میزان تولید اینفوگرافی به صورت روزانه یک درصد افزایش می یابد. اینفوگرافی یک راه عالی برای خاموش کردن عطش مخاطبان تصویری است.

مطمئن باشید که کیفیت اینفوگرافی با گراف، نمودار، عدد و مقدار کمی متن افزایش می یابد. برای تهیه اینفوگرافی های ساده اگر دارای تجربه نیستید یا طراحی زبده سراغ ندارید، از پاورپوینت کمک بگیرید.

۴) فایل صوتی منتشر کنید: صدا چه چیزی می تواند به مخاطبان بدهد که فایل های متنی، تصویری و ویدئویی نمی توانند؟ فایل های صوتی به توجه کامل نیاز ندارند. وقتی که شما پستی از یک وبلاگ را می خوانید، اینفوگرافی می خوانید یا ویدئویی می بینید، چشم ها باید بر روی صفحه نمایش خیره شود؛ ولی هنگام گوش دادن به فایل صوتی می توانید به کارهای روتین روزانه خود بپردازید.

این ویژگی باعث گسترش تقاضا برای استفاده از فایل صوتی شده است. براساس گزارش های به دست آمده، تنها ۶ درصد بازاریابان از فایل صوتی استفاده می کنند. انتشار فایل صوتی به رغم پتانسیل بالا، به تلاش زیادی در زمینه هایی چون تحقیق، شبکه سازی، دعوت از میهمانان، آماده کردن سوالات و ... نیاز دارد.به هر حال مخاطبان و بازاریابان راه ساده ای برای تولید محتوا ندارند. تولید محتوای مناسب نیازمند شناسایی روندهای جاری است تا به کمک آن به ارتقای توان برندسازی پرداخت.