دوچرخه‌سواری خوب است اما نه در اوج آلودگی

مردم بايد کمک کنند تا ميزان آلودگي کمتر شود و اين کار را مي‌توانند با کاهش استفاده از اتومبيل شخصي و استفاده بيشتر از وسايل حمل و نقل عمومي يا وسايلي که آلودگي توليد نمي‌کنند مانند دوچرخه انجام دهند. حتي توصيه مي‌شود بيشتر سعي کنند پياده بروند. به دنبال کاهش آلودگي هوا، فضاي شهر که فضاي عمومي است، سالم‌تر مي‌شود و همگي از اين اقدام اجتماعي نفع مي‌بريم. شايد اين موضوع کاملا درست باشد که در اتاقک يک ماشين استاندارد ميزان آلودگي به نسبت بيرون بسيار کمتر است اما اين دليل نمي‌شود فرد با خيال راحت‌تري در شهر عبور و مرور کند. کوله دوچرخه سواري

به هر حال نبايد فراموش کنيم که بايد از ماشين پياده شويم و گازهاي سمي توليدشده اتومبيل‌ها را استنشاق ‌کنيم و اين گازها مي‌توانند سبب بروز ناراحتي‌هاي ريوي شوند. . بيماران مبتلا به برونشيت مزمن، افراد مبتلا به آسم، سالمندان، زنان باردار، کودکان و بيماران قلبي بهتر است اصلا در اين زمان‌ها بدون دليل از منزل خارج نشوند و حتي‌الامکان به خارج از شهر سفر کنند. براي افرادي که مجبورند در اين هواي آلوده در شهر بمانند و جابه‌جا شوند، توصيه مي‌شود از ماسک‌هاي استانداردي که مي‌توانند ذرات معلق را فيلتر کنند، استفاده کنند. ذراتي مي‌توانند به ريه برسند که اندازه آنها کمتر از ? ميکرون باشد، ماسک‌هايي که معمولا مردم استفاده مي‌کنند به هيچ عنوان جلوي اين ذرات را نمي‌گيرد.

و فقط ماسک‌هاي مخصوصي که از داروخانه‌ها مي‌توان تهيه کرد و کاملا چسبيده به بيني است و فضاي بيني و دهان را محدود مي‌کند، مناسب است. نکته‌اي که نبايد فراموش کرد اينکه در فضاي آلوده و وقتي ميزان ذرات معلق در هوا بالاست انجام ورزش چون حجم ورود هوا به ريه را بيشتر مي‌کند، مناسب نيست. به همين دليل توصيه نمي‌کنيم در اوج آلودگي مردم براي جابه‌جا شدن از دوچرخه استفاده يا حتي پياده‌روي کنند. بهترين توصيه اين است که يا حتي‌المقدور در خانه بمانند يا از مترو استفاده کنند.
منبع: افتاب