تبلیغات اینترنتی در بن بست

در حال حاضر صنعت تبلیغات یکی از اصلی ترین و موثرترین راه های افزایش میزان درآمد شرکت ها و سازمان ها به حساب می آید و به همین دلیل هم این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابر این هر یک از این سازمان ها یا شرکت ها سعی می کنند بخشی از هزینه های خود را به امور بازاریابی و تبلیغاتی محصولات خود اختصاص دهند.

گفته می شود که هرچه تبلیغات به صورت علمی تر صورت بپذیرد، در پاره ای از مواقع می تواند سود بیشتر از آنچه که هزینه شده است نصیب شرکت ها کند. امروزه تبلیغات از روش های گوناگونی توسط رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، مجلات، در سطح شهرها بر بیلبوردها و ... صورت می گیرد. اما در این بین یکی دیگر از روش هایی که هزینه کمتر و تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد، تبلیغات از طریق اینترنت یا همان تبلیغات آنلاین است. روشی که سال ها است بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا به آن روی آورده اند و از طریق آن کسب درآمد می کنند. این در حالی است که این روش مثل هزاران روش دیگر هنوز در کشور ما فراگیر نشده و به نوعی اکثر افراد جامعه با این نوع تبلیغات بیگانه هستند.

بازار تبلیغات آنلاین ایران

با شروع فعالیت های تجاری در اینترنت، تبلیغات مجازی نیز پا به عرصه این دنیای اعجاب انگیز گذاشت و از آن زمان به بعد نیز با پیشرفت ابزا رآلات اینترنتی، تبلیغات از طریق وب نیز روز به روز پیشرفت پیدا کرد تا جایی که نتایج تحقیقات یک شرکت بازاریابی تبلیغات نشان می دهد که در سال ۲۰۰۸ تبلیغات جهانی آنلاین با رشد ۶درصدی نسبت به سال های پیش مواجه خواهد شد. براساس گزارش وب نیوز، این رشد ۶درصدی در شرایطی به دست می آید که رشد تبلیغات در رسانه های سنتی از جمله رادیو، تلویزیون و روزنامه ها نباید بیشتر از ۵/۱درصد باشد. در واقع پتانسیل تبلیغات آنلاین بر پایه رشد مدل های جدید ارتباطات و سرگرمی های دیجیتالی، شبکه های اجتماعی و تلویزیون اینترنتی در سال جاری پیش از گذشته ظهور خواهد یافت. در حقیقت در اواسط سال ۲۰۰۷ غول های اینترنتی نظیر گوگل، یاهو، مایکروسافت رقابت پرقدرتی را برای در اختیار گرفتن بازار تبلیغات اینترنتی آنلاین آغاز کرده اند.

در حالی که در جهان تبلیغات اینترنتی به سرعت در حال گرفتن سهم بازار تبلیغات از سایر ابزارهایی چون تلویزیون، مطبوعات و تبلیغات خیابانی است، در ایران همچنان از همان بازاریابی سنتی برای ارائه محصولات به مشتریان استفاده می شود. بنابر آخرین برآوردها، تنها بورس تهران توانسته است از ابزار اینترنت برای توسعه فعالیت های خود استفاده کند و هنوز سایر فعالیت های تجاری و اقتصادی توجه چندانی به شبکه اینترنت در کنار سایر وسایل ارتباطی و رسانه ها ندارند. به همین دلیل تبلیغات اینترنتی در ایران برای اکثر افراد به خصوص تجار ناشناخته مانده است. عدم توجه به تبلیغات اینترنتی و سکون و رخوتی که در این زمینه در کشور دیده می شود، فریاد بسیاری از کاربران و دارندگان سایت در فضای اینترنتی را نیز بلند کرده است.

علی نصیری، کارشناس بازاریابی الکترونیکی معتقد است: به رغم رشد تبلیغات آنلاین در جهان، سایت های ایرانی از این نوع تبلیغات هنوز بی بهره اند و حتی در مقایسه با رسانه های سنتی مثل نشریات نیز قادر به تامین حداقل هزینه های سایت های خود از طریق این تبلیغات نیستند. وی در ادامه می گوید: «در حال حاضر بسیاری از سایت های ایرانی با هزینه شخصی اداره می شوند و به نظر می رسد که به رغم استفاده های حرفه ای که از سایت های ایرانی می شود قدرت و تاثیر رسانه های آنلاین هنوز برای بسیاری از کاربران ناشناخته مانده است.» رضا هاشمی، کارشناس ارشد کامپیوتر و موسس اولین سایت تبلیغاتی در ایران عدم پیشرفت تبلیغات اینترنتی را در ایران به وضع حاکم بر کشور مرتبط می داند و می گوید: «با در نظر گرفتن شرایط کنونی کشور، به عنوان کشوری جهان سوم که دارای اقتصاد غیرپویا و همراه با تورم است، طبیعی به نظر می رسد که در چنین شرایطی نه تنها تبلیغات اینترنتی بلکه کلا صنعت تبلیغات در کشورمان با پیشرفت چشمگیری روبه رو نشود.»

به اعتقاد اکثر کارشناسان این حوزه در حال حاضر بازار تبلیغات اینترنتی در ایران یک بازار بزرگ و گسترده نیست و برخلاف کشورهای دیگر که تبلیغات اینترنتی در واقع محور اساسی فعالیت بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا همچون گوگل و یاهو سرویس های آنلاین است در ایران تنها دو الی سه سرویس دهنده هستند که می توانند درآمد جزیی را از طریق تبلیغات اینترنتی به دست بیاورند که آن هم در مقابل بازدیدکنندگان زیاد آن سرویس دهنده ها درآمد چندانی به حساب نمی آید.

در حال حاضر بسیاری از بنگاه های اقتصادی هنوز تبلیغات اینترنتی و قابلیت های آن را درک نکرده اند و از طرف دیگر تبلیغات در سایت های ایرانی به عنوان یک راه حل برای سود بیشتر مطرح نشده و به طور جدی مورد بحث قرار نگرفته است.