راهنمای جامع انتخاب سایز مناسب دوچرخه

اطمينان از انتخاب سايز مناسب تنه در هنگام خريد دوچرخه يکي از مهمترين مواردي است که بايد به آن توجه شود. انتخاب دوچرخه اي متناسب با فيزيک بدن شما، دوچرخه سواري را لذت بخش، همراه با کارايي و راحتي بيشتر همراه خواهد نمود.
ما مي دانيم که انتخاب سايز درست دوچرخه براي افراد زيادي و حتي براي دوچرخه سواران باتجربه مي تواند گيج کننده باشد، سايز مناسب تنه به نوع دوچرخه، قد شما، حالت دوچرخه سواري شما و سليقه شما بستگي دارد. تيوپ دوچرخه
اين مقاله به شما کمک مي کند تا سايز پيشنهادي متناسب با خودتان را پيدا کنيد. در ابتدا سايز تنه هايي را که در نظر داريم معرفي کنيم به ترتيب رشته در زير معرفي مي کنيم:

- سايز دوچرخه هاي کوهستان (تنه خشک و کمک دار)
- سايز دوچرخه هاي کوهستان مخصوص بانوان (تنه خشک و کمک دار)
- سايز دوچرخه هاي جاده (کورسي)
- سايز دوچرخه هاي جاده مخصوص بانوان
- سايز دوچرخه هاي توريستي و هيبريد
- سايز دوچرخه هاي تري آتلون و تايم تريل
- سايز دوچرخه هاي پرش و تريال
- سايز دوچرخه هاي تاشو
- سايز دوچرخه هاي BMX
- سايز دوچرخه هاي کودکان
- سايز دوچرخه هاي تريلر

سايز تنه هاي دوچرخه چطور اندازه گيري مي شوند.
سايزهاي مختلف دوچرخه به وسيله سايز تنه هر کدام و براساس طول لوله زين تنه مشخص مي شوند. اکثر توليد کنندگان اين مقدار را با اندازه گيري از مرکز محور طبق دوچرخه (توپي تنه) تا بالاي لوله زين (محل قرارگيري بست لوله زين) بدست مي آورند.

 

متأسفانه بعضي سازندگان اين مقدار را از محل تقاطع لوله بالايي تنه و لوله زين شروع مي کنند و تا محور طبق قامه اندازه مي گيرند که عدد بدست آمده باعث خطا در محاسبه سايز تنه صحيح مي شود و بايد به اين مسأله دقت شود.
سازندگان دوچرخه، سايزهاي تنه را به روش هاي مختلفي بيان مي کنند، برخي از واحد سانتيمتر و برخي ديگر نيز از واحد اينچ استفاده مي کنند و تعدادي نيز از نامهاي کوچک، متوسط، بزرگ و غيره (Small, Medium, Large &…) در نامگذاري سايز تنه بهره مي برند.
اگرچه سايز تنه براساس اندازه لوله زين تعيين مي شود ولي لوله زين تنها عامل تغيير سايز تنه نيست و تمام تغييرات صورت گرفته در تنه با سايز تنه در ارتباط هستند.


تناسب شما با سايز دوچرخه - قد شما چقدر است؟
براي پيدا کردن سايز مناسب تنه ابتدايي ترين کار، اندازه گيري قد خودتان است. بهترين روش اندازه گيري قد، اين است که پشت به ديوار و بدون داشتن کفش بايستيد. پاهايتان را در کنار هم قرار دهيد و شانه هايتان را نيز عقب ببريد. يک مداد را به دقت روي سرتان قرار داده و روي ديوار يک علامت بگذاريد (براي داشتن بهترين نتيجه از يک دوست بخواهيد تا اينکار را براي شما انجام دهد). سپس با يک متر نواري از نقطه علامت گذاري تا زمين را اندازه بگيريد.


ارتفاع در حالت ايستاده
ارتفاع در حالت ايستاده به فاصله بين لوله بالايي تنه (Cross bar) و فاق گفته مي شود. اين مقدار از آنجا مهم است که در حالت توقف روي دوچرخه و روي تنه رکاب زدن بدن ما با تنه برخورد نداشته باشد. در دوچرخه هاي هيبريد اين مقدار بين 1 تا 2 اينچ و در دوچرخه هاي کوهستان 2 تا 4 اينچ فاصله توصيه مي شود.


چه نوع دوچرخه اي مي خواهيد و چگونه دوچرخه سواري مي کنيد؟
رشته هاي مختلف دوچرخه دليل تنوع سايزهاي تنه است. مثلاً سايز يک دوچرخه جاده 58 سانتيمتري (طول لوله زين تا توپي تنه) با يک دوچرخه تايم تريل 58 سانتيمتري کاملاً متفاوت خواهد بود پس ديدن جدول سايز تنه رشته مورد نظرتان پيش از خريد دوچرخه بسيار مهم است.

 

انتخاب سايز صحيح در رشته هاي جاده، تري آتلون و تايم تريل بسيار مهم و حياتي مي باشد. همچنين ارتفاع در حالت ايستاده در اين دوچرخه اهميت زيادي ندارند.
نوع و استايل دوچرخه سواري شما بر سايز مورد نياز شما اثرگذار مي باشد. به عنوان مثال يک دوچرخه کوهستان که مي خواهد در شرايط سخت و ناهموار با قدرت بالاي مانور رانده شود ممکن است ترجيح داده شود که از سايزي کوچکتر از سايز معمول انتخاب شود. به علاوه يک دوچرخه سوار حرفه اي کراس کانتري براي شرکت در مسابقات ممکن است به خاطر تمايل به داشتن دوچرخه اي سريعتر و وسيعتر دوچرخه اي بزرگتر از سايز متناسب با خود انتخاب کند. بطور اساسي هيچ درست و غلطي (کميت دقيقي) براي انتخاب سايز صحيح دوچرخه وجود ندارد و تا حد زيادي به ترجيحات شخصي و احساس راحتي بر روي دوچرخه نيز بستگي دارد.
به ياد داشته باشيد، جداولي که در ادامه نمايش داده خواهد شد، براي اکثر دوچرخه سواران به طور عمومي قابل استفاده مي باشد، اما براي انتخاب دقيق ترين و بهترين سايز، ما هميشه توصيه مي کنيم تا به فروشگاههاي معتبر و کارشناسان تيم ها مراجعه کنيد.