دوربین های فاقد آینه

دوربين هاي فاقد آينه نزديک يک دهه است که وارد بازار دوربين هاي عکاسي ديجيتال شده اند اما تنها در چند سال گذشته است که اين دوربين ها با شتاب روزافزوني محبوببيت گسترده اي يافته اند و در حال تکان دادن بازار دنياي دوربين هاي ديجيتال هستند. بسياري از عکاساني که تا کنون در حال کار با دوربين هاي DSLR بودند اکنون با علم بر مزيت هاي چشمگير دوربين هاي فاقد آيينه به سراغ اين سبک دوربين ها رفته اند. اين دوربين ها گذشته از کوچکي و سبکب بدنه به دليل حذف آيينه ي بازتابي فاقد هر گونه صداي اضافه به هنگام عکسبرداري هستند و از ااين رو براي عکاسان خياباني ، عکاسان مراسم هاي عروسي و عکاسان صحنه هاي تئاتر گزينه اي ايده آل محسوب مي شوند.
دوربين هاي بدون آينه همچنانکه از نامشان پيداست دوربين هايي هستند که فاقد آينه بازتابي نور و چشمي (نماياب اپتيکال) هستند. اين دوربين هابه لحاظ اندازه کوچکتر و سبکتر از دوربين هاي DSLR هستند و از همين رو جابه جايي و نقل و انتقال آنها براي عکاس سهل و ساده تر است. ديگر مزيت اين دوربين ها قيمت مقرون به صرفه ي آنهاست که در برابر دوربين هاي گران DSLR آنها را گزينه ي مناسبتري براي علاقمندان به عکاسي مي کند. کيت فلاش عکاسي

دوربين هاي فاقد آينه با حسگرهايي در اندازه هاي مختلف موجود هستند. 1/2.3", 1/1.7", 1", Micro 4/3, APS-C و اندازه فول فريم از جمله اندازه هاي حسگر دوربين هاي فاقد آيينه موجود در بازار هستند. در اين ميان اندازه ي حسگر سه چهارم معمول ترين اندازه ي حسگر براي دوربين هاي فاقد آيينه است که مي توان به دو مثال بارز و موفق دوربين با اين اندازه ي حسگر اشاره کرد : پاناسونيک و اليمپوس. اندکي کوچکتر از سايز سه چهارم اندازه ي حسگر 1/2.3", 1/1.7" است که دو شرکت معتبر نيکون و پنتاکس دوربين هاي بدون آيينه اي با اين اندازه حسگر ها روانه ي بازار کرده اند .

 

mirrorless cameras 4

 

آنچه لازم است به خاطر سپرد شود اين است که از آنجاييکه دوربين هاي با حسگر بزرگ تر عملکرد بهتري در ثبت تصاوير در نور اندک دارند و نويز کمتري در تصوير به جا مي گذارند، بنابراين اگر براي شما عکاسي در نور اندک مهم است ، انتخاب يک دوربين فاقد آيينه با اندازه ي بزرگ حسگر و ميزان حساسيت بالاتر مي تواند بهتر و مناسبتر باشد. دوربين هاي فاقد آيينه با حسگر فول فريم يا حسگر APS-C مي توانند در اين راستا گزينه هاي بهتري باشند.

به لحاظ اندازه نيز دو سايز دوربين فاقد آينه در بازار موجود است ، شبه SLR و کامپکت . نکته ي ديگر در کنار اندازه ي کوچک و وزن سبک اين دوربين ها، امکان تعويض لنز در اين دوربين هاست. اگر تا کنون دوربيني که لنز آن جدا شود، نداشته ايد با در اختيار داشتن يک دوربين فاقد آينه به طرز شگفت آوري از امکاناتي که اين دوربين در اختيارتان مي گذارد و عکاسيتان را متحول مي سازد ، متعجب خواهيد شد.

آنچه بيش از هر چيز ديگري در دوربين هاي فاقد آيينه خودنمايي مي کند ، فقدان آيينه ي بازتابي درون دوربين است. اين بدين معناست که نور منعکس شده از سوژه پس از ورود به دوربين و برخورد با حسگر مستقيما روي صفحه نمايش به نمايش در مي آيد و ديگر به آيينه برخورد نمي کند تا بازتاب آن به چشمي اپتيکال دوربين بتابد. اين امر باعث مي شود تا فاصله ي ميان دهانه ي لنز و صفحه ي حسگر کم شود و با حذف آيينه واسطه، شارپنس تصوير بيشتر گردد. اين امر يک مزيت ديگر نيز دارد . به دليل کوتاه شدن اين فاصله، همه لنزهاي مخصوص SLR که فاصله ي کانوني زيادي دارند با استفاده از يک آداپتور قابل نصب بر روي دوربين هاي فاقد آينه هستند . يعني در کنار انبوه لنزهاي مخصوص دوربين هاي فاقد آينه ، بسياري از لنز هاي SLR نيز مي توانند با اين نوع دوربين ها مورد استفاده قرار بگيرند. البته امروزه با رواج هر بيشتر دوربين هاي فاقد آينه در ميان کاربران ، شرکت هاي توليد لنز مجموعه ي گسترده اي از انواع بهترين لنزها را براي اين دوربين توليد و وارد بازار کرده اند .

موضوع مهم ديگر فقدان چشمي اپتيکال در دوربين هاي فاقد آيينه است. کار چشمي هاي اپتيکال در دوربين هاي SLR بازتاب دقيق آن چيزي است که لنز مي بيند . حذف چنين آيتمي در دوربين هاي فاقد آيينه و جايگزيني آن با چشمي هاي الکترونيکي هم مزايايي دارد و هم معايبي. از جمله معايب آن مي توان به تاخير ميان حرکت سوژه تا زمان ديده شدن آن در چشمي الکترونيک اشاره کرد. اگر چه پيشرفت روز به روز تکنولوژي اين زمان را کمتر و کمتر ساخته است تا آنجا که در برخي دوربين ها اين تاخير بسيار بسيار ناچيز و قابل چشم پوشي است. از ديگر معايب مي توان به مصرف باتري دوربين توسط اين چشمي هاي الکترونيکي اشاره کرد. همچون صفحه نمايشگر دوربين. ميزان اين مصرف اگر چه بسيار اندک

از مزاياي آن اما مي توان به فوکوس پيکينگ Focus Peaking اشاره کرد که به خصوص در هنگام فيلمبرداري و يا فوکوس دستي کاربردهاي فراواني دارد. اين گزينه دورتادور سوژه را نشان گذاري و برجسته مي کند تا بدين ترتيب ميزان وضوح و شارپنس سوژه ي مورد نظر به خوبي نمايان گردد و عکاس را در دستيابي به شفاف ترين تصوير ياري رساند. از ديگر مزاياي اين چشمي الکترونيکي مي توان به نمايش تصوير نهايي از سوژه اشاره کرد که در آن نوردهي ، تناسب رنگ و ديگر تنظيمات دوربين روي تصوير نهايي پيش از عکسبرداري لحاظ شده اند . اين امر به عکاس کمک مي کند تا تصويرنهايي عکس خود را ببيند و بهترين تنظيمات را انتخاب کند.

اما وقتي بحث فيلمبرداري و ضبط ويديو به ميان مي آيد، مسلما دوربين هاي بدون آينه نسبت به دوربين هاي DSLR از انعطاف پذيري بيشتري برخوردارند و سهولت بيشتري در اختيار کاربر مي گذارند. اين دوربين ها نيز همچون دوربين هاي DSLR با کيفيت فول اچ دي Full HD فيلمبرداري مي کنند ، اگرچه برخي از آنها قادر به فيلمبرداري با کيفيت 4K نيز هستند. آنچه اما فيلمبرداري با دوربين هاي فاقد آيينه را آسانتر مي سازد ، شيوه ي فوکوس کردن اين دوربين هاست. از آنجا که اين دوربين ها از شيوه ي فوکوس شناساسي ممتد تضاد بهره مي برند در نتيجه فوکوس کشي آنها هنگام فيلمبرداري آسانتر و سريعتر است. ضمن آنکه مدت زمان ماندگاري آنها روي سوژه ي مورد فوکوس نيز بيشتر است

در عين حال مي توانيد با ديافراگم ، عمق ميدان را کنترل کرده و به شکل دستي نيز بر سوژه ي مورد نظر خود فوکوس کنيد. فيلمبرداري با دوربين هاي کوچکتر و سبک تر فاقد آيينه حتي آسانتر نيز هست چرا که خستگي و ملال کمتري بر دستان کاربر وارد مي سازد و بدين ترتيب مي توانيد زمان بيشتري نيز فيلمبرداري کنيد. اگر به دنبال فيلمبرداري کردن حرفه اي هستيد ، انتخاب يک دوربين فاقد آيينه که با دو فورمت بسيار خوب تصويري AVCHD و XAVC S تصوير برداري مي کند ، گزينه اي بسيار مناسب است. البته لازم است به دوربين خود تجهيزاتي چون يک ميکروفن و هدفون پرتابل و يک مانيتور نيز بيافزاييد.

اتصال به WiFi و NFC از بديهياتي است که نسل دوربين هاي فاقد آيينه بدانها مجهز هستند و کار اتصال اين دوربين ها به دستگاههاي ديجيتال و گوشي هاي هوشمند را بسيار آسان مي سازند و کاربر مي تواند به راحتي عکس هاي خودرا به گوشي تلفن منتقل و آنها را در فضاي مجازي به اشترک بگذارد.
منبع: نيکاسون