تاریخچه دوچرخه سواری کوهستان در ایران

تا انجائيکه اطلاعات به ما اجازه مي دهد اولين دوچرخه کوهستان (با مارک مرسيه) را آقاي بابک کيانپور در سال ???? از فرانسه خريداري و وارد ايران نمود و فعاليتهاي خود را در اين زمينه آغاز نمود.اما از بخت بد دزدي به منزل ايشان دستبرد و وسايل ورزشي از جمله دوچرخه ايشان را به سرقت برد. کوله دوچرخه سواري

سال ???? دومين دوچرخه کوهستاني با مارک MIYATA که توسط شخصي از ژاپن خريداري و وارد ايران گرديده بود توسط عليرضا ژاله خريداري گرديد.سومين دوچرخه کوهستاني هم توسط آقاي مجيد ثقه الاسلامي در تابستان سال ?? با مارک NISIKI وارد ايران گرديد.

از همان سال صعود به قله هاي مرتفع ايران تحت سرپرستي عليرضا ژاله و شرکت آقايان مجيد ثقه الاسلامي و علي اکبر ژاله آغاز، که حاصل اين تلاشها منجربه نخستين صعود به قله دماوند(جبهه جنوبي ) و برپائي دومين رکورد جهاني اين رشته و همچنين صعود قله مرجيکش در منطقه تخت سليمان گرديد. سال ???? يک تيم ? نفره متشکل از آقايان عليرضا شهاب ، علي اکبر ژاله ، حميد شالي پور و حميد ساروخاني به سرپرستي عليرضا ژاله موفق گرديد اولين صعود به قله سبلان را به انجام برسانند.که اين صعود در ? ماه بعد توسط آقاي مجيد ثقه الاسلامي تکرار گرديد.سال ???? تيمي متشکل از ? دوچرخه سوار و دو همراه به اسامي آقايان قربانعلي کلهر،مجيدثقه الاسلامي ،عليرضا شهاب ، مجيد عليمحمدي ، حميد شالي پور،علي اکبر ژاله ، عليرضا شالي پور ،خسرو دائي و رسول نقوي تحت سرپرستي عليرضا ژاله موفق گرديدند قله علم کوه با ارتفاع ???? متر را از مسير حصارچال فتح و از مسير سياه سنگها به علم چال و سرچال مراجعت نمايند.

نخستين صعود به قله دماوند از طريق جبهه شمالي و برگشت از جبهه جنوبي دومين برنامه بزرگي بود که توسط آقايان :عليرضا ژاله ،عليرضا شهاب ، مجيد عليمحمدي علي اکبر ژاله ،حميد شالي پور و امير بهشتيان در همين سال به انجام رسيد. در سال ?? ضمن واردات دوچرخه بطور پراکنده ، چندين شرکت نيز اقدام به وارد کردن دوچرخه هاي کوهستان با مارکهاي مختلف نمودند. در سال ???? يکدوره مسابقه کوهستان به همت آقاي عليرضا ساروخاني و هيئت دوچرخه سواري با شرکت ?? نفر از شهرهاي تهران و کرج و قزوين و کرمانشاه به مسافت ?/? کيلومتر در شمال قزوين (جاده باراجين - پارک کوه ميلدار ) برگزار که در آن علي اکبر کلانتري به مقام اول رسيد اين مسابقه سرآغاز مسابقات کوهستاني ايران گرديد.سال ???? در پي انتصاب آقاي مهندس حاج سيد حسين هاشمي به سمت رياست فدراسيون دوچرخه سواري جمهوري اسلامي ايران و با توجه به برگزاري بازيهاي آسيايي (هيروشيما)???? و اهميت آن ، نيروهاي فدراسيون جهت تشکيل اردوهاي آمادگي و تدارکاتي و انتخابي تيم ملي دوچرخه سواري (کورسي)بسيج شدند.در تابستان همين سال فدراسيون کوهنوردي کميته دوچرخه سواري کوهستاني به رياست آقاي اميرحسين صالحي جم تشکيل گرديد و در شهريور همان سال مسئولين اين کميته با همت والاي مجيدثقه الاسلامي اقدام به برگزاري يکدوره مسابقه دوچرخه سواري کوهستاني در سه رده سني :جوانان و بزرگسالان و پيشکسوتان در دو رشته استقامت (کراس کانتري )و مارپيچ (استالوم)نمودند.

اين مسابقات در منطقه البرز مرکزي (ديزين )و با حضور ??? نفر از علاقه مندان اين رشته برگزار گرديد ، اين مسابقه اولين نوع مسابقات دوچرخه هاي کوهستان در ايران بودکه برگزار کنندگان آن سعي داشتند به استانداردهاي بين المللي خود را نزديک نمايند. در فصل پائيز هم فدراسيون کوهنوردي دومين مسابقه خود را در منطقه کوير ورامين (قصربهرام )در رشته استقامت در ? مرحله و در طي ? روز برگزار نمود.

با توجه به اينکه تمامي فعاليتهاي دوچرخه سواري کوهستاني مربوط به فدراسيون دوچرخه سواري جهاني UCI اداره مي شد همچنين استقبال زيادي که از اين رشته در جهان صورت پذيرفت ، در مسابقات جهاني رشته ??? کيلومتر تايم تريل حذف و مسابقه دوچرخه سواري کوهستان (استقامت)جايگزين آن گرديد . در پي اين تصميم مسابقه سراشيبي (دانهيل )هم در مسابقات دوچرخه سواري بين المللي داراي جايگاه گرديد و اولين دوره مسابقات دوچرخه سواري بين المللي داراي جايگاه گرديد و اولين دوره مسابقات دوچرخه سواري کوهستاني قهرماني آسيا در ژاپن برگزار گرديد.فدراسيون دوچرخه سواري نيز پس از بازگشت تيم ملي از هيروشيما و فارغ شدن از مسابقات آسيايي اقدام به تشکيل کميته دوچرخه سواري کوهستان کشور نمود و عليرضا ژاله را به سمت رئيس کميته مذکور منصوب نمود.متعاقب اين انتصاب ،اعضا کميته متشکل از آقايان :دکتر محسن محسنين ،دکتر مرتضي موسي خاني ،علي پور مهر ، عليرضا شهاب ، ايرج امير آخوري توسط عليرضا ژاله به فدراسيون اعلام و از زمستان سال ???? کار کميته دوچرخه سواري کوهستان رسما آغاز گرديد.
منبع: افتاب