10 آیتمی که باید حتما در کیف دوربین خود داشته باشید

تصميم سرمايه گذاري براي يک دوربين ديجيتال کرده ايد ولي باوجود تعدد مدل هاي مختلف و طيف گسترده اي از مشخصات قادر به تصميم گيري صحيح نمي باشيد و براي انتخاب يک مدل مناسب سردرگم شده ايد.اينک قصد داريم تا دراين مقاله چه براي کاربران آماتور و چه براي کاربران حرفه اي طريقه ي کارکرد دوربين هاي SLR را برايتان شرح دهيم.حال بهتره از خودمان بپرسيم چرا با وجود کامپکت هاي ديجيتال سبک ، کوچک تر و مقرون به صرفه تر باز هم گرايشمان به سمت دوربين هاي SLR است ؟ جواب را فقط در دو کلمه ميتوان خلاصه کرد : تنوع و کيفيت تصوير.منظور از تنوع قابليت تعويض لنز و افزودن لوازم جانبي بي شمار آنهاست.همانطور که ميدانيد اينگونه دوربين ها مجهز به کنترل از راه دور و تجهيزات و کنترل هاي تخصصي هستند که امکان تصرف ريزترين جزييات را براي کاربران فراهم خواهند کرد.البته از کيفيت بدنه ي آنها هم غافل نشويم که نسبت به کامپکت هاي معمول از استحکام بيشتري برخوردارند.و اما سراغ عامل دوم يعني کيفيت تصاوير ميرويم.ميان عکاسي با دوربين هاي SLR و کامپکت هاي معمول در يک روز عادي و روشن هيچ تفاوتي وجود ندارد و هر دو عامل تصاويري رنگي و شارپ هستند.ولي اگر بخواهيم عملکرد اين دو دوربين به چالش کشيم بايد کارکرد آنها را در شرايط نوري ضعيف ، وقايع ورزشي سريع يا حيات وحش تست کرد.استارت رقابت دوربين هاي SLR با کامپکت هاي معمول در حساسيت بالا و سنسورهاي بزرگ شان زده ميشود. کيت نور

SLR چيست ؟

اساسا بيش از نيم قرن است که طراحي فيزيکي دوربين هاي SLR ثابت و بي تغيير مانده است.تک لنز انعکاسي به آيينه لولايي اشاره ميکند که نور را از طريق لنز به چشمي جهت فريم بندي عبور ميدهد سپس با فشردن دکمه ي شاتر امکان ضربه نور به سنسور يا فيلم را فراهم مي آوريد و همه چيزي براي يک عکسبرداري فوق العاده را مهيا ميکنيد.

 

آناتومي دوربين هاي Digital SLR
براي اينکه دقيقا بدانيد DSLR چيست بايد ساختار و مکانيزم اين دوربين ها را بشناسيد. براي درک راحت تر اين موضوع شکل زير کشيده شده و قسمت هاي مهم آن با رنگ هاي مختلف علامت گذاري شده اند:


نور از لنز عبور مي کند و به آيينه برخورد مي کند .( سبز)
آيينه نور را به صفحه Focusing منعکس مي کند.
نور از صفحه Focusing عبور کرده و به صفحه شيشه اي به نام منشور (Pentaprism ) برخورد مي کند. (نارنجي)
منشور نور را مي شکند و به اين ترتيب شما مي توانيد توسط عدسي چشمي دوربين (Viewfinder) تصوير را مشاهده کنيد.

زماني که عکس مي گيريد، آيينه بسته يا کنار مي رود و شاتر (آبي) باز مي شود تا سنسور ديجيتال (قرمز) در معرض نور قرار گيرد.

آيا تصويري که در دوربين (Viewfinder) مشاهده مي کنيد 100 درصد دقيق است؟ در اکثر موارد خير

اگر بررسي هاي دوربين هاي Digital SLR را خوانده باشيد حتما متوجه شده ايد که روشنايي و پوشش عکس با آنچه قبل از گرفتن عکس در Viewfinder مشاهده مي شود متفاوت است. بسياري از دوربين هاي DSLR نمي توانند تمام تصوير قابل مشاهده در Viewfinder را در عکس منعکس کنند. روشنايي عکس نيز با آنچه در Viewfinder مشاهده مي کنيد متفاوت است.

SLR در مقابل SLT ؟
سوني هم مثل کمپاني هاي DSLR هاي معمول ديگر نظير کانن ، نيکون و پنتاکس اقدام به توليد طيف وسيعي از دوربين هاي حرفه اي و نيمه حرفه اي SLT کرده است.اين دوربين ها از تک لنزهاي مات و يا نيمه شفافي برخوردارند و تفاوت در اينجاست که مدل هايي مثل Sony Alpha SLT-A77 و A99 آيينه شان ثابت است و انعکاس 100 درصدي نخواهند داشت.در SLT هاي سوني ديگر چشمي اپتيکال وجود ندارد و به جاي آن چشمي الکترونيکي قرار گرفته است که مهم‌ترين نقطه ضعف آن کاهش نور رسيده به فيلم و يا سنسور تصوير است. در حقيقت شما همواره مقداري از نوري که به سنسور مي‌رسد را از دست مي‌دهيد و اين مي‌تواند براي عکاسي در شرايط ضعيف نوري يک امتياز منفي باشد.نمودار زير نحوه ي کار دوربين هاي SLT را نمايش ميدهد.
منبع: نکاسون