چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

چگونه لنز و فيلتر را تميز کنيم بياييد با چند واقعيت شروع کنيم.

عدسي کثيف کيفيت عکس هاي شما را تحت تاثير قرار مي دهد
حجم زيادي از اطلاعات در رابطه با تميز کردن لنز وجود دارد که به بعضي از روش هاي سريع آن اشاره مي کنيم تا وقت بيشتري را براي عکاسي و زمان کمتري را براي تميز کردن صرف کنيد.

آموزش تميز کردن لنز و فيلتر
# قانون اول – از تميز کردن بي مورد لنز خودداري کنيد
شيشه نسبتا سخت و بادوام است. با اين حال وقتي روکش هاي پيشرفته و ساير مواد شيميايي به لنز اضافه مي شود، تبديل به سطحي مي شود که نسبت به آسيب و خراش و مواد شيميايي حساس مي شود. به اين خاطر ما مي خواهيم سعي کنيم که فيلتر و لنزهايمان را اثر دست و الودگي دور کنيم و از برخوردهاي فيزيکي مکرر جلوگيري کنيم. اين برخوردها شامل لمس و پاک کردن لنز مي شود.

وقتي لنز را در کيف دوربين قرار مي دهيد، از درپوش عقبي و جلويي لنز استفاده کنيد تا لنز تميز بماند. اما وقتي از لنز استفاده مي کنيد کثيف خواهد شد و اين غير قابل اجتناب است.

# قانون دوم – گرد و غبار همه جا وجود دارد
گرد وغبار همه جا هست و همه جا گرد و غبار است. گرد و غبار ممکن است داخل و روي لنز شما بنشيند. لنزها در شرايط و کارخانه هاي کاملا تميز ساخته مي شوند، اما با اين حال در لنزهاي ساخت برندهاي جديد ممکن است گرد و غبار وجود داشته باشد.

با اين حال گرد و غبار دشمن اصلي نيست. لنزي که سالها در قفسه خانه خاک مي خورد و لايه ضخيمي از گرد و غبار بر روي آن مي نشيند، قطعا مشکل کيفيت تصوير خواهد داشت. اما مقدار کم گرد و غبار داخل و روي لنز مشکلي ايجاد نخواهد کرد.

دور نگه داشتن لنز از گرد و غبار به وسيله پاک کردن مرتب لنز، عمر آن را کوتاه مي کند، هر باري که شما شيشه لنز را تميز مي کنيد، ريسک خراشيده شدن لنز نيز بالا مي رود.

# قانون سوم – مراقب قسمت عقبي لنز باشيد
جاي انگشت و لکه بر روي اجزاي پشتي لنز بيشترين تاثير را بر روي کيفيت تصوير لنز خواهد داشت، زيرا اين قسمت راهي است که نور از آن عبور کرده و فوکوس مي شود. اکتاباکس

در اينجا يک روش سه مرحله اي ساده و موثر براي تميز کردن لنز و فيلتر را به شما مي گوييم:

آلودگي ها و غبار روي لنز را تا جاي ممکن با استفاده از دمنده يا برس نرم پاک کنيد.
چند قطره از تميز کننده لنز را بر روي دستمال کاغذي يا دستمال لنز بريزيد.
با استفاده از حرکات دايره اي و از مرکز به بيرون، به آرامي چربي، جاي دست و دوده را از سطح لنز پاک کنيد.
به خاطر داشته باشيد که اين سه مرحله را به راحتي مي توانيد همه جا حتي در صحرا انجام دهيد، اما به جز وجود لکه چربي و دوده بر روي لنز، از تميز کردن غير ضروري لنز اجتناب کنيد.