نسل جدید آگهی ها در جهان مجازی

 آگهی های تبلیغاتی که امروزه از طریق تلویزیون و دیگر رسانه های ارتباط جمعی و حتی روی اینترنت مشاهده می کنید جز تلاش برای بمباران ذهن شما و اقناع مخاطب برای خرید کالا یا خدماتی خاص فایده دیگری ندارند.
تبلیغات از نوع مفید

آگهی های تبلیغاتی که امروزه از طریق تلویزیون و دیگر رسانه های ارتباط جمعی و حتی روی اینترنت مشاهده می کنید جز تلاش برای بمباران ذهن شما و اقناع مخاطب برای خرید کالا یا خدماتی خاص فایده دیگری ندارند. فرد مشاهده کننده این آگهی ها هیچ گونه انگیزه جانبی برای تعقیب آگهی های مذکور و تماشای آن ها ندارد، اما فعالان دنیای تبلیغات برای حل این مشکل نیز فکری کرده اند تا مردم را به هر نحو ممکن به مشاهده انواع تبلیغات ترغیب کنند.

یکی از مهم ترین روش های نمایش تبلیغات گوشی های همراه هستند زیرا موبایل همیشه و در همه جا همراه افراد است. با پیشرفت فناوری های ارتباطی نسل جدیدی از تبلیغات از طریق تلفن همراه در راه است که در قالب آن با قرار دادن تلفن همراه روی یک شی یا کالای خاص اطلاعات جانبی بیشتری در مورد آن روی نمایشگر گوشی ظاهر می شود. این نوع از تبلیغات، در واقع گوشی تلفن همراه را به یک اسکنر تبدیل می کنند که قادر است اطلاعات ذخیره شده در بارکدهای پوستر یک فیلم سینمایی یا تبلیغات درج شده در تلویزیون و مجلات را دریافت کند.

بنابراین در آینده نزدیک هر فردی می تواند با قرار دادن گوشی خود در برابر پوستر یک فیلم سینمایی اطلاعات متنوعی در خصوص نظرات منتقدان در مورد آن فیلم و سالن های نمایش دهنده فیلم مذکور دریافت کند. اگر وی گوشی خود را در برابر یک آگهی تلویزیونی یا درج شده در یک وب سایت قرار دهد، اطلاعات مشابهی را دریافت خواهد کرد. به همین نحو با قرار دادن گوشی در مقابل کانتر یک شرکت هواپیمایی می توان از اطلاعات پروازهای مختلف و زمان ورود و خروج آن ها مطلع شد.

این فناوری هم اکنون در ژاپن و اروپا استفاده شده است و کم کم جایگاه خود را در آمریکا نیز به دست می آورد، اما به نظر می رسد تا سال ۲۰۰۹ شاهد همه گیر شدن آن در بسیاری از نقاط جهان باشیم.

کارشناسان معتقدند بدون شک تبلیغاتی از این دست از کارآیی زیادی برخوردار است، زیرا مخاطب به جای آنکه در ظاهر در معرض بمباران تبلیغاتی غیرهدفمند قرار گیرد، پیام های متناسب با خواست و نیاز خود را دریافت می کند. از سوی دیگر دسترسی به این نوع آگهی ها ساده تر است و در صورت تمایل فرد شکل می گیرد. سفارش دهندگان این آگهی ها نیز امیدوار هستند تبلیغاتشان بیشتر دیده شود، زیرا برای مشاهده آن ها کاربر تلفن همراه نباید آدرس یک وب سایت اینترنتی را در گوشی خود وارد کند یا کار خاص دیگری انجام دهد. کاربر باید گوشی خود را در فضا کمی حرکت دهد تا محتوای مورد نظر خود را با کیفیت مناسب و در مواردی با هدایای تشویقی دریافت کند.

از سوی دیگر مردم با استفاده از این بارکدها می توانند اطلاعات اضافی متناسب با نیازهایشان دریافت کنند. برای مثال، قرار است تعدادی از بارکدهای مذکور در ایستگاه های قطار نصب شود و افراد با قراردادن گوشی در برابر آن ها از اطلاعات متنوعی در مورد مسیرهای حرکت و زمان رسیدن اولین قطار و مقصد آن مطلع شوند. البته این کار تنها در مورد قطارهای مجهز به سرویس مکان یابی GPS ممکن است.

این بارکدها به صورت دوبعدی طراحی شده اند و به طور کلی متفاوت از نسل فعلی و یک بعدی بارکدها هستند که تنها روی کالاهای بسته بندی شده چاپ شده و حاوی اطلاعات محدودی در مورد آن ها هستند. از سوی دیگر برای دسترسی به اطلاعات بارکدهای دوبعدی باید نرم افزاری خاص روی گوشی نصب شود.

به نظر می رسد این نوع تبلیغات برای آگهی دهندگان نیز مفید باشد، زیرا باعث تسهیل دسترسی آن ها به اطلاعات مربوط به تک تک مشاهده کنندگان یک تبلیغات خاص خواهد شد. برای مثال، یک آگهی دهنده از این طریق از موقعیت جغرافیایی مشاهده کننده هر آگهی و جزئیاتی که مورد توجه وی قرار گرفته مطلع خواهد شد. پس از تجزیه و تحلیل این اطلاعات هر آگهی دهنده می تواند از علایق و سلیقه های مشتریان خود مطلع شود و برای جلب نظر آن ها به صورت دقیق تر و هدفمند تلاش کند.
نقش آفرینی ربوت ها و لوازم خانگی در جهان شبکه ای

اگر امروزه فقط رایانه ها، چاپگرها، اسکنرها و تعداد محدود دیگری از لوازم دیجیتال در قالب شبکه های رایانه ای قابل اتصال به یکدیگر هستند، این شرایط به زودی تغییر خواهد کرد. در جامعه اطلاعاتی که به سرعت در حال شکل گیری است تقریبا هر وسیله و ابزاری که توسط انسان به کار می رود از طریق شبکه های نسل جدید به دیگر محصولات متصل می شود.

پژوهشگران و محققان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند جهان امروز به میزان روزافزونی در حال شبکه ای شدن است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۷ این روند به اوج خود و بیشترین میزان تکامل برسد.

این پژوهشگران بر این باورند که تا ۹ سال دیگر نه تنها رایانه ها و تلفن های همراه، بلکه mp۳ playerها، کنسول های بازی، دوربین های دیجیتال، وسایل جانبی رایانه ها مانند اسکنرها و چاپگرها، حسگرهای به کار گرفته شده در صدها وسیله الکترونیک و حتی وسایل الکترونیکی خانگی از طریق شبکه های جامع و یکپارچه به یکدیگر متصل خواهند بود.

محققان مختلف با علم به این مسئله در حال تلاش برای تکمیل سیستم شبکه ای جدیدی هستند که به شبکه شخصی هوشمند یا PNs مشهور شده است. مهم ترین مشخصه این شبکه قابلیت اتصال انواع وسایل الکترونیکی است که از استانداردهای مختلفی برای ارایه خدمات به کاربران بهره می برند.

انتظار می رود این شبکه ها به گونه ای طراحی شوند که بتوانند تمامی وسایل الکترونیک مورد نیاز یک کاربر را در قالب یک شبکه بی سیم به یکدیگر متصل کنند و در صورت لزوم این شبکه را به دیگر شبکه های اطلاع رسانی پیوند دهند. پیش بینی ها حاکی است تا سال ۲۰۱۷ این شبکه ها صدها و شاید هزاران وسیله الکترونیک و حتی حسگرهای به کار گرفته شده در قلب بیماران قلبی، حسگرهای اتومبیل ها، حسگرهای لوازم منزل و حتی کلیدهای خاموش و روشن کردن یک لامپ را به یکدیگر متصل کنند.

با راه اندازی چنین شبکه ای که اجاق گاز یک خانه را با تلویزیون و ماشین لباسشویی در قالب یک شبکه متصل خواهد کرد کاربر می تواند از هر نقطه جهان به سادگی به آن ها دسترسی داشته باشد. همچنین کاربر قادر است وسایل شخصی خود را کنترل و برای مثال فرامینی برای اتومبیل پارک شده شخصی صادر کند.

در حال حاضر برای تحقق این هدف پلت فرمی آزمایشی به نام MAGNET با حضور ۱۷ کشور از ۳ قاره جهان با صرف هزینه ای بالغ بر ۴/۱۷ میلیون یورو راه اندازی شده و تحقیق و بررسی در این حوزه همچنان در جریان است.

اما تحول مهم دیگر در این زمینه، جدی تر شدن نقش آفرینی ربوت های رایانه ای است. چندی پیش شورای ملی اطلاعات وابسته به دولت آمریکا اعلام کرد ربوت ها تا سال ۲۰۲۵ به حداکثر تکامل و پیشرفت خود خواهند رسید و می توانند ذائقه یک انسان و علاقه مندی های مختلف او را حدس بزنند.

این شورا در گزارش خود با عنوان "روندهای جهانی در سال ۲۰۲۵: جهان در حال تحول" که دو هفته پیش منتشر شده، تصریح کرده است که تا ۱۷ سال آینده ربوت ها در بسیاری از مشاغل ساده و نیازمند به مهارت پایین به جای انسان ها به کار گرفته خواهند شد و نتیجه این امر ایجاد یک بحران بیکاری دیگر خواهد بود.

پیش از این یک محقق هوش مصنوعی در بریتانیا پیش بینی کرده بود ربوت ها تا سال ۲۰۵۰ به حدی از تکامل و درک خواهند رسید که انسان ها عاشق آن ها می شوند و حتی با آنان ازدواج خواهند کرد.

گزارش شورای ملی اطلاعات آمریکا حاکی است ربوت ها در سال ۲۰۲۵ مانند یک انسان لباس می پوشند و ظاهری شبیه مردم عادی دارند و با بهره مندی از صدها حسگر، رابط کاربری، سیستم های الکترونیک و نمایشگر قابلیت انجام بسیاری از امور را خواهند داشت و توانایی دیدن و شنیدن و لمس کردنشان مانند افراد عادی خواهد بود.