برخی رهنمودها برای عکاسی تبلیغاتی

امروزه عکاسي تبليغاتي تا حد زيادي يکي از رقابتي ترين اشکال عکاسي است. مهم ترين دليل اين امر آن است که عکاس از طريق اين شکل عکاسي به نسبت ديگر اشکال مي تواند درآمد بسيار بيشتري کسب کند. هر روزه کمپاني هاي مختلف ميليون ها دلار صرف تبليغات محصولات خود مي کنند تنها با يک هدف؛ فروش هر چه بيشتر محصولاتشان. آنها مي خواهند به مخاطبان خود بگويند که محصولاتشان بهترين هستند. يک عکاس تبليغاتي بايد بتواند در اين مسير به آنها پيوسته و با هنر و خلاقيت خود کمکشان کند.
عکاسي تبليغاتي commercial photography شاخه‌اي از عکاسي است که عکاس از محصولات، کالاها، توليدات و خدمات افراد يا شرکت ها عکسبرداري مي‌کند. کار يک عکاس تبليغاتي بايد در منتها درجه ي دقت و صحت تکنيکي قرار داشته باشد. او بايد بتواند در عکس خود از يک محصول ساده يک شاهکار بيافريند. به اندازه ي کافي نزديک شدن به سوژه ي عکاسي به معناي خوب بودن عکس و تضميني براي فروش محصول نيست. اسپيدلايت

اگر مي خواهيد يک عکاس تبليغاتي موفق شويد نخست بايد بازار را بشناسيد و بدانيد که مشتريان در جستسجوي چه هستند. بهترين راه براي کسب اين شناخت اين است که شروع به تورق مجله هاي تبليغاتي کنيد. هر عکس را به خوبي ببينيد و مطالعه کنيد. تصاوير روي بيلبوردهاي تبليغاتي را مورد مطالعه قرار دهيد و تبليغاتي که در فيلم ها و سريالها نشان داده مي شود را به خوبي و دقت از نظر بگذرانيد.

در عکاسي تبليغاتي سرعت انتقال پيام، امتياز بصري و تبليغاتي ايجاد مي کند. معجزه عکاسي در تبليغات اين است که به ساده ترين و کامل ترين حالت ممکن، مفهوم تبليغ را به ذهن مخاطب مي رساند. در اين شاخه ازعکاسي عکاسان معمولا سعي مي کنند تا ضمن تاکيد بر جنبه هاي مثبت کالا و يا حتي مهمترين جنبه کاربردي کالا و با در نظر گرفتن طيف مخاطب اقدام به تهيه عکسي بنمايد تا بتواند بطور بسيار مختصر و مفيد و جذاب کالا را در ديد بيننده به يک نياز تبديل نمايد و اين بوجود آوردن نياز در مخاطب آنهم تنها با يک عکس نيازمند تجربه بالا و دانستن علوم مختلفي چون روانشناسي ? گرافيک? جامعه شناسي و … مي باشد ? به همين دليل است که اکثر عکاسان تبليغاتي معروف دنيا در حقيقت يک تيم تبليغاتي هستند.
بيشترين شکل عکاسي تبليغاتي در زمره ي عکاسي از اجسام بيجان طبقه بندي مي شود. بنابراين اگر مي خواهيد وارد دنياي عکاسي تبليغاتي شويد گام نخست آن است که استوديوي خانگي عکاسي خود را راه اندازي کنيد. جايي که مي تواند بهترين مکان براي تمرينات عکاسي تان باشد. هروسيله اي که در خانه داريد مي تواند سوژه ي تمرين شما قرار بگيرد. به عنوان مثال با چند ليوان شروع کنيد. اما به ياد داشته باشيد ، کار شما زيبا نشان دادن ليوان ها نيست بلکه کار شما تلاش براي فروش آنهاست.

دومين چيزي که احتياج دارد دوربين عکاسي ديجيتال با اندازه ي حسگر بزرگ است و همچنين مجموعه ي کاملي از بهترين لنزها. از آنجا که شايد مشتري شما به چاپ عکس تبليغاتي خود در سايز بزرگ جهت استفاده در بيلبوردها نياز داشته باشد بنابراين داشتن دوربيني با اندازه ي حسگر بزرگ امري اجتناب ناپذير است.

از ديگر ضروريات بسيار با اهميت تهيه کيف بزرگ از نمونه کارهاي عکاسي تان است . شما مي توانيد با ارسال اين مجموعه نمونه کار به آژانس هاي تبليغاتي و يا نشان دادن مستقيم آن به کمپاني هاي مختلف سفارش هاي مختلفي بگيريد. بنابراين همواره چندين نسخه ي کپي از اين مجموعه نمونه کار همراه داشته باشيد. امروزه کمپانيها بدون ديدن نمونه کارعکاس به او اعتماد نکرده و عکاسي از محصولاتشان را به او واگذار نمي کنند. از آنجا که امروزه نرخ استفاده از تبليغات آنلاين به سرعت رو به افزايش است، طراحي يک وبسايت از ديگر اقدامات مهم و حياتي است که مي تواند به دريافت سفارشات هر چه بيشتر کمک کند.
اگر قصد همکاري با يک آژانس تبليغاتي را داريد ، لازم است مفاد دستورالعمل هاي آنها را به خوبي مطالعه کنيد تا ضمن شناخت بازار هدف به خوبي در جريان انتظارات و خواسته هايشان از خود قرار بگيريد. اگر در ابتداي راه عکاسي تبليغاتي هستيد ، همکاري با يک آژانس تبليغاتي مي تواند بسيار مفيد به فايده باشد و قويا توصيه مي گردد. عکاسي تبليغاتي شاخه بسيار جذابي از عکاسي است به شرط آنکه عکاس بتواند تفکرو سلايق خود را در عکس بگنجاند.
اگر با حوضه‌هاي ديگر عکاسي مقايسه کنيم مي‌بينيم که تقريباً در هيچ يک از شاخه‌هاي عکاسي به اندازه عکاسي تبليغاتي نظرات سفارش دهنده در کار دخيل نيست. با توجه به اين نکته مهم به عقيده من عکاساني مي‌توانند از کار خود لذت ببرند که عقايد کارفرما را در ذهن خود به دقت آناليز کنند، نقاط ضعف و قوت نظرات وي را بررسي نمايند و با توجه به هدف نهايي کار، بعد از تصميم گيري صحيح با استفاده از زبان تفاهم آميز، تا حد امکان تفکر و سليقه خود را به وي منتقل کنند و بعد از جلب موافقت وي عکسي بگيرند که ناشي از برآيند تفکرات کارشناسانه و نگاه زيبا شناسانه باشد.

تبليغات مي تواند در هر مکاني مورد استفاده قرار گيرد . هشتاد درصد اين تبليغات نيز با استفاده از صنعت عکاسي طراحي و اجرا گرديده اند. امروزه بيشتر تبليغات تنها شامل چند کلمه و يک عکس هستند. بنابراين اين عکس بايد به اندازه ي کافي قدرتمند باشد که بتواند مخاطب را جذب خود کند.
منبع: نيکاسون