عکاسی و فیلمبرداری به روش مرور زمان (تایم لپس TimeLapse)

تصوير برداري مرور زمان يا Time Lapseيکي از روشهاي نمايش تغييرات محيطي ، طبيعت ، زندگي و مردم ، اشيا ، موضوعات صعنتي خدماتي يا عمراني در حال حرکت و ... در طول زمان است. در اين روش پس از عکاسي منظم و ممتد از يک سوژه ، تصاوير با دور تند نمايش داده ميشوند. فيلم مرور زمان يا تايم لپس Time Lapse در حقيقت مجموعه اي از صدها و هزاران فريم يا عکس يا قطعاتي از فيلم است که در طول ساعتها روزها يا سالها تهيه شده و با سرعت زياد نمايش داده ميشود. اسلايدر دوربين
باز شدن و رويش گياهان و يا حرکت سريع ابرها ، اشيا و مردم و همچنين چرخش ستارگان ، ماه و سيارات در فيلم هاي نجومي نمونه هايي از فيلم هاي گذر زمان هستند. کاربردهاي بسيار زيادي براي عکاسي مرور زمان وجود دارد. در فعاليت هاي هنري و سينمايي و توليد فيلم هاي متحرک ، آموزش برخي علوم و تکنيک ها ، فعاليت هاي صنعتي ، و عکاسي نجومي ميتوان از اين تکنيک استفاده کرد.
تاريخچه
تصوير برداري تايم لپس تاريخچه اي طولاني دارد استفاده از اين تکنيک به اولين سالهاي تولد صنعت عکاسي باز ميگردد. از اواخر دهه 1870 ميلادي اين روش براي يک مسابقه اسب سواري و شرط بندي ابداع شد. هدف از کار تعيين دقيق حرکت اسب ها در زماني که به خط پايان ميرسيدند و تعيين برنده واقعي بود. استفاده از اين روش يک دهه بعد متحول شد و بسياري از موضوعات انساني طبيعت و صنعت را در برگرفت. در اواخر اين قرن بود که مراحل رشد يک گل لاله به وسيله تکنيک عکاسي مرور زمان در پشت سر هم قرار گرفتن تعداد زيادي عکس نمايان شد.
روشهاي عکاسي مرور زمان
عکاسي يا تصوير برداري تايم لپس به چند روش قابل انجام است. از يک دوربين فيلمبرداري براي اين کار استفاده ميشود ، براي تصوير برداري با دوربين فيلمبرداري در بازه هاي زماني مشخص فيلمي کوتاه گرفته ميشود و از پشت سر هم قرار دادن تکه فيلم ها يک فيلم جديد ساخته ميشود که نمايشي از حرکت زمان و اشيا است. در حقيقت اين روشي است که در سالهاي پيش از ديجيتالي شدن دوربين هاي عکاسي و فيلمبرداري انجام ميشد ، اين روش کمي سخت زمانبر و پر هزينه است. چند فيلم سينمايي نيز با اين روش ساخته و بر پرده سينما نقش بسته است.
امکانات حرفه اي دوربين هاي ديجيتال DSLR و کيفيت بالاي عکس هاي ديجيتالي در کنار اندازه بزرگ هر عکس در مقابل اندازه کوچک يک فريم فيلم ، سخت بودن تدوين و ... تهيه کليپ هاي تايم لپس از فيلم را غير منطقي و مقرون به صرفه نميکند.
عکاسي و تصوير برداري مرور زمان با دوربين هاي ديجيتال
دوربين هاي ديجتال امکانات گسترده اي را براي عکاسي تايم لپس فراهم ميکنند. علاوه بر توليد ريموت هاي زماندار مدرن که مکملي براي دوربين هاي ديجيتال هستند ، در اکثر اين دوربين ها به تازگي امکانات داخلي متعددي براي عکاسي تايم لپس قرار گرفته است.
براي آغاز عکاسي به چه ابزاري نياز داريم ؟
دوربين عکاسي
اگرچه با دوربين هاي کامپکت يا نيمه حرفه اي خانگي ديجيتال و يا دوربين هاي وبکم ، دوربين تلفن هاي هوشمند و ... نيز ميتوان تصاوير تايم لپس گرفت ، فعلا به معرفي دوربين هاي DSLR و تکنيک هاي مربوط به آن ميپردازيم. همه دوربين هاي حرفه اي و غير حرفه اي ديجيتال که امکان اتصال کنترل زمان دار را داشته باشند ميتوانند با اين روش عکاسي کنند.

لنز
براي عکاسي به روش تايم لپس لنز ها بسته به موضوع انتخاب ميشوند. در عکاسي از طبيعت حرکت هاي ابرها وزش باد حرکت انسان و حيوانات ماشين الات و ... بهترين راه کار انتخاب لنزهاي وايد است. همينطور ميتوان بسته به سوژه از لنزهاي تله نيز استفاده کرد. طلوع و غروب خورشيد و ماه يا نماهايي که نياز به بزرگنمايي دارند نياز به لنز مناسب دارند.

سه پايه
داشتن يک سه پايه محکم، ثابت و راحت براي استفاده حتي از خود دوربين هم مهم تر است. با توجه به تشکيل فيلم نهايي مرور زمان از فريم هاي متعدد عکاسي شده ، کوچکترين حرکت در کادر دوربين ميتواند پرش هاي نامناسبي را در فيلم ايجاد کند. سه پايه تان را درست انتخاب کنيد و آن را سر جايي که بايد نصب شود محکم کنيد.