هفت سوال قبل از راه اندازی وبلاگ تجاری

وبلاگ جزو آخرین اصطلاحات و پدیده های دنیای بازاریابی الکترونیکی است. با این که هر روز تعداد بیشتری از تاجران به گروه دارندگان وبلاگ اضافه می شوند، اما هنوز هم تعداد کمی از مردم، حضور وبلاگ ها را در نزدیکی خود حس کرده و به استفاده بهینه از آنها فکر می کنند.

اگر مایلید یک وبلاگ تجاری داشته باشید، قبل از شروع هر کاری به ۷ سوال زیر پاسخ دهید:

۱ ) آیا واقعا به وبلاگ نیاز دارید؟

ویرایش و نگهداری وبلاگ احتیاج به یک فرد متعهد و علاقه مند دارد. نویسنده صفحات وبلاگ باید از منظم کردن کلمات و جملات لذت ببرد. فردی با این مشخصات حتما باید در پیدایش وبلاگ حضور داشته باشد.

شما باید اهداف تجارت خود را در نظر بگیرید. آیا وبلاگ می تواند در رسیدن به این اهداف موثر باشد؟ شما حق دارید که از بین روش های متعدد اینترنتی، بهترین ها را انتخاب کنید. روش های دیگر بازاریابی الکترونیکی مانند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، تبلیغ در مجلات الکترونیکی، انتشار خبرنامه و... نیز در اختیار شما هستند که همگی ابزارهایی قدرتمند محسوب می شوند.

۲ ) مخاطبان وبلاگ شما چه اشخاصی هستند؟

اولین پله برای دسترسی به مخاطب، پیدا کردن محل هایی است که مخاطبان مورد نظر در آن حضور دارند و به دنبال اطلاعاتی در مورد محصولات ما می گردند. اگر اکثر مخاطبان شما، همشهریان شما هستند یا در روزنامه ها به دنبال محصولات شما می گردند، تبلیغات در رسانه های دیگر موثرتر از تبلیغات اینترنتی خواهد بود. اما اگر مخاطبان شما جزو گروه های زیر محسوب می شوند، ایجاد وبلاگ می تواند تجارت شما را تقویت کند.

کاربران اینترنت

خوانندگان وبلاگ

کاربران موتورهای جستجو

۳ ) هدف شما از ایجاد وبلاگ چیست؟

این ابزار الکترونیکی می تواند تجارت شما را در جهت های متفاوتی تقویت کند.

افزایش رتبه در موتورهای جستجو و در نتیجه افزایش بازدیدکننده.

معروف کردن نام شرکت شما، محصولات و خدمات شما یا شخص شما.

ایجاد ارتباط شبکه ای با افرادی که علائق مشابه با شما دارند.

دسترسی به افرادی که از حوزه فعالیت شما دور هستند.

معرفی و ایجاد اعتبار برای شما به عنوان یک اندیشمند و متخصص در حوزه فعالیت خود.

تقویت حضور هویت انسانی در سایت های تجاری.

دسترسی به مشتریان بالقوه و همکاران دیگر.

تصمیم گیری در این مورد که هدف واقعی ایجاد وبلاگ چیست به شما کمک می کند که نیرو و وقت خود را روی موضوعات خاص متمرکز کنید و هرچه سریع تر به اهداف مورد نظر خود برسید.

۴ ) برای مسائل مربوط به وبلاگ چقدر زمان اختصاص خواهید داد؟

اشخاصی که مایلند وبلاگ حرفه ای و موفقی داشته باشند، علاوه بر نوشتن مطالب وبلاگ، زمان زیادی را صرف خواندن نوشته های مراجعان یا وبلاگ های مرتبط دیگر می کنند تا اطلاعات کاملی را در وبلاگ خود قرار دهند. اگر زمان کافی ندارید بهتر است شخصی را برای این بررسی ها در نظر بگیرید یا فکر داشتن وبلاگ را از سر بیرون کنید.

۵ ) انواع مختلفی از وبلاگ ها وجود دارند، کدام یک نیازهای شما را برآورده می کند؟

تصمیم گیری و انتخاب نوع وبلاگ، مطلب بسیار مهمی است که پس از بررسی ویژگی ها و مزایای انواع مختلف باید انجام گیرد. علت اهمیت این تصمیم آن است که جابه جایی مطالب از یک وبلاگ به وبلاگ دیگر باعث از دست رفتن مطالب، خوانندگان و رتبه های به دست آمده در موتورهای جستجو خواهد شد. این تصمیم گیری به اهداف تجاری، محدودیت زمانی و علاقه شخصی شما بستگی دارد.

اگر مایلید هر چه سریع تر وبلاگ خود را راه اندازی کنید، ولی تخصص کافی در دنیای اینترنت ندارید با کدنویسی و اسکریپت ها آشنایی ندارید و به نوشتن مطالب علاقه دارید، سرویس دهندگان رایگانی چون بلاگفا، پرشین بلاگ یا میهن بلاگ اهداف شما را زودتر و بهتر برآورده می کنند.

اما اگر وقت و حوصله بیشتری دارید و ترجیح می دهید که یک وبلاگ منحصر به فرد داشته باشید نرم افزارهایی مانند WordPress, b۲Evolution, Movable Type برای شما ساخته شده اند.

۶ ) برنامه آینده شما برای توسعه وبلاگ چیست؟

چرا هنگام ایجاد وبلاگ باید به توسعه آن نیز فکر کرد؟ با در نظر گرفتن آینده متوجه خواهید شد که چه بخش هایی بیشتر ارزش سرمایه گذاری و صرف وقت را دارند، روش های توسعه وبلاگ را می شناسید و متوجه می شوید که کدام بخش از امور را می توانید خود به عهده بگیرید و کدام بخش ها را باید به شرکت ها و افراد متخصص واگذار کرد. به این ترتیب از همان ابتدا می توانید سرویس دهنده مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید و با سرعت بیشتری حجم ترافیک وبلاگ خود را بالا ببرید.

۷ ـ) چگونه وضعیت موفقیت وبلاگ خود را بررسی می کنید؟

برای تشخیص موفقیت یا عدم موفقیت وبلاگ باید حجم ترافیک و فروش ناشی از آن را بسنجید. برنامه ریزی برای این بررسی ها باعث تصمیمات هدفدار آینده خواهد شد.

توجه داشته باشید که ایجاد وبلاگ یک ضرورت نیست بلکه فرم جدیدی از ارتباطات است. اجازه ندهید که توجه به وبلاگ، شما را از انواع دیگر ارتباطات غافل کند. ممکن است بعضی از اهداف با ارتباط رودررو، جلسات رسمی یا مکالمات تلفنی بهتر برآورده شوند، اما اگر به تمام سوالات بالا پاسخ گفتید و متوجه شدید که وبلاگ شما را به اهداف خود نزدیک می کند، حتما برای ایجاد آن اقدام کنید.

منبع: محمود بشاش