چه دوربینی بخرم؟

کافي است به نزديکترين فروشگاه دوربين محل تان سري بزنيد تا با بازار شلوغ و پيچيده ي دوربين ها آشنا شويد. انواع و اقسام دوربين هاي متفاوت از برندهاي مختلف با امکانات و تکنولوژي هاي بسيار متفاوت که البته هر برند نيز ادعا مي کند محصولش بهترين است. در اين بازار شلوغ و پيچيده چگونه مي توان بهترين و مناسبترين دوربين را انتخاب کرد. اما در اين بازار پر رقابت مي توان با در نظر گرفتن چند نکته ي بسيار پراهميت به انتخاب خوبي دست زد. تنها لازم است به درستي بدانيد براي چه مصارفي به دوربين عکاسي احتياج داريد؟ در حقيقت احتياجاتتان از يک دوربين چيست؟ در اين راهنماي گام به گام مي کوشيم از دوربين هاي کوچک شروع کنيم و سپس به سراغ دوربين هاي نيمه حرفه اي و نهايتا دوربين هاي حرفه اي برويم . لازم نيست گام به گام همراه ايم راهنما با ما بياييد . هر جا متوجه شديد که پاسخ پرسش هايتان را گرفته ايد و ديگر مي دانيد چه دوربيني مناسب حالتان است ما را ترک کنيد و از اتوبوس پياده شويد.
آيا دوربين هاي گوشي هاي هوشمند به اندازه ي دوربين هاي عکاسي کوچک خوب عکس مي گيرند؟ پاسخ اين پرسش آري است اگر بتوانيد از زوم صرف نظر کنيد. اسپيدلايت
دوربين هاي گوشي هاي هوشمند هيچ مشکلي ندارند. يک گوشي خوب مطمئنا دوربين خوبي هم دارد. حتي اگر نرخ مگاپيکسل آن با نرخ واقعي مگاپيکسل دوربين هاي کامپکت برابري نکند. واقعيت اين است که دوربين هاي بالاي 8 مگاپيکسل تمام آنچه شما در عکس نياز داريد ، از وضوح و شارپنس گرفته تا رنگ زنده ي تصاوير، را به شما مي دهند. اين عکس ها نهايتا براي اشتراک گذاري در فيسبوک و توييتر و اينستاگرام صد درصد به لحاظ کيفي مناسب هستند

اما نکته در اين است که اين دوربين ها قرار است همراه هميشگي شما براي ثبت لحظه ها و خاطرات به ياد ماندني تان باشند. در اين صورت است که نقطه ي ضعف آنها که فقدان زوم است جلوه گر مي شود.
نقطه ي قوت: آساني در حمل و نقل و اشتراک گذاري سريععکس ها در شبکه هاي اجتماعي
نقطه ي ضعف: وجود ديافراگم ثابت و فقدان زوم و همچنين هندلينگ نا مناسب به هنگام عکاس

اگر براي ثبت لحظات پرهيجان زندگيتان به دوربين احتياج داريد شايد دوربين هاي ورزشي کارآمد تر از دوربين هاي معمول عکاسي براي شما باشند.
با انتخاب مناسب دوربين مي توانيد از مرزها و محدوديت هاي دوربين موبايلتان گذر کنيد. بگذاريد نگاهي جزيي تر بياندازيم. گزينه ي ديگري نيز در پيش روست؛ دوربين ورزشي. اگر منظور ثبت لحظات پر هيجان زندگي است چرا به جاي عکسبرداري ، از آنها فيلمبرداري نکنيم. دوربين هاي ورزشي سبک، کوچک با کارايي فوق العاده آسان و کيفيت بالا هستند. اين دوربين ها که سري دوربي هاي GoPro نام دارند بي مرز و محدوده همراه تمامي لحظات هيجان انگيز شما هستند. اين دوربين ها با کيفيت خوب Full HD و مدل جديدتر آنها با کيفيت 4k فيلمبرداري مي کنند و گزينه هاي خوبي از جمله ضد آب و ضد ضربه بودن دوربين را نيز در اختيار شما مي گذارند
نقاط قوت: ارزان ، سبک و کوچک ، قابل نصب روي کلاه ، دوچرخه يا هر جاي ديگر، ضد آب و ضد ضربه ، کيفيت فيلمبرداري بالا
نقاط ضعف: ديافراگم ثابت، فقدان زوم ، عدم کنترل نوردهيو کيفيت عکسبرداري نه چندان مناسب.

 

دوربين هاي کامپکت ارزان قيمت ، بهتر از دوربين هاي موبايل اما همچنان با برخي محدوديت ها
اگر فکر مي کنيد دوربين موبايل پاسخگوي آنچه در عکسبرداري و فيلمبرداري انتظار داريد نيست ، درست متوجه شده ايد تهيه يک دوربين عکاسي راه حل صحيحي است.
دوربين هاي ديجيتال عکاسي کامپکت هم ارزان اند و هم غالبا از کيفيت مناسبي برخوردارند. از قابليت زوم برخوردارند و امکان کنترل نوردهي ، تراز سفيدي ، فکوس و ديگر تنظيمات تا حدي در آنها تعبيه شده است.
وجود زوم مهم ترين ويژگي اين دوربين هاست. دوربين هاي موبايل زوم ديجيتال دارند بين معنا که با کراپ کردن سوژه به آن نزديک مي شوند. در اين حالت شارپنس و وضح سوژه و عکس به شدت افت مي کند . در حاليکه دوربين هاي کامپکت حداقل از زوم اپتيکال 5 برابري برخوردارند. اين بدان معناست که به راحتي مي توانيد کادر عکس خود را از سوژه ها و اشخاصي که از شما دور هستند نيز پرکنيد. اما واقعيت اين است که کيفيت کلي عکس هاي اين دوربين ها لزوما بهتر نيست. دوربين هاي ارزان مسلما لنز ارزاني نيز دارند که دور فريم عکس ها يا به هنگام استفاده از حد نهايي زوم حالت نرمي و خميري در عکس ايجاد مي سازند. از سوي ديگر اندازه ي سايز حسگر نقش عمده اي در کيفيت عکس ها دارد که در اين دوربين ها اندازه ي حسگرها نه چندان بزرگ (به اندازهي نيم بند انگشت دست) است.

نقاط قوت : ارزان، قابليت زوم، امکان کنترل دستي برخي تنظيمات عکس
نقاط ضعف: کيفيتي نه چندان بهتر از دوربين هاي موبايل و در برخي موارد حتي بدتر از آنها.
منبع: نيکاسون