۳ نکته برای ایجاد Double Exposure در دوربین با استفاده از فلاش

تا به حال دقت کرده ايد که عکس هاي Double Exposure چگونه در دوربين هاي ديجيتال ايجاد مي شوند؟ ما به شما مي گوييم. بياييد به روزهاي عکاسي آنالوگ برگرديم. در عکاسي با فيلم کافي بود بر روي يک فريم نوردهي را انجام دهيد و فيلم را دوباره به عقب برگردانيد و بر روي فريمي که نوردهي کرده بوديد، مجددا نوردهي را تکرار کنيد. يعني دو شات را با استفاده از يک فريم بگيريد. اما اين روزها ديگر فيلمي وجود ندارد که با استفاده از اين روش بخواهيم Double Exposure انجام دهيم. با اين حال Double Exposure را مي توان به راحتي در فرآيند پس توليد انجام داد. اما ما به شما مي گوييم که چگونه با استفاده از دوربين ديجيتال Double Exposure انجام دهيد.
تجهيزات مورد نياز
وسايلي که احتياج خواهيد داشت:
سه پايه
دوربين
کنترل از راه دور
فلاش (يک يا دو عدد)
تجهيزات نورپردازي مانند فلاش چتري، سافت باکس، يا اکتاباکس
پس زمينه يا ديوار

تنظيمات دوربين و فلاش
فلاش را در جايي ثابت نگه داريد و کمترين قدرت را انتخاب کنيد. ايزو را نيز در اکثر مواقع بر روي کمترين مقدار آن مثلا ??? تنظيم کنيد. ديافراگم را بسته به مدت زمان نوردهي بين f/8-f/16 قرار دهيد. سرعت شاتر نيز بين يک تا چند ثانيه متغير است. اين ميزان را با توجه به تجربه خود تا رسيدن به تصوير مطلوب تغيير دهيد.

چگونه Double Exposure بگيريم
اين تکنيک مثل يک حقه مي ماند. در حالي که دوربين در حال نوردهي است و شاتر باز است، فلاش را راه اندازي کنيد. بسته به مدت زمان نوردهي و سرعت عمل خود در فشار دادن دکمه فلاش، فلاش بزنيد. فلاش حرکات را فريز مي کند، در نتيجه هرچه تعداد دفعات بيشتري فلاش بزنيد، حرکات ثبت شده بيشتري خواهيد داشت. حالا با رعايت کردن اين تنظيمات به نکته اول مي رسيم.

حرکات اغراق آميز نکته کليدي است
اگر حرکاتي که مدل شما انجام مي دهد ريز يا کم باشد، اين احتمال وجود دارد که تصاوير بر روي يکديگر بيافتند. اين کار باعث مي شود تصوير نهايي همانطور که در تصوير بالا نيز مي بينيد، به جاي حرکات ثبت شده مجزا مانند عکس زير، تصويري تار و در هم ريخته باشد. بهتر است از مدل خود بخواهيد حرکات مختلف و متفاوتي را نسبت به حرکت اول انجام دهد، در نتيجه حرکات جداگانه اي را ثبت خواهيد کرد. دوربين نيز حرکات دنباله دار مه آلودي را ثبت مي کند. اما وقتي فلاش هم مي زنيد اين لحظه خاص شارپ و واضح ارائه مي شود. از تجربه کردن نترسيد عکس هاي مختلفي بگيريد. يکبار بر روي چهره ها فوکوس کنيد و يکبار بر روي حرکات. برتري دوربين دجيتال نسبت به فيلم اينست که شما ديگر نگران تمام شدن فيلم نيستيد و بي نهايت فريم در اختيار شماست.