موانع موجود در تبلیغات اینترنتی

یکی از مهم ترین مواردی که موجب محدود شدن صنعت تبلیغات اینترنتی در کشور شده، دانش و اطلاعات ناکافی مدیران سازمان های تولیدی و خدماتی از کاربردهای متعدد آن است. اغلب مدیران از مزایا و فرصت های فراوانی که با تبلیغات در اینترنت می توانند نصیب سازمان های خود کنند، بی اطلاع یا حداقل کم اطلاع هستند و آن دسته از مدیران هم که اندک توجهی به اینترنت دارند، درک صحیح و کاملی نسبت به نیازهای مخاطبان اینترنتی خود ندارند و در نتیجه از سرمایه گذاری های خود در زمینه تبلیغات اینترنتی نتیجه درخور توجهی به دست نمی آورند.

علی شمیرانی یکی از صاحبان سایت در فضای مجازی علاوه بر تاکید این موضوع، روی خوش نشان ندادن مدیران حوزه آی تی را نیز یکی دیگر از دلایل عدم پیشرفت این صنعت در ایران می داند و می گوید: «اکثر شرکت های آی تی که در این حوزه می شناسیم، اعتقاد خاصی به تاثیرگذاری این صنعت برای معرفی محصولات خود ندارند و همین جریان نیز باعث می شود که به طبع شرکت های غیرفعال در زمینه آی تی نیز اهمیت کمتری به این موضوع بدهند.» به اعتقاد کارشناسان یکی از مشکلات اساسی در ایران نداشتن منابع اطلاعاتی و آمارهای دقیق و معتبر در زمینه اینترنت، سایت های اینترنتی و موضوعات مرتبط با فن آوری ارتباطات است. در واقع هر دو سال یک بار آماری از نفوذ اینترنت و دسترسی کاربران به اینترنت منتشر می شود که این آمار با تعداد کاربران که از تبلیغات اینترنتی استفاده می کنند رشد متناسبی ندارد. یعنی هر سال دیده می شود که تعداد کاربران اینترنت دو برابر می شود اما هیچ رشد قابل توجهی در زمینه تبلیغات اینترنتی به وجود نمی آید.

شمیرانی دلیل این امر را به عدم وجود بازاریاب های اینترنتی ربط می دهد و می گوید: «یکی از اصلی ترین دلایلی که مانع رشد تبلیغات اینترنتی در کشور شده این است که اصولا بازاریابی آگهی های اینترنتی در کشور شکل نگرفته است.

به عنوان مثال در تلویزیون یا روزنامه ها انواع افراد بازاریاب حضور دارند که با مراجعه به مراکز و شرکت ها آنها را مجاب می کنند که محصولات خود را در این رسانه ها تبلیغ کنند اما هیچ فرد یا ارگانی وجود ندارد که این کار را به طور گسترده در فضای وب انجام دهد. در واقع صاحبان صنایع نه علاقه ای به مطرح شدن در این حوزه را دارند و نه کلا این حوزه را به خوبی می شناسند و از طرفی هم تاکنون هیچ سازمان یا گروهی برای جلوگیری این وضعیت هیچ تلاش جدی نکرده است.»

از جمله مهم ترین تاثیراتی که تبلیغات اینترنتی بر جای می گذارد، تعامل دوطرفی است که بین شرکت ها و فضاهای مجازی ایجاد می شود تا با فعالیت در کنار یکدیگر بتوانند محصولات خود را به مردم معرفی کنند.

در حالی که رسانه های سنتی با اخذ هزینه های فراوان محصولات شرکت های مختلفی را تنها برای زمانی کوتاه معرفی می کنند. تبلیغات اینترنتی علاوه بر دریافت هزینه کم و زمان نسبتا بلند برای معرفی محصولات این شرایط را فراهم می کنند که کاربران همزمان با دیدن محصول در صورت تمایل آن را به صورت آنلاین خریداری کنند.

هاشمی در زمینه مزیت های تبلیغات اینترنتی می گوید: «تبلیغات اینترنتی یک سری امتیازات نسبت به تبلیغات محیطی با سایر فرم های تبلیغاتی برای جذب مخاطبان دارد که علاوه بر هزینه کم و درآمد زیاد، شرکت ها می توانند مشتری را از لحظه ای که محصول را می بیند تا وقتی که روی آن کلیک و در پایان که محصول را خریداری می کنند را ردیابی کنند که یکی از اصلی ترین مزیت های تبلیغات اینترنتی است، اما از آنجا که در کشور ما تجارت الکترونیک کلا پیشرفت آنچنانی نداشته و کاربر آنلاین امکان خرید مستقیم را ندارد و تنها درصد خیلی کمی از کاربران از طریق اینترنت خرید می کنند، در نتیجه درآمدی که سایت ها از طریق تبلیغات به دست می آورند در مقابل هزینه ای که می کنند خیلی ناچیز است. وی در ادامه می افزاید: در حال حاضر نسبت تبدیل تعداد بازدیدکنندگان به درآمد، نسبت مشخص و قابل توجهی ندارد به همین خاطر درآمد سایت ها بسیار پایین و به مراتب اثر تبلیغات اینترنتی به کاربران بسیار کمتر می شود. ضمن اینکه استفاده از تبلیغات اینترنتی به فرهنگ افراد هم برمی گردد؛ چراکه به دلیل اینکه هنوز تجارت الکترونیک در کشور ما گسترش پیدا نکرده است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به طور مستقیم و با مراجعه به مغازه ها کالاهای خود را خریداری کنند. در واقع هنوز بین کاربران آن اعتماد لازم نسبت به خرید آنلاین ایجاد نشده است.

شمیرانی درخصوص نحوه تبلیغات اینترنتی در سایت ها می گوید: «در حال حاضر بیش از ۶۰ الی ۷۰درصد از تمام تبلیغاتی که در سایت ها صورت می گیرد به صورت پایاپای بوده و درآمد آنچنانی برای صاحبان سایت ها ندارد. به عنوان مثال حتی شرکتی بنر خود را در سایت دیگری به نمایش بگذارد در ازای تهیه این تبلیغ به سایت مورد نظر چند ساعت اینترنت رایگان هدیه می دهد.»

گفته می شود یکی دیگر از دلایلی که باعث عدم رشد صنعت تبلیغات در کشور شده است، ناشناخته ماندن استفاده از اینترنت و سایت ها در میان کاربران است.

در حالی که از ورود اینترنت به کشور ما سال ها است که می گذرد اما این رسانه مانند سایر رسانه های دیگر هنوز در بین مردم عمومی نشده است.

دلیل این امر عدم تبلیغات برای استفاده هرچه بیشتر از این وسیله در بین کاربران است. شمیرانی در این زمینه می گوید: «وقتی یک شبکه می خواهد شروع به کار کند توسط تلویزیون، رادیو، روزنامه ها و...» بارها و بارها تبلیغ می شود و این در حالی است که یک سایت اینترنتی بنا بر اینکه از پشتیبانی قانونی و حقوقی برخوردار نیست نمی تواند از طریق این رسانه ها مطرح شود و همین امر باعث می شود در همان چهار دیواری فرد بماند و از طریق کاربران اندک خود به دیگران معرفی شود.

تبلیغات عنصری از رشد و توسعه اقتصادی محسوب می شود و رابطه مستقیمی با رونق اقتصادی دارد و یک نیروی محرک و لازم برای کشورهای در حال توسعه است که به سوی تجارت حرفه ای در حرکت هستند. بر این اساس است که استفاده از دانش و فناوری روز تبلیغات و رسانه فراگیر اینترنت اهمیت می یابد و می تواند دروازه ورود کشورها را به جامعه جهانی و بازار جهان باز کند. نامشخص بودن بازار تبلیغات اینترنتی و پایین بودن میزان امنیت سایت های داخلی و همچنین ناآشنا بودن این صنعت برای مدیران باعث شده است که ایران در این زمینه پیشرفت آنچنانی نداشته باشد و نتواند خود را به بازارهای جهانی معرفی کند.

انتظار می رود مسوولان و برنامه ریزان با پشتیبانی قانونی و فراهم کردن زیرساخت های تجارت الکترونیک و توسعه فرهنگ تبلیغات اینترنتی بستر مناسبی فراهم کنند تا فعالان اقتصادی و علاقه مندان به کسب و کار اینترنتی با پذیرش قواعد و مناسبت های جدید به سرمایه گذاری صحیح در جهت کسب مخاطب اقدام نمایند.