حفظ امنیت دوچرخه در مقابل سرقت

وزن همه دوچرخه ها 50 پوند است. يک دوچرخه 30 پوندي به يک قفل 20 پوندي نياز دارد. يک دوچرخه 40 پوندي به يک قفل 10 پوندي نياز دارد. يک دوچرخه 50 پوندي به هيچ قفلي نياز ندارد." «نويسنده ناشناس» نمايندگي جاينت
در حالي که تصميم به اجراي يک سفر زيبا با دوچرخه داريد، به هيچ عنوان تمايل نداريد تا دوچرخه و ساير لوازم خود در طي سفر گم يا سرقت شوند. خبرهاي خوبي براي شما داريم تا با چند روش ساده امنيت خود و دوچرخه تان را حفظ و در کمال صحت و سلامت از سفر بازگرديد.
اکثر دوچرخه ها در مناطق شهري سرقت مي شوند. در سفر با دوچرخه تا حد امکان از شهرها دوري کنيد چون در مناطق روستايي (خارج شهر) علاوه بر آرامش و لذت بيشتر، خلافکارهاي کمتري وجود دارد.
شما همچنين بايد نگران مناطقي باشيد که فقر در آنجا رايج مي باشد، زيرا دوچرخه شما وسيله بسيار باارزشي براي مردمي است که استطاعت مالي ندارند.
با اينکه برخي از فقيرترين کشورها از امنيت بسيار خوبي بهره مندند با اين حال ديده شده است که سارقان در پوشش يک ميزبان شريف و بزرگوار اقدام به سرقت دوچرخه کرده اند که بسيار ناخوشايند است.
همچنين مدل دوچرخه شخصي که مسيرهاي طولاني را سفر مي کند بدليل تفاوت هاي زيادي که با مدل دوچرخه هاي محلي دارد بسادگي هدف افرادي قرار مي گيرد که تمايل به سرقت يا سوار شدن به آن را دارند. خوشبختانه در مناطق محلي و کوچک اغلب تمامي افراد براي پليس و افراد محلي شناخته شده هستند و مي توان از طريق آنها دوچرخه گم شده را جستجو نمود.
تمامي اين موارد به اين دليل گفته شد تا با کمي احتياط و عمل به نکات زير احتمال سرقت را تا حد زيادي کاهش دهيد.

• يک قفل خوب تهيه کنيد
اگر به دنبال يک قفل کابلي (Cable Lock) هستيد، مدلي باريک و به اندازه کافي بلند انتخاب کنيد تا حداقل بتواند به دور يک لاستيک و تنه يا خورجين دوطرفه بسته شود. اگرچه قفل هاي D-lock نيز به نظر انتخاب خوبي ميرسند ولي آنها خيلي سنگين بوده و نمي توان در شهرها با تکيه بر آنها، بدون توجه مداوم دوچرخه را ترک کرد، بنابراين ممکن است نيازي به اين قفل ها نباشد، درصورتي که قفل هاي کابلي بهترين انتخاب براي سفر با دوچرخه مي باشند.


• يک نگهبان براي دوچرخه تعيين کنيد.
اگر برنامه سفر شما دونفري يا به همراه يک گروه انجام مي شود، يک نفر را مسئول مراقبت از دوچرخه ها براي مدتي کوتاه تعيين کنيد. دوچرخه سواراني که به تنهايي سفر مي کنند نيز مي توانند از يک فروشنده محلي بخواهند تا مراقب دوچرخه آنها باشد يا با پرداخت مبلغ اندکي دوچرخه خود را به مأمور امنيت جلوي هتلها، Barها و مناطق گردشگري بسپاريد.

• در شهرها هتل (مسافرخانه) کرايه کنيد.
با کمپ کردن در شهرها بايد تمام توجه خود را معطوف دوچرخه و وسايل خود کنيد، به اين معني که مدام بايد مراقب اين باشيد که آيا دوچرخه در جاي خود قرار دارد يا خير. در آن صورت زماني که قصد ترک محل يا بازديد از جاذبه هاي ديدني و گردشگري آن منطقه را داريد بايد بدون مراقب دوچرخه را رها کنيد، يا در صورتي که استراحت مي کنيد چه اتفاقي ممکن است براي دوچرخه و وسايلتان بيفتد؟
بهترين راه گذاشتن دوچرخه و وسايل خود در يک اتاق (هتل) و گشت و گذار با پاي پياده خواهد بود.

• مهارت هاي صحيح قفل کردن را تمرين کنيد.
دوچرخه خود را در کنار چيز محکمي قرار دهيد و اطمينان حاصل کنيد که چرخ ها نيز همانند تنه به خوبي بسته شده اند. سعي کنيد دوچرخه خود را در جايي قرار دهيد که بيشترين ديد را به آن داشته باشيد. به ياد داشته باشيد که قرار دادن دوچرخه در جلوي يک مغازه شلوغ بهتر از قرار دادن آن در يک کوچه خلوت مي باشد. در هنگام اسکان تنبل نشويد و دوچرخه را به ميز، درخت يا هر جسم محکم ببنديد تا جلوي چشم باشد. اگر چيزي براي بستن دوچرخه به آن وجود نداشت دوچرخه را به چادر خود ببنديد تا در صورت تکان خوردن آن متوجه شويد.

• دوچرخه خود را ناخوشايند جلوه دهيد.
با نوار روي اسم و مدل دوچرخه را بپوشانيد. وسايل جذاب و جلب نظر کننده مانند کيلومترشمار و چراغ ها را از دوچرخه جدا کنيد. روي خورجين را با لباس هاي زير کثيف بپوشانيد. بند رخت ها را به پشت دوچرخه ببنديد و لباس ها را براي خشک شدن روي آن پهن کنيد.

• در حمل و نقل عمومي بيشتر دقت کنيد.
هنگام حمل دوچرخه با قطار و ساير وسايل نقليه عمومي در صورت امکان دوچرخه را به وسيله نقليه قفل کنيد. صندلي را جدا و فرمان را بچرخانيد (با شل کردن پيچ هاي آن) تا بدين ترتيب جابجايي و سوار شدن به آن ساده نباشد.