بهترین مدل کیف دوربین برای شما چیست؟

کيف دوربين در چند مدل اصلي عرضه مي‌شود و هر يک داراي مزايا و معايبي است. انتخاب بهترين مدل مناسب بستگي به نوع عکاسي و دوربين شما دارد. در اينجا به رايج‌ترين مدل‌هاي کيف دوربين DSLR براي دوربين‌هاي با لنز قابل تعويض اشاره مي‌کنيم.

کوله پشتي دوربين مورد علاقه بسياري است، زيرا مي‌توان با آن وزن سنگين تمام تجهيزات را روي دو شانه توزيع کرد. کوله‌ها براي سفر و پياده روي راحت‌تر هستند، به خصوص اگر سر و کار شما با فضاهاي باز ناشناخته است. کوله پشتي در سايزهاي مختلفي عرضه مي‌شود، از کوچکترين گزينه براي يک دوربين DSLR و يک يا دو لنز تا کيف‌هايي که مي‌توانند چند دوربين را حمل کنند. عيب کوله پشتي اين است که دسترسي به تجهيزات در آن بيشتر زمان مي‌برد، چون که بايد درست بنشينيد. هم‌چنين اين مدل کمي گران‌تر نيز هست.

کيف شانه اي دوربين
کيف شانه‌اي دوربين که به نام کيف messenger و رو دوشي هم شناخته مي‌شود روي يک شانه قرار مي‌گيرد، بنابراين کاملا به راحتي کوله پشتي نيست، اما با تجهيزات شما درست روي باسن قرار مي‌گيرد. با اين حساب شما اغلب مي‌توانيد در يک لحظه دوربين خود را از کيف بيرون آورده و آماده عکاسي شويد. اين مدل فضاي بيشتري را نسبت به کيف Sling (تک بند) فراهم کرده و اغلب يک دوربين DSLR به همراه تعدادي لنز و لوازم جانبي را در خود نگه مي‌دارد.

کيف کوله تک بند دوربين
کيف کوله تک بند نسخه کوچکتر کيف شانه‌اي (رودوشي) است. اين کيف به نوعي سراسر بدن از شانه تا بالاي ران را مي‌پوشاند و براي دسترسي سريع به تجهيزات علاقه‌مندان خاص خود را دارد. بيشتر کيف‌هاي Sling امکان نگهداري دوربين در حالت آماده به عکاسي را دارند و همين ويژگي موجب محبوبيت اين مدل کيف بين عکاسان خياباني و هر کسي که دسترسي سريع مي‌خواهد، شده است. کيف کوله دوشي (تک بند) زياد جادار نيست، اما يک همراه عالي براي کيف‌هاي بزرگتر و جادارتر براي گذاشتن وسايل ضروري مي‌توانند باشند.

کيف دوربين Hard Case
کيف سخت (Hard Case) را مي‌توان رولز رويس دنياي کيف دوربين دانست. اين مدل به اندازه کافي در برابر قطرات، ضربه‌هاي بزرگ و خط و خش مقاوم است و حتي بسياري از آن‌ها ضد آب هستند. کيف‌هاي Hard Case معمولا داراي چرخ و يک دسته کششي هستند و مي‌توانند يک انتخاب عالي براي افرادي باشند که بيشتر با هواپيما سفر مي‌کنند. حمل و کشيدن آن‌ها روي زمين معمولا دشوار است يکي از گزينه‌هاي انتخابي گران قيمت است. اغلب، عکاسان که اين نوع کيف را تهيه مي‌کنند فضاي کافي براي تمام تجهيزات را در اختيار خواهند داشت، اما يک کيف دوشي تک بند يا کوله پشتي هم دارند، به طوري که بتوانند لوازم ضروري خود را زماني که امکان داشتن کيف سخت نيست، به همراه داشته باشند.

کيف دوربين Holster
کيف دوربين مدل Holster يا Sleeve کوچک است و اغلب فقط يک دوربين و يک لنز در آن جاي مي‌گيرند. در اصل طراحي اين مدل، از آنجا که بند ندارد، به گونه‌اي است که دوربين را به صورت ايمن در کيف و کوله پشتي ديگر نگه دارد و از جابه‌جا شدن دوربين داخل آن جلوگيري کند. سبک‌هاي Holster شبيه به هم هستند، آن‌ها فقط شامل يک قلاب و سيستم اتصال کمربندي هستند که دسترسي دوربين را سريع و آماده عکاسي نگه دارند، اما حفاظتي به اندازه کوله پشتي و Hard Case ارائه نمي‌دهند. البته سبک‌هاي جديد Holster بسيار متفاوت از مدلي است که ذکر شد. کيف‌هاي جديد سبک Holster داراي تسمه و بند رودوشي و با درجه حفاظت خوب و قابل قبولي هستند و هم‌چنين چند جيب نيز براي وسايل جانبي در خود دارند. در يک جمله شايد بتوان اين مدل را چنين تعريف کرد؛ يک کيف دوربين شانه‌اي کوچک با دسترسي سريع به دوربين براي عکاسي.