عینك‌های متفرقه

انواع ديگري از اين عينك‌ها وجود دارند كه چون كاربردهاي آنها بسيار محدود و مختص به موارد بسيار اختصاصي است، در اينجا زياد مورد بحث قرار نمي‌گيرند. از اين ميان مي‌توان به عينك‌هاي الكترونيكي براي نابينايان، عينك‌هاي سمعك‌دار براي ناشنوايان و عينك ورزشي براي ورزشكاران را نام برد.

به طور كلي همه عينك‌ها از دو قسمت اصلي تشكيل شده‌اند كه يكي قاب‌ است و ديگري شيشه يا عدسي عينك. قاب اگر‌چه در ساختمان عينك شايد به اندازه عدسي اهميت نداشته باشد اما معمولا در نگاه اول توجه بيشتري را به خود جلب مي‌كند و بنابراين اكثر مردم در انتخاب آن وسواس زيادي به خرج مي‌دهند. قاب از چند قسمت اصلي تشكيل مي‌شود.
? ريم يا Ryewire كه در اصل حلقه‌اي از قاب است كه دور و اطراف عدسي را در بر مي‌گيرد و در اصل جايگاه قرارگيري عدسي است. البته بسياري از عينك‌هاي جديد فاقد اين قطعه هستند و عدسي در آنها توسط پيچ و مهره‌هايي به اجزاء قاب وصل مي‌شود.
? پل يا Bridge قطعه‌اي از قاب است كه از روي بيني عبور مي‌كند و در اصل ريم‌هاي طرفين را به هم متصل نگه مي‌دارد.
? بالشتك يا pad قطعاتي هستند ?(تا) كه در هر يك از طرفين بيني قرار مي‌گيرند و در اصل باعث مي‌شوند كه وزن عينك با ملايمت روي بيني پخش شود.
? قطعات‌انتهايي‌يا Endpiecها كه در انتهاي طرفين راست وچپ در قسمت خارجي ريم‌ها قرار دارند.اين قطعات محل اتصال دسته عينك به ريم هستند. انواع مختلفي از قطعات انتهايي وجود دارد. به طور مثال برخي از آنها در اين بخش داراي فنري هستند كه باز و بسته شدن دسته‌ها را تسهيل مي‌كند. عينک ورزشي
? دسته عينك قسمتي است كه عينك را در گوش‌ها نگه مي‌دارد و در اصل خود از چند بخش مختلف تشكيل شده است. دسته عينك مي‌تواند از نوع مدل جمجمه‌اي (يعني قسمت انتهايي آن به پشت گوش خم شود) از نوع انتها صاف و يا از نوع تغييرپذير باشد (يعني در صورت تمايل بيمار آن را خم مي‌كند) اكثر قاب‌ها از موادي پلاستيكي يا فلزي ساخته مي‌شوند و در اصل گاهي ساختار آنها تركيبي از دو ماده مزبور است. به هر حال ساختار و ماده سازنده قاب بايد ويژگي هاي زير را داشته باشد تا يك عينك مطلوب در نظر گرفته شود. ‌‌قابليت كشش، شكل پذيري و انعطاف داشته باشد تا عدسي را درخود جاي دهد.

درجاتي از انعطاف‌پذيري و نرمي داشته باشد تا در برابر فشارها و كشش‌ها به راحتي آسيب نبيند ودر ضمن، گذاشتن عينك بر روي صورت را نيز تسهيل كند. جنس آنها طوري باشد كه در مواجهه با عوامل شيميايي، آب، تعريق صورت، نور خورشيد و غيره تغيير رنگ وتغيير شكل ندهد. سبك باشد.
منبع: افتاب