درباره دوچرخه سواری

دوچرخه در زبان انگليسي، BICYCLE خوانده مي شود. اين واژه از دو بخش BI به معني «دو» و CYCLE که برگرفته از لغت يوناني KYKLOS به معني دايره تشکيل يافته است. دوچرخه کوهستان

? انواع مسابقات دوچرخه سواري
? مسابقات استقامت يک مرحله اي
اين نوع مسابقه ها به مسافت ??? کيلومتر تا ??? کيلومتر در جاده انجام مي شود که مي تواند بصورت انفرادي يا تيمي باشد. معمولترين اين مسابقات ??? تا ??? کيلومتر انفرادي، ??? کيلومتر تايم تريل تيمي، ??? کيلومتر تيمي، دور امتيازي و ?? کيلومتر زنان مي باشد.

? مسابقات چند مرحله اي جاده (تور)
از رايج ترين و محبوب ترين مسابقات دوچرخه سواري در جاده، مسابقات تور است که در چند مرحله انجام مي شود. ميانگين مسافت براي هر مرحله حدود ??? کيلومتر است.

? مسابقات دوچرخه سواري رشته هاي سرعت (مسابقات پيست)

مسابقات پيست، رشته هايي از مسابقات دوچرخه سواري است که در استاديوم هاي مخصوص برگزار مي شود. انديشه ايجاد چنين استاديوم هايي، از آنجا بروز کرد که مردم از تماشاي مسابقاتي که در جاده برگزار مي شد و دوچرخه سواران به سرعت از مقابل آنها مي گذشتند، احساس رضايت نمي کردند. آنها مي خواستند اين امکان را داشته باشند که در مکاني بنشينند و به تماشاي رقابت هاي دوچرخه سواران بپردازند. استاديوم هاي مخصوص دوچرخه سواري را ولودروم (Veloderome) مي گويند. پيست ولودروم،‌ سطحي است که نسبت به سطح افق ?? درجه شيب دارد. ولودروم دوچرخه سواري در ايران در مجموعه ورزشي آزادي قرار دارد که از بهترين هاي دنياست.

در پيست، اين رشته از مسابقات اجرا مي شود:
- يک کيلومتر تايم تريل انفرادي که در آن، دوچرخه سوار در مسير خلاف جهت حرکت عقربه هاي ساعت رکاب مي زند.
- ??? متر سرعت انفرادي.
- يک کيلومتر سرعت انفرادي.
- ? کيلومتر تعقيبي انفرادي.
- دور امتيازي انفرادي.
- ??? متر سرعت بانوان.
- ? کيلومتر تعقيبي تيمي.

? دوچرخه هاي مخصوص مسابقات
دوچرخه مسابقاتي، با دوچرخه معمولي تفاوت دارد. وزن دوچرخه هاي مسابقاتي سبک تر و دسته (فرمان) آنها پائين تر از زين است. اين نوع دوچرخه ها را که کورسي ناميده مي شوند، مخصوصاً به اين شکل خاص مي سازند که دوچرخه سوار به حالت خميده قرار گيرد و فشار هواي مقابل به حداقل برسد. طوقه و تاير دوچرخه هاي مسابقاتي هم باريک است تا کمترين اصطکاک را با جاده و پيست داشته باشد و سرعت بيشتري بگيرد.

- دوچرخه استقامت اصولاً سنگين تر از دوچرخه مخصوص سرعت در پيست است.
- دوچرخه هاي جاده معمولاً بين ? تا ?? کيلوگرم وزن دارند.
- دوچرخه هاي سرعت را از فيبرکربن مي سازند و معمولاً بين ? تا ? کيلوگرم وزن دارند.
- دوچرخه هاي مخصوص سايکلو کراس نسبت به بقيه دوچرخه ها کمي سنگين تر هستند.
- دوچرخه هاي استاير که مخصوص پيست موتور هستند، وزني بين ? تا ?/? کيلوگرم دارند.

- دوچرخه مسابقات کوهستان حدوداً ?? تا ?? کيلومتر وزن دارد.
لازم به ذکر است طوقه هاي جديد دوچرخه ها به صورت ديسک بوده و ديگر پره ندارد و بصورت تارهايي بافته شده از فيبرکربن است. در سالهاي اخير، آن قسمت از طوقه ها که با لنت هاي ترمز در ارتباط است از سراميک ساخته مي شود و اکثراً حالت آيروديناميکي دارد و فرمان دو چرخه هم به صورت شاخه گاوي ساخته مي شود.

? وسايل دوچرخه سواران
? لباس دوچرخه سواران:

لباس دوچرخه سواران شامل پيراهن و شورت مخصوص مي باشد که از جنسي ساخته مي شود که حالت آيروديناميکي بهتري داشته و با کم کردن مقاومت هوا امکان افزايش عملکرد دوچرخه سوار را در سرعت هاي بالا تأمين نمايد.

? دستکش:
معمولاً زير دستکش از جنس چرم و جير بوده و روي آن به وسيله نخهاي ابريشم بافته شده و بصورت توري مي باشد.

? کفش:
کفش دوچرخه سواران از جنس فايبرگلاس فشرده مي باشد که ديگر احتياجي به فنر نداشته و پلهاي مخصوص آن مربوط به پنجه رکاب مي شود.

? کلاه:
دوچرخه سواران از دو نوع کلاه استفاده مي کنند که يکي حالت آيروديناميکي داشته و جنس آن از فايبرگلاس است و نوع ديگر از جنس چرم بوده که البته امروزه استفاده نمي شود.
منبع: افتاب