بحرانی به نام کلیک های غیر واقعی

در دنیای موجود راه های بسیاری برای تقلب وجود دارد و تبلیغات اینترنتی آنلاین نیز از این ماجرا مستثنا نبوده است.

سیستم تبلیغات آنلاین به این صورت است که، بعد از کلیک کردن روی تبلیغات یک شرکت و دیدن توسط بازدیدکننده مبلغ آن تبلیغ به شرکت تبلیغاتی پرداخت می شود. این رقم به کلمه کلیدی آن بستگی دارد و هزینه پرداختی بابت هر کلیک از ۱۰/۰ دلار تا ۳۰ دلار متغیر است. اما میانگین قیمت حدود ۵۰/۰دلار است. با رشد این روش تبلیغاتی و تبدیل آن به یک صنعت بزرگ، نگرانی ها در مورد کلیک های تقلبی افزایش یافته است. کلیک های تقلبی کلیک های دروغینی است که از سوی مشتریان علاقه مند نبوده است. دو نوع کلیک تقلبی وجود دارد. نوع اول آن شرکت هایی هستند که به افرادی مشخص برای هربار دیدن تبلیغات ۱ سنت پرداخت می کنند و نوع دوم به این صورت است که شرکتی بر علیه شرکت رقیب خود افرادی را مشخص می کند تا کلیک های پی در پی روی تبلیغات شرکت هدف داشته باشند تا هزینه تبلیغات زیادی را به وجود آورند. در حال حاضر و طبق اطلاعات غیر رسمی ۱۰درصد از کل ترافیک کلیک موجود تقلبی است.

راهکاری بر علیه ضرر
اشخاص دیگری نیز برای جایگزین روش «پرداخت بابت هر کلیک» وارد عمل شدند. یک موتور جست و جو جدید با نام اسنپ روش «پرداخت بابت هر عملکرد» را ابداع کرد. در این روش جدید آگهی دهندگان در صورتی که بعد از هر کلیک روی آگهی اقدام به خرید یا دانلود اطلاعات کنند، بابت آن پول پرداخت می شود. گوگل در حال آزمایش روش مشابه است و یک شبکه تبلیغاتی دیگر به نام Turn.com هم استفاده از این روش را آغاز کرده است.

اما آیا این همه می تواند این ماجرا را به پایانی خوش برساند؟
پایان این ماجرای پر کش و قوس که بر سر آن میلیارد ها دلار هزینه شده است و سود آن در سال های آینده بسیار وسوسه انگیز است مشخص نخواهد بود وکسی در این ماراتن پیروز خواهد بود که در زمان مناسب برگ برنده خود را رو کند و رقبا را حیرت زده کند. باید نشست و دید که پایان به نفع چه کسی تمام خواهد شد.