تاریخچه مسابقات توردو فرانس

رقابت هاي تور دو فرانس يکي از معتبرترين مسابقه هاي دوچرخه سواري جهان است که بمدت ? هفته در مسيري واقع در فرانسه و کشورهاي همجوار آن برگزار مي شود. ترتيب دهندگان اين تور مراحل را طوري تنظيم کرده اند که مسير ها با تعداد شهرهاي محل برگزاري رقابت ها برابري کند به صورتي که در هر شهر يک مرحله از مسابقه ها انجام مي گيرد. در اين رقابت بزرگ زمان براي ورزشکاران اهميت بسزايي دارد و در پايان، زمان کل هر شرکت کننده براي تعيين برنده نهايي محاسبه مي شود. تور دو فرانس به همراه جيرو ايتاليا (تور ايتاليا) و لوتا اسپانا (تور اسپانيا) از مهم ترين و طولاني ترين مسابقه هاي برگزار شده از سوي اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري است. با وجود اين تور دوفرانس بر خلاف دو همتاي اروپايي خود (تور ايتاليا و اسپانيا) که تنها در قاره سبز مورد توجه هستند شهرت جهاني دارد. حتي آنها که چندان مشتاق دوچرخه سواري نيستند نيز اين رقابت را پي مي گيرند. لوازم و قطعات دوچرخه


تاريخچه

نخستين دوره تور دوفرانس از سوي جوانترين روزنامه نگار يکي از روزنامه هاي پاريس به نام «ژرژ لوفور» در سال ???? پيشنهاد شد و پس از آن روزنامه دسگرانگ با انتشار خبرهايي مربوط به مسابقه هاي تور دوفرانس به موفقيت عظيمي دست يافت. طوري که تيراژ آن از ?? هزار نسخه تا قبل از سال ???? به ?? هزار نسخه رسيد و تا سال ???? اين تعداد به بيش از ??? هزار و در سال ???? به نيم ميليون نسخه ارتقا پيدا کرد.

نخستين توردو فرانس يا تور فرانسه شامل ? مرحله بدون توقف بود و دوچرخه سواران حتي در ساعاتي از شب هم رکاب مي زدند. اين مسابقه ها در چندين مرحله و هر مرحله در يک روز برگزار مي شد. پس از هر مرحله مدت زمان دوچرخه سواران ثبت مي شد. به هر دوچرخه سواري که مراحل را به خوبي پشت سر مي گذاشت حق الامتياز ويژه زمان اهدا مي شد که ممکن بود در پايان رقابت ها سرنوشت ساز باشد. البته همه افراد تيم از اين امتياز بهره مي گرفتند.

تور دوفرانس از همان سال هاي گذشته قواعد خاص خودش را داشته است. اگر فاصله دو شرکت کننده از يک تيم هنگام عبور از خط پايان کمتر از طول يک دوچرخه باشد براي هر دو يک زمان ثبت مي شود. از ديگر قواعد خاص تور دوفرانس اين است که اگر دوچرخه سواري در ? کيلومتر آخر مرحله دچار سانحه شود زمان گروه به او تعلق مي گيرد تا از گردونه رقابت ها حذف نشود. رتبه بندي شرکت کنندگان با احتساب جمع کل زمان هاي به دست آمده در طول مسير با عنوان رده بندي نهايي انجام مي گيرد. برنده نهايي در آخرين روز، دوچرخه سواري است که نسبت به ديگر شرکت کنندگان زمان کمتري ثبت کرده باشد. ممکن است برنده نهايي در هيچ يک از مراحل مسابقه نفر اول نشده باشد ولي جمع کل زمان ثبت شده اش از ديگران کمتر باشد که به اين مقام دست يافته است. مثل «گرگ لموند» آمريکايي در سال ????

تور کنوني

مسابقه تور دو فرانس، امروزه که هر ساله در حدود ? تا ? هزار کيلومتر (???? تا ???? مايل) متغير است، از سوي اسپانسرهاي مطرح جهان حمايت مي شود. البته بين برگزار کنندگان اظهار نظري وجود دارد که آنها حضور اسپانسر ها را عاملي براي کاستن از پاک بودن مسابقه ها مي دانند. مسير ها طوري هستند که قسمت هايي از آن از کشورهاي ايتاليا، اسپانيا، سوئيس، بلژيک، لوکزامبورگ، آلمان، هلند و ايرلند مي گذرد. در طول ? هفته رقابت، دو روز استراحت به شرکت کنندگان اختصاص مي يابد. در سالهاي اخير يک مرحله پيش مسابقه به طول يک تا ?? کيلومتر در نظر گرفته شده است و از سال ???? بود که مرحله نهايي در شانزه ليزه پاريس برگزار شده است. قبل از آن رقابت هاي دور پاياني در استاديوم پارک دو پرنس واقع در غرب پاريس انجام مي گرفت. مسير کلي تور دو فرانس ممکن است در جهت عقربه هاي ساعت، از آلپ به سمت پيرنه و يا بر خلاف آن از پيرنه به سمت آلپ باشد. ابتدا مسابقه ها در شهرهاي مرزي فرانسه برگزار مي شد ولي از دهه ?? ميلادي به بعد براي جلوگيري از استعمال داروهاي نيروزا کل مسير و مدت هر مرحله را محدود کرده اند. امکان دارد شرکت کنندگان همگي از خط شروع، رقابت خود را آغاز کنند يا هر يک به تنهايي به صورت تايم تريل کار را شروع کنند. در سال ???? که تور دوفرانس براساس زمانبندي برگزار شد گرگ لموند آمريکايي تنها با هشت ثانيه اختلاف از رقيب فرانسوي اش، لوران فينيون پيشي گرفت.

دو مسير کوهستاني که در اين رقابت سنگين وجود دارد از شرايط متفاوتي برخوردارند. «آلپ هوز» و «مونت ونتوکي» مسيرهاي دشواري هستند که دوچرخه سواران بايد يکي از آن را برگزينند. با توجه به برخورد نامناسب تماشاچيان در مسير «آلپ هوز» ، آنها ترجيح مي دهند تا مسير دوم را که بسيار دشوارتر است رکاب بزنند. با اين حال بيشتر شهرها تلاش مي کنند ميزبانان خوبي باشند تا اعتبار ويژه اي کسب کنند.
جوايز کلان

از سال ???? که نخستين دوره مسابقه هاي توردوفرانس برگزار شد تا به امروز، جوايز به صورت نقدي به برندگان تعلق گرفته است. جايزه سال ???? مبلغ ?? هزار فرانک بود. هر ساله اين رقم افزايش يافته است. جوايز توردوفرانس به افراد مختلفي مي رسد. مانند نفرات اول هر مرحله، برنده هاي تيمي هر مرحله و... و بالاخره برنده نهايي. در سال ???? کل مبلغ جايزه تور ? ميليون يورو بود که از اين مقدار ??? هزار يورو به برنده نهايي رسيد.

گفته مي شود که توردوفرانس بيشترين قدرت بدني را نسبت به ديگر رشته هاي ورزشي طلب مي کند. زمان و مسافت تور فرانسه مثل اين است که شما دو ماراتن را به مدت ? هفته، هر روز انجام بدهيد. ارتفاع پيموده شده به وسيله دوچرخه سواران در کوه هاي آلپ و پيرنه به اندازه ? برابر ارتفاع اورست است. هر شرکت کننده تقريباً روزانه ?? هزار کالري مي سوزاند! خوشبختانه وضع جاده هاي کوهستاني تور بسيار بهتر از قبل است. همين عامل صدمات ناشي از سقوط شرکت کنندگان از روي دوچرخه را بسيار کمتر کرده است. سال ها قبل دوچرخه سواران در برخي از قسمت هاي مسير مجبور بودند از دوچرخه ها پائين آمده و آن را هل بدهند. مسيرها پر از سنگلاخ بود و صدمات جدي نيز براي همه عادي شده بود. مناطق کوهستاني مانند پيرنه که بر سر راه تور قرار گرفته اند رنگ و بوي ديگري يافته اند. طوري که بسياري از دوچرخه سواران آماتور و غيرحرفه اي تابستان ها براي آزمايش قدرت بدني خود در جاده هاي قهرمانانشان رکاب مي زنند. بين سال هاي ???? تا ???? نيز تور فرانسه زنان برگزار شد. نخستين رئيس توردوفرانس هنري دسگرانگ بود. او تا سال ???? همه چيز را تحت کنترل خود داشت. آخرين دوره اين تور نيز تحت رهبري کريستين پردوهوم برگزار شد.


پيراهن هاي رنگارنگ

توردوفرانس در طول مراحل مختلف پيراهن متفاوتي براي برندگان در نظر مي گيرد. در پايان هر مرحله به غير از نفر اول، دو دوچرخه سوار ديگر نيز پيراهن هايي را طي مراسمي براي شرکت در مسابقه روز بعد به تن مي کنند. پيراهن طلايي طبق سنتي ديرين به برنده رقابت هاي کلي هر روز مي رسد. نفر اول همان دوره هم پيراهن سبز و شرکت کننده اي که بيشترين امتياز را در کوهستان به دست آورده باشد پيراهن طلايي خالدار مي پوشد. البته در تور بريتانيا نيز از همين رنگ پيراهن ها استفاده مي شود ولي در ايتاليا از رنگ صورتي استفاده مي شود. آنهم به خاطر اسپانسر تور جيرو ايتاليا که روزنامه اي است با صفحات صورتي .پيراهن طلايي همواره مهم ترين پوشش در اين رقابت هاست و کسي که زمان کمتري را به دست آورد، افتخار دارد آن را به تن کند. ناگفته نماند که اين رنگ زرد و طلايي به خاطر صفحات زرد رنگ روزنامه دسگرانگ در سال ???? انتخاب شده است. در پايان نيز به نفر اول همان دوره مسابقه پيراهن سبزرنگ طي مراسم ويژه اي اهدا مي شود

.
فيلم ها و آهنگ ها

يادآوري اين نکته که تور فرانسه براي ساخت فيلم ها و موسيقي هاي ماندگاري بوده است هم مي تواند جالب توجه باشد. طوري که در سال ???? يک طرفدار اين تور به نام «اسکوت کودي» تمام مراحل رقابت ها را با يک دوربين دستي فيلمبرداري کرد و اين فيلم را به نفع مؤسسه خيريه لانس آرمسترانگ به مبلغ ??? هزار دلار به رسانه ها فروخت. از ديگر فيلم ها مي توان به فيلم آلماني «جهنم چرخ ها» در سال ???? اشاره کرد. فيلم هاي متعددي در اين باره ساخته شده که از ميان آنها بايد فيلمي که «لوييس مال» در سال ???? به اکران عمومي درآورد. يا مستندي که «کلود للوش» در سال ???? به روي پرده برد. زندگينامه لانس آرمسترانگ هم جزو فيلم هاي پرطرفدار بوده است. با اين حال فرانسوي ها همچنان به انيميشن توردوفرانس که در سال ???? از تلويزيون دولتي پخش شد عشق مي ورزند. در همين حال آهنگي که «فردي مرکوري» خواننده معروف گروه کويين در سال ???? براي توردوفرانس اجرا کرد هنوز در شهرها و مناطقي که دوچرخه سواران از آن رد مي شوند به گوش مي رسد.


خواندني ها

سواي مسأله دوپينگ که به لکه سياهي در اين تور بدل شد، همه ساله چهره هاي نامداري به اين خاطر از حضور در مسابقه ها محروم مي شوند. آمارهاي ديگري وجود دارند که جالب توجه اند. شايد باورش کمي سخت باشد اما اين تور در تاريخ خود چندين قرباني گرفته است. نخستين مرگ و مير در تور فرانسه به سال ???? رخ داد. «آدولف هلبر» رکابزن فرانسوي در روز استراحت در رودخانه غرق شد تا همه دوچرخه سواران را ماتم فراگيرد. در سال ???? يک رکابزن اسپانيايي به نام «فرانسيسکو کپدا» در مرحله کوهستاني به قعر دره سقوط کرد وجان باخت. حادثه سوم در سال ???? روي داد که «تام سيمپسون» انگليسي بر اثر فشارهاي وارد در وسط جاده دچار حمله قلبي شد و درگذشت. بعدها اعلام شد در خون اين دوچرخه سوار آثاري از الکل و آمفتامين ديده شده است. آخرين رکابزني که قرباني تور فرانسه شد «فابيو کاسارتلي» از ايتاليا بود که با ديواره بتني يکي از خيابان ها برخورد کرد و مرد. غير از دوچرخه سواران در اين تور، چهار حادثه حاشيه اي ديگر منجر به فوت يک خبرنگار، يک پسر ?? ساله، يک پسر ? ساله و يکي از مسئولان برگزاري رقابت ها شده است