معرفی نمایشگرهای OLED

اخيرا بر روي دوربين هاي enthusiast شاهد نمايشگرهاي OLED هستيم . فکر ميکنيد چرا اين نمايشگرها اينقدر رايج شده اند ؟ در بزرگترين نمايشگاه الکترونيکي جهان CES 2012 فناوري نمايشگر هاي OLED موضوع داغ بحث هاي کارشناسان نمايشگاه بوده است.ممکن است درباره نمايشگرهاي OLED چيزهايي شنيده باشيد.نمايشگرهاي انعطاف پذير شفافي که عامل تصاويري روشن و رنگ هايي درخشان هستند.در اين مقاله قصد دارم تا به صورت مختصر اما مفيد شما را با اين نمايشگرهاي آشنا کنم.
OLED مخفف کلمات (Organic light emitingdiode ) است و به معناي ديودهاي ارگانيکي پخش کننده ي نور مي باشد.با تکنولوژي OLED به زودي شاهد خواهيم بود که صفحات نمايشي که ساخته ميشوند که با وجود ابعاد بسيار يزرگ ، نازک و سبک هستند و مهم ترين ويژگي آنها مصرف بسيار پايين انرژي است. کيت نور
نمايشگرهاي ميکرو و OLED در دوربين هاي رده بالايي نظير Samsung NX200 رو به افزايشند چرا که سبب مصرف پايين انرژي اند و از لحاظ بازيافت با محيط زيست سازگار مي باشند.

مزاياي نمايشگرهاي OLED
در نمايشگرهاي OLED بر خلاف نمايشگرهاي LCD ديگر نيازي به تاباندن نور پس زمينه نيست. نمايشگرهاي OLED از ديودهاي کوچک توليد کننده نور تشکيل شده‌اند که يک عملکرد جادويي را به نمايش مي‌گذارند و اين بدان معنيست که ساختار پايه OLED ها بسيار ساده است ( يعني نيازي به نور پس زمينه ، فيلترو پولاريزه نمي باشد) پس بنابراين OLED ها ديود هايي فوق لعاده نازک و سبک هستند.

بزرگترين مزاياي نمايشگرهاي OLED مواردي هستند که عکاسان و کاربران از وجود آنها بسيار خرسندند و از کاربرد آنها لذت خواهند برد.اول اينکه وسعت رنگي شان بسيار گسترده تر از نمايشگر هاي LCD است و امکان انتشار دقيق نور را بر روي تصاوير فراهم ميکند دوم به لطف پيکسل هاي گنجانده شده در OLED ها کنتراست واقعا بالا است و وضوح تصاوير بي نظير است و ميتوانيد واقع بينانه تر تصاويرتان را مرور کنيد.OLED زاويه ديد وسيعي دارد که امکان ديدن تصاوير از هر زاويه اي را فراهم مي کند.پس از مزاياي کلي OLED ميتوان به 4 مورد اصلي اشاره کرد :
· زاويه ديد وسيع که امکان ديدن تصاوير از هر زاويه اي را فراهم مي کند.
· کاهش 20 درصدي مصرف برق نسبت به LCD .
· وضوح تصوير بسيار بالا.
· ايجاد رنگ هاي استثنايي با درخشندگي و ترکيب بي نظير رنگ ها .

شايد مهمترين دليل استفاده از OLED ها در عکاسي سرعت آنها باشد که ميتوان نرخ تجديد آنها را 1000 بار سريع تر از يک LCD عنوان کرد.در طول تاريخ OLED ها از 3 عيب برخوردار بودند : 1.طول عمر 2. قدرت انتشار نور 3. قيمت.اين حقيقت است که نور OLED ها طي زمان کاهش مي يابد و طول عمر پنل آنها محدود است اما طي سال هاي اخير شاهد بهبودهايي مداوم و تاثير گذار در طول عمر و کارايي آنها بوده ايم.همچنين گفته شده است، قطرات آب تنها موردي است که به اين صفحات آسيب مي رساند.البته با پيشرفت سريع تکنولوژي طراحان شرکت هاي توليد کننده از جمله LG و SONY SAMSUNG گفته اند که در نيمه دوم سال 2012 اين مشکل را بر طرف خواهند ساخت و توليدات خود را با قيمت مناسب انبوه سازي مي کنند.

OLED ها در نسل اولشان از پنل هاي بسيار ضعيفي برخوردار بودند که زير نور مستقيم شاهد عملکردي دلخواه از آنها نبوديم و آن به خاطر انعکاس نور از کاتد فلزي بود که در OLED استفاده شده بود و اين مشکل در پنل هاي لمسي بدتر جلوه ميکرد.اما از آن زمان به بعد شاهد پيشرفت فناوري هايي در اين خصوص شديم و پنل ها روشن تر شده اند و در اينگونه شرايط عملکردي بهتر از خود به نمايش ميگذارند.اکنون سامسونگ براي نمايشگرهاي لمسي اش فناوري Super AMOLED را پياده کرده است که سنسورهاي لمسي را درون پنل OLED جا داده است.
منبع:نيکاسون