چگونه دوچرخه سواری یاد بگیریم؟

دوچرخه سواري علاوه بر اين که يکي از ارزان قيمت ترين روش هاي رفت و آمد است، يکي از لذتبخش ترين، مفرح ترين و سالم ترين تفريحاتي است که مي توانيد تجربه کنيد. اگر تا به حال دوچرخه سواري ياد نگرفته ايد و يا اينکه مي خواهيد به بچه ها دوچرخه سواري ياد بدهيد در ادامه مراحل آموزش دوچرخه سواري را گام به گام در مراحل پيش رو دنبال کنيد. باربند دوچرخه

گام هاي مقاله
1
يک جاي امن و بي خطر براي تمرين دوچرخه سواري پيدا کنيد.

سطوح سفت و بتوني بهترين سطح براي دوچرخه سواري است اما اگر از افتادن مي ترسيد، زمين چمن کوتاه نيز مي تواند جايگزين مناسبي باشد هرچند که حفظ تعادل در اين نوع زمين ها سخت تر است. هر مکاني را که براي تمرين دوچرخه سواري انتخاب مي کنيد، مطمئن شويد که داراي زميني صاف، با شيب ملايم باشد و فضاي زيادي نيز براي دوچرخه سواري در اختيار داشته باشيد. از مکان هاي پر رفت و آمد، با شيب تند و ترافيک زياد اجتناب کنيد.
2
هنگام دوچرخه سواري تمام موارد ايمني را براي يک سواري امن و بي خطر رعايت کنيد.

صندلي دوچرخه را پايين بياوريد تا جايي که بتوانيد به راحتي پاهايتان را اطراف دوچرخه روي زمين قرار دهيد.
ترمزها و باد چرخها را نيز چک کنيد.
مراقب باشيد که پاچه شلوار يا دامن شما به چرخ دنده هاي دوچرخه گير نکند. بهتر است از شلوارک يا شلوارهايي با پاچه تنگ استفاده کنيد.
از پوشيدن دمپايي، سندل و انواع کفش پاشنه دار خودداري کنيد و کفش ورزشي بپوشيد.
کلاه ايمني فراموش نشود. همچنين مي توانيد براي ايمني بيشتر مخصوصا براي بچه ها از زانوبند و محافظ دست و آرج نيز استفاده کنيد.
3
مطمئن شويد که طرز کار ترمز هاي دوچرخه را مي دانيد.

ترمزها را امتحان کنيد و ببينيد کدام ترمز متعلق به چرخهاي جلو است و کدام ترمزها متعلق به چرخ هاي عقب چون در کشورهاي مختلف جاي ترمز ها متغير است و بنا به راست دستي و يا چپ دستي افراد مي تواند تغيير کند. براي اين کار، چرخ جلو را بلند کنيد، با دست بچرخانيد و ترمز ها را يک به يک امتحان کنيد.
براي راحتي بيشتر افراد تازه کار بهتر است از ترمز عقب استفاده کنند وگرنه با ترمز شديد جلو امکان دارد پشت دوچرخه بلند شود و فرد به جلو پرتاب شود. ترمز جلو براي توقف دوچرخه بهتر عمل مي کند و دوچرخه در فاصله کمتري متوقف مي شود.به هر حال بهتر است ابتدا از ترمز عقب استفاده کنيد و بعد اگر لازم شد براي توقف بهتر و سريعتر، ترمز جلو را به تدريج فشار دهيد.
4
پا به رکاب شدن را ياد بگيريد.

صندلي دوچرخه را پايين بياوريد تا راحت تر اين کار را انجام دهيد. پا به رکاب شدن براي شروع حرکت و توقف ضروري است. در اين حالت يکي از پاها حکم تکيه گاه را دارد و پاي ديگر بر روي رکاب قرار مي گيرد. رکاب دوچر خه بايد در حالت 2:40 يا 10:20 (با توجه به پاي تکيه گاه) قرار داشته باشد. در هنگام حرکت براي افراد راست پا، پاي چپ روي رکاب قرار دهيد و پاي ديگر را در طرف ديگر دوچر خه روي زمين. با پاي راست به زمين فشار وارد کنيد و دوچرخه را به سمت جلو هل دهيد. حالا سريع پاي راست خود را روي پدال سمت راست گذاشته و رکاب بزنيد.
روشهاي پيشرفته پا به رکاب شدن نيز وجود دارد مانند قرار گيري بدن در يک سمت دوچرخه، و سوار شدن بعد از هل دادن دوچرخه به جلو. اين نوع روشهاي سوار شدن براي افراد مبتدي پيشنهاد نمي شود.
5
حفظ تعادل روي دوچرخه را تمرين کنيد.

سوار دوچرخه شويد و در حال پا به رکاب شدن دوچرخه را به جلو هل دهيد و دقت کنيد که دوچرخه چطور به طرفين متمايل مي شود. سعي کنيد دوچرخه را هدايت و کنترل کنيد. اين کار را بارها انجام دهيد تا اعتماد به نفس لازم را براي هدايت دوچرخه به دست آوريد. بعد دوچرخه را با سرعت به جلو هل دهيد و در حالي که پاها در هوا آويزان است، سعي کنيد دوچرخه را فقط با استفاده از دستان خود هدايت و کنترل کنيد و به اطراف دور بزنيد. به تمايل بدن به مقداري خم شدن به اطراف براي حفظ تعادل دوچرخه توجه کنيد. حالا سعي کنيد به جاي استفاده از دست ها، با استفاده از بدن با دوچرخه دور بزنيد؛ متوجه مي شويد که چرخ جلو نيز به طور اتوماتيک به اطراف مي پيچد. اين مهمترين و کليدي ترين مهارت در آموزش دوچرخه سواري است: حفظ تعادل و هدايت و دور زدن با دوچرخه. اين مرحله را آنقدر تمرين کنيد تا در آن مهارت کافي را کسب کنيد و به اعتماد به نفس لازم برسيد.
حفظ تعادل هنگامي که دوچرخه سريعتر حرکت مي کند راحت تر است. حرکت خيلي آهسته دوچرخه، باعث تعادل و امنيت بيشتر دوچرخه سوار نمي شود.
?
براي تمرين با کمک يک نفر مخصوصا براي بچه ها، فرد کمک کننده بايد پشت دوچرخه را بگيرد و به حفظ تعادل دوچرخه در هنگام پدال زدن کمک کند.
?
در طول تمرين در ابتدا پاها را در اطراف نگه داريد و روي پدال قرار ندهيد تا به تعادل شما کمک کند و به شما اطمينان دهد که در صورت از دست دادن تعادل مي توانيد پاها را سريعا روي زمين بگذاريد.
6
روي زميني با شيب ملايم، با دوچرخه سر خوردن را تمرين کنيد.
يک فضاي باز و بي خطر پيدا کنيد و با دوچرخه در بالاي زميني با شيب ملايم قرار بگيريد. در حالي که پاها در اطراف پدال در هوا آويزان است، در امتداد زمين با شيب ملايم به سمت پايين شيب سواري کنيد. اجازه دهيد که در پايان شيب بر روي زمين صاف به طور طبيعي از سرعتتان کاسته شود و بعد از توقف کامل روي يکي از پاها يا هردو تکيه کنيد. اين تمرين را بارها انجام دهيد تا به سرعت، تعادل ( که حالا با سرعت بيشتر راحت تر هم شده است) و سطح شيبدار عادت کنيد.
وقتي اعتماد به نفس لازم را پيدا کرديد، هر دو پا را در هنگام پايين آمدن از سراشيبي روي پدال قرار دهيد و چندين متر را به اين صورت طي کنيد.
وقتي که با قرار دادن پاها روي پدال احساس راحتي کرديد، در انتهاي شيب سعي کنيد به آرامي ترمز کنيد. اينکار را به قدري انجام دهيد که ديگر احساس نياز براي استفاده از پاها در نگه داشت خود نکنيد.
وقتي که نسبت به سرخوردن، پدال زدن و ترمز کردن احساس اعتماد به نفس لازم را داشتيد، دوچرخه را به سمت راست و چپ هدايت کنيد.
7
براي سواري واقعي آماده شويد.
صندلي دوچرخه را بالا بياوريد اما آنقدري که همچنان در حالت نشسته پنجه پا به زمين برسد.
8
روي سطح صاف و شيب دار پدال بزنيد.
همان تکنيکهاي قبل را روي سطح شيبدار پياده کنيد. پدال بزنيد و دوچرخه را به چپ و راست هدايت کنيد با اين تفاوت که در پايان شيب ترمز نکنيد و بر روي سطح صاف نيز به سواري ادامه دهيد. دور زدن هاي تدريجي را تمرين کنيد و بعد از آن دور زدنهاي تيز و سريع. براي يک توقف کامل ترمز کنيد و تنها يک پا را براي تکيه بر روي زمين قرار دهيد.