تکنولوژی iSAPS

شرکت کانن در راستاي تجزيه و تحليل آماري فرآيند عکاسي حجم عظيم و گسترده اي از داده ها جمع آوري کرده است. بر اساس اين داده ها ، يک پايگاه داده هاي گرافيکي از اطلاعات موجود در خصوص ارتباط بين روشنايي محيط و فاصله بين دوربين و سوژه با توجه به فاصله کانوني لنز زوم و موقعيت شکل گيري تصاوير گرفته شده، فراهم آورده است.  سه پايه عکاسي
بر اساس اين اطلاعات و تجزيه تحليل هاي آماري ، کانن يک تکنولوژي تشخيص صحنه به نام " iSAPS " (تجزيه و تحليل صحنه هوشمند بر اساس فضاي عکاسي ) طراحي و ابداع کرده است. اين تکنولوژي به پيش بيني صحنه موجود پرداخته و تنظيمات بهينه اي از توابع کليدي، مانند AF ، AE و AWB را قبل ازفشار دادن شاتر به تصوير مي افزايد.

وقتي کاربر تصميم مي گيرد يک تصوير را ثبت کند ، فناوري iSAPS فاصله دوربين تا سوژه را بر اساس فاصله کانوني لنز ، موقعيت زوم و روشنايي اطراف تخمين مي زند و سپس ، بر اساس عکس هاي پيشتر گرفته شده پارامترهاي مشخصي را به عکس اضافه مي کند. پس از تجزيه و تحليل اين داده ها، فن آوري iSAPS پيش بيني مي کند که کاربر مي خواهد چه نوع صحنه اي را در عکس خود ثبت کند. تکنولوژي iSAPS هوشمند با سرعت بالا از AF و AE / AWB استفاده مي کند. اين تکنولوژي در گام نخست بر اساس عکس هاي پيشتر گرفته شده، حالت فوکوس اتوماتيک را به شکل دقيقي مورد اسکن قرار مي دهدو در حالت دوم الگوريتم بهينه طراحي شده در اين تکنولوژي ،اطمينان از قرار گرفتن در معرض دقيق ترين تنظيمات تعادل رنگ سفيد با توجه به صحنه و محيط اطراف را براي عکاس ايجاد مي سازد

تکنولوژي iSAPS کانن که مخفف جمله انگليسي (Intelligent Scene Analysis based on Photographic Space) و به معني "تحليل هوشمندانه صحنه ها بر اساس شرايط عکاسي" مي‌باشد، بطور قابل توجهي راندمان فوکوس خودکار AF، نورسنجي خودکار AE، و تراز سفيدي خودکار AWB را در دوربين بهبود بخشيده است.
با تحليل اطلاعات بسيار زياد عکاسي، که در طي 70 سال گردآوري شده است، و با توجه به تناوب و پارامترهايي که عکاس بر طبق آن عکاسي مي‌کند، و نيز با استفاده از تجربه ساخت بيش از 150 ميليون دوربين، مهندسان کانن، براي محاسبه پارامترهايي نظير فاصله کانوني، فاصله فوکوس، روشنايي صحنه و ديگر عوامل، از روابط آماري بهره گرفته‌اند. بر اساس اين دانش تکنولوژي iSAPS توسط کانن ابداع گرديد تا براي دستيابي به کيفيت تصوير بهتر، بصورت خودکار توازن بين اين اجزاء را برقرار نمايد.

تکنولوژي iSAPS کانن، ابتدا شرايط عکاسي را براي هر صحنه تعيين مي نمايد. با توجه به اطلاعات آماري موجود در دوربين (شامل تناوب آماري ترکيب‌هاي مختلف اين عوامل و الگوريتم‌هاي پيشرفته تخمين) ، دوربين هاي پاورشات کانن که به اين تکنولوژي مجهز هستند، مي توانند تنظيمات فوکوس خودکار، نورسنجي خودکار و تراز سفيدي خودکار را براي هر صحنه، با سرعت بيشتر و دقت بالاتر تعيين نمايند. نتيجه عکسي است با جلوه طبيعي و جزئيات عالي.
دوربين کانن S80 از جمله نخستين دوربين هاي پاورشاتي است که به اين فناوري مجهز شده است. اين دوربين با برخورداري از پردازشگر DIGIC 6 و لنز 100-28 ميلي متر و دامنه ي لنز f/2.8-5.3 و صفحه نمايش 2.5 اينچي از جمله دوربين هاي قدرتمند پاورشات شرکت کانن است که اکنون با برخورداري از سيستم iSAPS مي تواند به کاربر کمک بسياري در ثبت بهترين عکس ها نمايد. جديدترين دوربين کانن که به اين تکنولوژي مجهز است دوربين کانن Canon Powershot G3X مي باشد. 

منبع: نيکاسون