ضرورت داشتن شمارنده قلب Heart Rate Monitor

? به جز داشتن يک دوچرخه خوب داشتن يک HRM را نيز به شما توصيه مي کنيم .
با داشتن يک ضربان سنج به قلب فشار نمي آيد و عضلات شما نمي گيرد و مي تواند وزن خود را هم کاهش دهيد (چرا که يک کيلو وزن کمتر يعني يک کيلو کمتر را به بالا کوه مي کشيد ) و در کل در محدوده تعين شده کمتر خسته شده و لذت بيشتري مي بريد .هر فرد يک حداکثر ضربان قلبي دارد که در تمرينها نبايد ميزان ضربان فرد از آن حد بالا برود.
? براي بدست آوردن حداکثر ضربان قلب از فرمول فوق استفاده کنيد :
? مردان : (?+ ?.?? * وزن شخص ) - نصف سن - ???
? زنـان : ( ?.?? * وزن شخص ) - نصف سن - ???
? محدودهاي ضرباني Heart Rate Zones :

بدن شما در مححدوده هاي زير ATP آدنوزين تري فسفات را با سرعتهاي مختلف به عضلات شما مي رساند .
محدوده ??% تا ??% :اين محدوده مناسب افراد تازه کار بوده و با قرار داشتن در اين محدوده فرد خسته نمي شود و بدن براي تامين انرژي عضلات چربي مي سوزاند و بهترين محدوده براي کاهش وزن مي باشد . اگر مي بينيد که با تمرينها سخت در ضربان بالا کاهش وزن نداريد با پائين آوردن فشار تمرين نتيجه را ببنبد . بنابراين در پياده روي ، قدم زدن تند بهترين راه کاهش وزن است .
محدوده ??% تا ??% :محدوده هوازي است و بدن شما هم چربي و هم کربو هيدرات (قند) مي سوزاند و اين زماني است که بيشتر زمان دوچرخه سواري در آن قرار داريد . ساعت گارمين

محدوده بالاي ??% :محدوده بي هوازي است به اين معني که ريه شما قادر نيست اکسيژن کافي را به عضلات شما برساند و بدن شما در فرايند توليد انرژي اسيد لاکتيک مي سازد که احساس سوزس در عضلات را به فرد مي دهدو بيش از چند دقيقه نمي توان در آن وضيعت دوام بياوريد چرا که عضلات شما پر از اسيد لاکتيک شده و ناگهان عضلات شما مي گيرد
. البته با تمرين مي توان ميزان تحمل بدن را به اين سيستم بالا برد و فرد مي تواند در مسابقات بهتر دوام بياورد با توجه به اينکه استرس مسابقه يا سر پائيني به خودي خود ضربان را بالا مي برد .
ضربان سنجها داراي مدلهاي مختلفي است . در ظاهر يک ساعت مچي است که برخي از آنها از همان مچ دست ضربان را مي گيرد ولي براي دقيق تر بودن يک فرستنده به سينه بسته مي شود که هم دقيق تر است و هم مي توان ساعت مچي را به فرمان ببنديد تا جلو چشمتان باشد و کنترل بهتري را داشته باشيد . اين ضربان سنجها قابليت ثبت حداکثر و ميانگين ضربان و کالري مصرف شده يک برنامه تمريني را دارند و برخي هم ارتفاع سنج يا دور پا را هم دارند که بسته به امکانات فوق از ? کاره گرفته و تا ?? کاره و بيشتر ، را دارا مي باشد . اين کارائي ها سبب تغيير قيمت مي شود . مدلها مشهور آن polar يا sigma مي باشد.البته مدلهاي چيني و تايواني هم هستند که قيمت پائين تري دارند .
منبع: افتاب