چه لنزی بخرم؟

در کنار انتخاب و خريد دوربين عکاسي ديجيتال DSLR يا دوربين فاقد آينه ، چيزي که دشوارتر است ، فرآيند تصميم گيري و انتخاب يک لنز مناسب براي دوربين است که حقيقتا مي تواند فرآيندي پيچيده و گيج کننده باشد.
با آنکه دوربين هاي DSLR يا دوربين هاي فاقد آيينه براي استفاده با طيف گسترده اي از لنز ها طراحي و ساخته شده اند اما اغلب عکاسان آماتور از همان لنز کيتي که همراه دوربينشان خريداري کرده اند استفاده مي کنند و به سختي دست به انتخاب و خريد لنز ديگري مي زنند . واقعيت اين است که انتخاب لنز براي بسياراني فرآيند دلهره آوري است . اين امر جاي شک ندارد. اما آشنايي با لنزها و کاربرد آنها مي تواند اين فرايند را بسيار ساده سازد. اين مقاله مي کوشد آشنايي کاملي در خصوص لنزها و کاربرد آنها در اختيار مخاطبان بگذارد و کار خريد لنز را ساده و لذتبخش سازد. کيت فلاش عکاسي
لنزها بدون شک مهم ترين بخش دوربين هاي عکاسي هستند. آنها تصويري را که به حسگر تابيده مي شود ، کنترل مي کنند و در نهايت تصويري که گرفته مي شود را مي سازند. عکاسان حرفه اي به درستي مي دانند که عکس گرفتن با دوربيني که بدنه ي مناسبي دارد و لنزي عالي روي آن سوار است بسيار بهتر از عکس گرفتن با بدنه ي دوربين بي نظيري است که لنز متوسطي دارد. انتخاب لنزي که بيشترين آزادي را در اختيار عکاس بگذارد تا با نهايت خلاقيت، بتواند عکس مطلوبش را بگيرد در کنار توجه به کيفيت شيشه هاي لنز دو عامل مهم در دنياي لنزها محسوب مي شوند.
در نگاهي کلي لنز ها از مجموعه ي پيچيده اي از شيشه درست شده اند و اعداد و ارقام گيج کننده اي نيز روي بدنه ي آنها حک شده است. اما شناخت آنها مي تواند اين پيچيدگي را برطرف ساخته و معناي اعداد و ارقام را برايمان روشن سازد.

چه لنزي بايد بخرم؟
اگر فقط لنز کيتي که با دوربينتان خريداري کرده ايد را داريد، بدون شک اولين پولي که به دستتان رسيد را صرف خريد يک لنز پرايم يا يک لنز تله کنيد. گام بعدي اين است که به نيازهايي که در عکاسي داريد و ساختار عکس هايي که دوست داريد بگيريد بيشتر فکر کنيد. توجه کنيد که چه لنزي مي تواند سبک عکاسيتان را ارتقا بخشد. چه عکس هايي دوست داريد بگيريد که تا کنون موفق به ثبتشان نشده ايد. گام اول براي پاسخ به اين پرسش ها اين است که بدانيد چگونه لنزهاي مختلف به بهبود عکاسي شما کمک خواهند کرد. 

منبع: نيکاسون