نقش آفرینی ربوت ها و لوازم خانگی در جهان شبکه ای

اگر امروزه فقط رایانه ها، چاپگرها، اسکنرها و تعداد محدود دیگری از لوازم دیجیتال در قالب شبکه های رایانه ای قابل اتصال به یکدیگر هستند، این شرایط به زودی تغییر خواهد کرد. در جامعه اطلاعاتی که به سرعت در حال شکل گیری است تقریبا هر وسیله و ابزاری که توسط انسان به کار می رود از طریق شبکه های نسل جدید به دیگر محصولات متصل می شود.

پژوهشگران و محققان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند جهان امروز به میزان روزافزونی در حال شبکه ای شدن است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۷ این روند به اوج خود و بیشترین میزان تکامل برسد.

این پژوهشگران بر این باورند که تا ۹ سال دیگر نه تنها رایانه ها و تلفن های همراه، بلکه mp۳ playerها، کنسول های بازی، دوربین های دیجیتال، وسایل جانبی رایانه ها مانند اسکنرها و چاپگرها، حسگرهای به کار گرفته شده در صدها وسیله الکترونیک و حتی وسایل الکترونیکی خانگی از طریق شبکه های جامع و یکپارچه به یکدیگر متصل خواهند بود.

محققان مختلف با علم به این مسئله در حال تلاش برای تکمیل سیستم شبکه ای جدیدی هستند که به شبکه شخصی هوشمند یا PNs مشهور شده است. مهم ترین مشخصه این شبکه قابلیت اتصال انواع وسایل الکترونیکی است که از استانداردهای مختلفی برای ارایه خدمات به کاربران بهره می برند.

انتظار می رود این شبکه ها به گونه ای طراحی شوند که بتوانند تمامی وسایل الکترونیک مورد نیاز یک کاربر را در قالب یک شبکه بی سیم به یکدیگر متصل کنند و در صورت لزوم این شبکه را به دیگر شبکه های اطلاع رسانی پیوند دهند. پیش بینی ها حاکی است تا سال ۲۰۱۷ این شبکه ها صدها و شاید هزاران وسیله الکترونیک و حتی حسگرهای به کار گرفته شده در قلب بیماران قلبی، حسگرهای اتومبیل ها، حسگرهای لوازم منزل و حتی کلیدهای خاموش و روشن کردن یک لامپ را به یکدیگر متصل کنند.

با راه اندازی چنین شبکه ای که اجاق گاز یک خانه را با تلویزیون و ماشین لباسشویی در قالب یک شبکه متصل خواهد کرد کاربر می تواند از هر نقطه جهان به سادگی به آن ها دسترسی داشته باشد. همچنین کاربر قادر است وسایل شخصی خود را کنترل و برای مثال فرامینی برای اتومبیل پارک شده شخصی صادر کند.

در حال حاضر برای تحقق این هدف پلت فرمی آزمایشی به نام MAGNET با حضور ۱۷ کشور از ۳ قاره جهان با صرف هزینه ای بالغ بر ۴/۱۷ میلیون یورو راه اندازی شده و تحقیق و بررسی در این حوزه همچنان در جریان است.

اما تحول مهم دیگر در این زمینه، جدی تر شدن نقش آفرینی ربوت های رایانه ای است. چندی پیش شورای ملی اطلاعات وابسته به دولت آمریکا اعلام کرد ربوت ها تا سال ۲۰۲۵ به حداکثر تکامل و پیشرفت خود خواهند رسید و می توانند ذائقه یک انسان و علاقه مندی های مختلف او را حدس بزنند.

این شورا در گزارش خود با عنوان "روندهای جهانی در سال ۲۰۲۵: جهان در حال تحول" که دو هفته پیش منتشر شده، تصریح کرده است که تا ۱۷ سال آینده ربوت ها در بسیاری از مشاغل ساده و نیازمند به مهارت پایین به جای انسان ها به کار گرفته خواهند شد و نتیجه این امر ایجاد یک بحران بیکاری دیگر خواهد بود.

پیش از این یک محقق هوش مصنوعی در بریتانیا پیش بینی کرده بود ربوت ها تا سال ۲۰۵۰ به حدی از تکامل و درک خواهند رسید که انسان ها عاشق آن ها می شوند و حتی با آنان ازدواج خواهند کرد.

گزارش شورای ملی اطلاعات آمریکا حاکی است ربوت ها در سال ۲۰۲۵ مانند یک انسان لباس می پوشند و ظاهری شبیه مردم عادی دارند و با بهره مندی از صدها حسگر، رابط کاربری، سیستم های الکترونیک و نمایشگر قابلیت انجام بسیاری از امور را خواهند داشت و توانایی دیدن و شنیدن و لمس کردنشان مانند افراد عادی خواهد بود.