تاریخچه تبلیغات

تبلیغات در اینترنت از آنجا شروع شد که یک سرویس‏ تجاری لحظه‏ای تحت عنوان پرادیگ[9]، در اینترنت شروع به کار کرد.سپس نشریه هاتوایرد[10] از طریق اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. پرادیگ، در سال 1990 تنها شرکتی بود که تبلیغات در اینترنت را تجربه می‏کرد و شرکت‏هایی مانند CompuServe و AOL تبلیغات اینترنتی را از سال 1995 شروع کردند. پرادیگ، کار تبلیغاتی خود را در بین اعضا و مشتریان خود آغاز کرد.پس‏ از آن یک شرکت حقوقی برای 7000 گروه اخبار اینترنتی‏، آگهی اینترنتی وکالت برای دریافت گرین‏کارت ارسال‏ کرد.
مشابه واژه etiquette به‏معنای آداب‏ و آیین معاشرت در اینترنت اصطلاح‏ netiquette به کار گرفته شد که به جوامع‏ اینترنتی نکاتی را در مورد آداب و آیین معاشرت در اینترنت دیکته‏ می‏کند.یکی از این نکات در مورد حجم تبلیغات در اینترنت است و توصیه می‏شود در اینترنت تبلیغات با حجم بسیار زیاد انجام نشود.تبلیغات‏ حجیم اینترنتی افزون بر اینکه محیط محاوره اینترنتی را آلوده می‏کند سبب افزایش نامتعارفی در حجم اطلاعات دریافتی یا ارسال‏ شده توسط سرویس‏گرهای اینترنتی می‏شود و فعالیت آن‏ها را مختل می‏سازد.شرکت‏هایی که چنین استفاده‏هایی را از اینترنت‏ می‏کردند(از جمله پرادیگ) در فهرست سیاه‏ استفاده‏کنندگان از اینترنت قرار می‏گرفتند و در نتیجه هیچ‏ سرویس‏گری حاضر به ارائه خدمات به آن‏ها نبود.همچنان‏که اینترنت گسترش یافت حدومرزهای آداب معاشرت اینترنتی[11] نیز تغییر پیدا کرد و بسیاری از ناشران اینترنتی اقدام به آموزش و تشریح مدل‏های مختلف تبلیغاتی به مشتریان خود و تبلیغ‏ کنندگان در اینترنت کردند.
برای جلوگیری از این مجازات‏های انجمن‏ها و تشکیلات حامی‏ فضاهای اطلاعاتی[12] ، تبلیغ‏کنندگان ابعاد و حجم تبلیغات را کوچکتر کردند و نوار آگهی‏ها(بنرها) را ابداع کردند. برای اولین‏بار این نوار آگهی‏ها در 27 اکتبر 1994 از طرف پایگاه هاتوایرد، مورد استفاده قرار گرفت. شایان ذکر است که برای مجله‏های‏ اینترنتی اصطلاح zine را به جای magazine به کار می‏برند.امروزه‏ پایگاه‏های وب بسیاری هستند که آگهی‏های تبلیغاتی می‏پذیرند و تبلیغات اینترنتی سهم بزرگی از درآمدهای ناشران اینترنتی را تأمین می‏کند. بدین ترتیب بود که به مرور زمان‌ انواع جدیدی از مدلهای تبلیغات در اینترنت‌ شکل گرفتند و میزان هزینه‌های تبلیغاتی به‌ طور مداوم افزایش پیدا کرد. به طوری که از میزان 55 میلیون دلار در سال 1995 به 270 میلیون دلار در سال 1996،940 میلیون دلار در سال 1997،2 میلیارد دلار در سال 1998 و 5/3 میلیارد دلار در سال 1999 رسید و طبق تحقیقات موسسه ژوپیتر کامیونیکیشن،در سال 2005 میزان هزینه‌های‌ اینترنتی به 5/61 میلیارد دلار رسیده است که 8 درصد از کل هزینه‌های تبلیغاتی را شامل‌ می‌شود.