سه روش برای انتخاب دوربینی مناسب

آيا در تصميم گيري اينکه چه دوربيني را بخريد دچار مشکل شده ايد ؟ نميدانيد چه دوربيني براي نياز هايتان مناسب است؟ متن زير را بخوانيد که قطعا مفيد خواهد بود.
نيازهايتان را تعريف کنيد
مشخص کنيد که هدف اصلي تان از تهيه ي دوربين چيست .چرا به يک دوربين نياز داريد ؟ اگر براي مصارف خانگي ،تعطيلات و يا مسافرت هاي روزانه تان ميخواهيد بهتر است تا دوربيني در مدل هاي مبتدي و ارزان قيمت تر فراهم کنيد.

يادداشت کنيد که چه وقت هايي و در چه مکان هايي ميخواهيد از دوربين تان استفاده کنيد و اگر مدت زمان بيشتر و طولاني تري انتظار کارايي از دوربينتان را داريد بايد يک دوربين به نسبت پيشرفته تري را انتخاب کنيد. نورسنج

بررسي کنيد که تا چقدر ميخواهيد براي خريد يک دوربين هزينه کنيد.اين بهترين روش براي ارزيابي اين است که چه دوربيني و با چه کيفيتي ميتوانيد خريداري کنيد.

تصميم بگيريد که آيا دوربين ديجيتال ميخواهيد و يا آنالوگ.هر دوي اين دوربين ها هم داراي مشخصات مثبت هستند و هم منفي.

دوربين هاي آنالوگ :با ظهور دوربين هاي ديجيتال و با توجه به گرايش بيشتر کاربران سمت اينگونه دوربين ها دوربين هاي آنالوگ نسبت به دوربين هاي ديجيتال افت قيمت پيدا کرده اند و از لحاظ اقتصادي به صرفه تر هستند.اما از آنجايي که براي عکاسي با اين دوربين ها احتياج به فراهم کردن فيلم داريد و اگر ميخواهيد عکس هاي زيادي بگيريد بايد هزينه ي زيادي را براي تهيه ي فيلم متقبل شويد و علاوه بر اين ممکن است يک اسکنر خوب را هم در بودجه ي خود جا دهيد.
دوربين هاي ديجيتال : يکي از مزيت هاي بسيار مهم دوربين هاي ديجيتال مرور بلافاصله ي عکس هايتان پس از عکاسي است و باعث ميشود تا مثل دوربين هاي آنالوگ هزينه اي بابت تصاوير ناقص تان متقبل نشويد و اين امکان را داريد تا دوباره و يا هر چند بار که خواستيد عکس بگيريد.اما ما به عکاسان آماتور پيشنهاد ميکنيم که براي شروع کار حتما از دوربين هاي ديجيتال استفاده کنند و البته لزومي به تهيه ي يک دوربين گران قيمت نداريد.دوربين هاي ديجيتال کارايي هاي بيشتري خواهند داشت و حتي امکان ويرايش تصاويرتان را بدون نياز به کامپيوتر برايتان فراهم ميکنند.
اکنون در اين قسمت قصد داريم به معرفي مزايا و در قبال آن معايب دوربين هاي ديجيتال نسبت به دوربين هاي قديمي و کلاسيک اشاره کنيم.
مزاياي دوربين هاي عکاسي ديجيتالي:
1- مرور فوري عکس ، بدون اين که عکاس منتظر شود که عکس ظاهر شود. اگر مشکلي در عکس باشد ، عکاس ميتواند مشکل را فورا تصحيح کند و عکس ديگري بگيرد.
2- فقط عکس هاي خوب چاپ ميشود، در نتيجه ادم ميتواند تعداد زيادي عکس با اختلافات جزئي و تنظيمات مختلف از يک صحنه بگيرد و بعد بهترين ان را انتخاب و چاپ کند.
3- اگر شخص رايانه داشته باشد ، ذخيره دائم عکسها ارزانتر از فيلم از کار در مي ايد.
4- عکس ها را ميتوان از يک جايي به جاي ديگر کپي کرد بدون اينکه کيفيت ان کاهش يابد.
5- هر کس ميتواند با داشتن رايانه و يک پرينتر معمولي ، عکس هاي خودش را چاپ کند. تازه با استفاده از پرينت هاي مخصوص دوربين ها ، به رايانه هم نيازي نيست و دوربين را ميتوان دوربين را ميتوان مستقيما به پرينتر وصل کرد.
6- دوربين هاي ديجيتال ميتوانند کوچکتر از دوربين هاي انالوگ با همان کيفيت عکس ، ساخته شوند.
7- قابليت استفاده کردن داده هايي مثل زمان و تاريخ عکاسي ، مدل دوربين ،سرعت شاتر ،سرعت فيلم وديگر موارد به فايل عکس مورد نظر ، در حالي که اين قابليت در فيلم هاي عکاسي فقط به چاپ تاريخ روي عکس ها محدود ميشود.
8- در دوربين هاي ديجيتال از خيلي افکت هاي تصويري ميتوان استفاده کرد که در دوربين هاي فيلمي امکان ندارد.
9- قابليت گرفتن صدها عکس بدون اين که نيازي به تغيير چيزي باشد.در حالي که در دوربين هاي فيلمي بعد از 24يا 36 عکس بايد فيلم را عوض کرد.
10- خيلي از دوربين هاي ديجيتال،خروجي AV دارند که نشان دادن عکس ها را به ديگران در تلوزيون ممکن ميسازد.
11- عکاسي ديجيتال اين امکان را فراهم ميکند که شما تنظيمات مختلف دوربين وسبکهاي مختلف عکاسي را تجزيه کنيد و تکنيک عکاسي تان را بهبود بخشيد ، بدون اين که لازم باشد هزينه زيادي بدهيد از نظر زمان و از نظر وقت وانرژي.
12- ابزار ضد تکان دوربين هاي ديجيتال ، گرفتن عکس هاي ترو تميز با دوربين را روي دست ممکن ميکند در حالي که قبلا حتما نياز به سه پايه بود.
13- ديگر هر کس يک تاريک خانه ، خانگي دارد و ميتواند با رايانه و نرم افزار تغييرات لازم را در عکس ها بدهد.
14- مقادير ISO را به راحتي ميتوان در وسط عکس تغيير داد. مثلا وقتي هوا افتابي است ولي يکدفعه ابري ميشود ، قبلا لازم بود که فيلم را دربياوري و فيلم جديد با مقدار ISO مناسب را داخل دوربين بگذاري ولي با دوربين ديجيتال اين تغييرات فقط با فشار چند دگمه انجام ميشود.
15- براي فرستادن عکسها به داخل رايانه ، ديگر نيازي به اسکنر نيست.
حال به ويژگي هاي منفي عکاسي ديجيتال نسبت به عکاسي با فيلم مي پردازيم:
1- مصرف انرژي باطري هاي دوربين هاي ديجيتال نسبت به دوربين هاي فيلم دار خيلي بيشتر است در نتيجه ممکن است وسط عکاسي يک دفعه با دوربين خاموش مواجه شويم.
2- استناد عکس هاي ديجيتال نسبت به عکس هاي فيلمي کمتر است چون ميشود در انها دستکاري کرد البته بعضي از توليد کنندگان تلاش ميکنند به روشهايي براي تشخيص عکس هاي دستکاري شده برسند تا اين ضعف را جبران کنند.
3- سنسورهاي ديجيتال اغلب دامنه ديناميکي کمتري نسبت به فيلم چاپي رنگي دارند البته تعدادي از سنسور هاي CCD جديدتر مثل FUJIS SUPER CCD که ديودها با حساسيت هاي مختلف را با هم ترکيب کرده اند براي حل اين مشکل به ميدان امده اند.
4- در بعضي از عکس هاي ديجيتالي نويز تصويري چند رنگ قابل مشاهده است.
5- ويرايش و پردازش فايل هاي RAW ( فايلهاي حرفه اي عکاسي ) خيلي طول مي کشد.
6- براي عکاسي در محل هاي پرت و دور افتاده عکاس بايد کلي باطري با خودش حمل کند که وزن بار عکاس را افزايش ميدهد و کار را براي او سخت تر ميکند.
منبع: نيکاسون