کیف دوربین باید یا نباید؟ بخریم یا نخریم؟

براي خريد يک کيف دوربين لازم نيست تا شما هم يک عکاس حرفه‌اي باشيد و يا دوربين چند ميليوني داشته باشيد! دوربين عکاسي هم به مانند ديگر تجهيزات الکترونيکي نياز به تجهيزات جانبي خاص خود را دارد که کيف‌هاي دوربين هم جزو آن‌ها است. شما در هر سطح و درجه کاري و علمي هم که باشيد و يا هر نوع دوربين را داشته باشيد چه دوربين‌هاي کوچک و چه دوربين‌هاي اس آل ار حرفه‌اي نياز داريد تا با کيف‌هاي کوچک يا بزرگ دوربين خود را تجهيز کنيد تا از آن‌ها در مقابل ضربه، گرد و خاک، رطوبت و يا خيلي از موارد ديگر محافظت کند.

اين روزها تقريباً دوربين‌هاي عکاسي به مانند موبايل جاي خود را در وسايل روزمره همه ما باز کرده و عکس گرفتن هم جزو يکي از عادت‌هاي ر:/..زانه ما در آمده پس براي حمل و نقل و همين طور محافظت از آن نياز داريم تا کيف دوربيني به فراخور جيب خود خريداري کنيم. پس در اصل خريد کيف دوربين نبايد نقطه مبهمي در ذهن ما وجود داشته باشد و به داشتن و نياز آن واقف هستيم. حال بر مي‌گرديم به اين که چگونه کيفي مناسب دوربين ما و احوال خود ما است! خود من با توجه به علاقه‌منديم به عکاسي و داشتن دوربين از سال‌ها پيش با کيف‌هاي اصلي و مارک دار آشنايي داشتم و به دليل آن که از دوربين‌هاي کوچک ??? ميلي متري شروع کرده بودم در نتيجه کيف‌هاي جمع و جور را که معمولاً درون کارتن خود دوربين هم بود به استفاده در مي‌آوردم تا اينکه ساليان پيش و رو آوردن به دوربين‌هاي حرفه‌اي اس ال آر به نقطه انتخاب کيف دوربين رسيدم! براي حمل و نقل دوربين‌هاي خود تا کنون چندين کيف دوربين چه به صورت دستي چه کوله‌اي و يا شانه‌اي را خريداري و امتحان کرده‌ام و براي رسيدن به اين که چه کيفي براي من و دوربين من مناسب است هزينه‌هاي زيادي را پرداخته‌ام! چرا که در اولين خريد خود هنوز نمي‌دانستم که به چه کيفي نياز دارم و پس از آن هم تازه متوجه شدم که چه کيفي براي حمل و نقل دوربين من مناسب‌تر است و خلاصه در حال حاضر بعد از عوض کردن شايد ? الي ? کيف دوربين به اين جا رسيده‌ام که در حال حاضر ? کيف را براي دوربين و تجهيزات عکاسي خود دارم يکي به صورت کوله‌اي و ديگري شانه‌اي که استفاده‌هاي متفاوتي را در زمان و مکان‌هاي خاص از آن‌ها دارم.
شايد شما هم نياز به تجربه کردن و امتحان کيف‌هاي متعدد و متفاوت داشته باشيد تا بتوانيد به آن چه واقعاً مي‌خواهيد برسيد و متأسفانه اين گونه تجربيات هميشه گران و سنگين است! نه تنها بايد از مارک‌هاي مخصوص صنعت کيف سازي دوربين خريد خود را انجام دهيد بلکه با توجه به گوناگوني اين گونه کيف‌هاي تخصصي نياز داريد تا يا از تجربيات فروشنده و يا خريداران قبلي بهره برده و يا در سايت‌هاي اينترنتي به دنبال معايب و محسنات کيف مورد نظر خود باشيد. براي داشتن کيف مناسب بايد اين را در نظر بگيريد که کيف علاوه بر راحتي در حمل و نقل بايد داراي پوشش مناسب براي هواي باراني و يا گرد و خاک باشد و همين طور استحکام کافي را براي ضربه‌هاي احتمالي به دوربين شما داشته باشد و يا براي تجهيزات عکاسي ديگر شما هم جاي مخصوص به خود را داشته باشد.
معمولاً براي سفرهاي درون شهري خود نيازي به کوله‌هاي عکاسي پيدا نمي‌کنيد چرا که علاوه بر بد بار بودن آن‌ها در محيط‌هاي شهري بيش از حد توجه مردم عادي را به شما جلب خواهد کرد و همين طور از دست سارقان نيز خلاصي نخواهيد داشت و طعمه خوبي براي آن‌ها خواهيد بود پس براي عکس برداري از مناظر شهري به کيف‌هاي کوچک و يا شانه‌اي نياز خواهيد داشت. بر عکس آن براي سفرهاي بيرون از شهر خود و يا سفر به شهر هاي ديگر يقيناً نياز داريد تا از کيف‌هاي کوله‌اي بهره بريد تا علاوه بر دوربين و تجهيزات مورد نياز خود بتوانيد لوازم مختصر و شخصي خود را نيز حمل نماييد. علاوه بر اين‌ها ذهنيت شما و علاقه‌مندي شما به نوع و شکل و رنگ کيف در اولويت است تا در يک جمله کيف دوربين خود را دوست داشته باشيد و بتوانيد با در دست داشتن آن از عکاسي خود نيز لذت ببريد. در آخر توصيه مي‌کنم کيف‌هاي دوربين را از هر مدل که در نظر داريد از مارک‌هاي مشهور و حرفه‌اي خريداري کنيد تا به مشکلات عدم تخصص حمل و نقل دوربين‌ها مواجه نشويد و اين را در نظر داشته باشيد که همان گونه که براي خريد دوربين خود هزينه کرده‌ايد لازم است تا براي کيف دوربين هم هزينه مناسبي را انجام داده تا از خطرات ذکر شده دوربين خود را به دور سازيد.