10 آیتمی که باید در کیف دوربین خود داشته باشید

چي داخل کيف عکاسيتان است ؟ احتمالا يک دوربين و يا يکي دو تا لنز.اما قطعا اينها تمام چيزهايي نيستند که لازمه ي کارتان باشد.قصد داريم در اين مقاله کوتاه به طور مختصر 10 آيتمي که بايد به عنوان يک کيت عکاسي همراهتان باشد را معرفي کنيم.

مورد اول
تهيه ي يک سه پايه ي ميني
سعي کنيد زماني سه پايه بزرگ همراه خود داشته باشيد که مطمئن هستيد که لازمه ي کارتان است وگرنه حمل آن اکثر مواقع لزومي نداشته و بيشتر دست و پا گير است و به جاي آن يک سه پايه با سايز ميني و کوچک تهيه کنيد که کاربردي تر و سبک تر است.سه پايه هاي ميني به عکاسي در شرايط نوري ضعيف تسهيل مي بخشد و به راحتي ميتوانيد دوربينتان را روي آن و در هر جايي که به نظرتان مشکل است قرار دهيد.ميتوانيد آن را روي ديوار ، درخت و يا حتي روي زمين تنظيم کنيد و بدون اينکه نگران لرزش و کشيدگي باشيد دوربين را در سرعت شاتر پايين تري قرار دهيد.
مورد دوم
ريموت

اکثر دوربين هاي ديجيتال مجهز به تايمر مي باشند اما اغلب بسيار محدودند.ريموت هاي عکاسي اين امکان را برايتان فراهم ميکنند تا در هر آن که اراده کرديد بدون نياز به لمس فيزيکي دکمه ي شاتر ، دکمه ي شاتر ريموت خود را بفشاريد و لحظه هاي ويژه تان را ثبت کنيد و ديگر نگراني لرزش دوربين و خرابي عکس هايتان را نخواهيد بود.در حقيت ريموت ها دوربينتان را از فواصل دورتر کنترل خواهد کرد .ريموت به معناي واضح تر کنترل کننده ي سيمي دوربين براي تريگر کردن شاتر است.از ريموت هاي قديمي ميتوان در فاصله هاي کوتاه استفاده کرد اما اگر از ريموت هاي جديد و وايرلس استفاده ميکنيد ديگر محدوديتي در فاصله نخواهيد داشت .
مورد سوم
دستمال ميکروفايبر

دستمال هاي ميکرو فايبر يکي از مهم ترين و مفيد ترين تجهيزاتي است که ميتواند در کيف تان وجود داشته باشد که ميتوانيد با آن غبار هاي سطحي روي تجيزاتتان را پاک کنيد همچنين ميتوانيد اين دستمال را بين تجهيزاتتان قرار دهيد تا در صورت تماس اتفاقي مانع از خط و خش و آسيب ابزارهايتان شود.
مورد چهارم
دمنده‌ي قوي براي برطرف کردن ذرات غبار

غبار مي‌تواند مشکلات زيادي براي لنزها و دوربين‌ها ايجاد کند. ازطرفي ممکن است ازدياد غبار روي سطح لنز باعث شود تا قسمت‌هايي از تصويرکيفيت پايين پيدا کنند يا عناصر مزاحم در تصوير ديده شوند. از طرفي ديگر،دوربين داراي قسمت‌هايي با حساسيت بالا (مانند حسگر) هستند و نمي‌توان اينقسمت‌ها را با لوازم عادي (مانند پارچه) پاک نمود. اين وسيله مي‌تواندمقدار زيادي هوا را به محلي خاص جريان دهد تا غبار به‌خوبي از آن ناحيه پاکشود.

مورد پنجم

فيلتر پولارايزر از دو صفحه ي شيشه اي متحرک تشکيل شده است که مانع و سدي بر سر امواج ايجاد و از ورود آنها به دوربين جلوگيري ميکند.در نتيجه ميشود با استفاده از فيلتر پولارايزر انعکاس ها را حذف کرد.تصاويري که با اين فيلتر گرفته ميشوند واضح تر و داراي غلظت رنگ بالاتري هستند.يکي ديگر از تاثيرات اين فيلتر روي رنگ آبي آسمان است که کنتراست آسمان را افزايش ميدهد.
مورد ششم
اسمارت فون / تبلت

اگر در محيط هاي بيرون عکاسي ميکنيد پيشنهاد ميکنيم که حتما يک اسمارت فون و يا يک تبلت همراه خود نيز داشته باشيد.اين دو وسيله در مواقع ضروري جزو مهمترين و کاربردي ترين ابزارها محسوب ميشوند که کاربردي بي شمار دارند و جهت کسب اطلاعات در هر موضوعي ميتوان روي آنها حساب کرد.به عنوان مثال اين دو ابزار ميتوانند عمق ميدان ، زمان طلوع و غروب خورشيد و بسياري اطلاعات ديگر را در اختيارتان قرار دهند و به خصوص براي عکاسي معماري و مناظر واقعا کاربردي اند و عملکردي فوق العاده دارند.همچنين ميتوانيد دفترچه ي پي دي اف راهنماي کاربر دوربين خود را به اسمارت فون خود دانلود نماييد و در صورت لزوم از آن استفاده کنيد.
مورد هفتم
کارت شناسايي

ممکنه داشتن کارت شناسايي برايتان کمي عجيب باشد ولي به شما توصيه ميکنيم وقتي در محيط هاي بيرون عکاسي ميکنيد و مايليد تا از اطرافيانتان عکاسي کنيد بهتر است تا ابتدا از خودشان اجازه بگيريد ، سپس نمونه اي از عکس هاي خود را به آنها هديه دهيد و کارت شناساييتان را در اختيارشان قرار دهيد تا از حرفه و نيت شما مطلع شوند.
مورد هشتم
فلاش اکسترنال

احتمالا مهم‌ترين بخش عکاسي، درک نورپردازي است. امروزه تقريبا تمامدوربين‌هاي DSLR (و همچنين دوربين‌هاي کامپکت) يک فلاش داخلي دارند. امافلاش داخلي دوربين هميشه بهترين انتخاب نيست و حتي گاهي جواب نمي دهد. فلاش اکسترنال واحدي است که در کفشک دوربين (جايگاهي که معمولا بالايدوربين است) نصب مي‌شود. اگر فلاش اکسترنال توانايي ارتباط با دوربين راداشته باشد (کم کردن نياز تنظيمات دستي فلاش) به آن اختصاصي (dedicated) ميگويند. دوربين و فلاش از اطلاعاتي مثل طول لنز، حساسيت ISO، عدد f و سرعتشاتر براي تعيين قدرت خروجي فلاش استفاده مي کنند. فلاش هاي اکسترنال نسبتبه فلاش‌هاي داخلي و پاپ آپ ارجح هستند. از دلايل برتري آنها مي‌توان بهرهايي از قرمزي چشم در اين نوع فلاش‌ها اشاره کرد که با تغيير زاويه فلاشنسبت به سوژه حاصل مي‌شود. علاوه بر اين بسياري از اين فلاش‌ها قبل ازگرفتن عکس نوري مي‌تابانند تا مردمک چشمان سوژه را تنگ کرده و از قرمزي چشمجلوگيري کنند. فلاش اختصاصي به دليل انعطاف پذيري که به شما مي دهد بسياراز فلاش داخلي دوربين بهتر است. حتي بهتر همراهي آن با يک کابل است کهمي‌توانيد فلاش را جدا کرده و براي بهترين عکس آن را در هر زاويه اي که ميخواهيد، قرار دهيد. باور کنيد، شما هم تحت تاثير آزادي عملتان قرار خواهيدگرفت!
مورد نهم
اگر شايط اقليمي در کشورتان متغير است بهتر است تا در کيف دوربين يک کاور باران هم داشته باشيد.يا ميتوانيد آن را بخريد و يا حتي ميتوانيد خودتان با مشماهاي وکيوم مشابه آن را درست کنيد بعضي کاربران هم عقيده دارند بهترين کاور چتر است. بيشتر عکاسان، دوست ندارند در هنگام باران، دوربين و تجهيزات خود را بيرونبياورند و مشغول عکاسي شوند. اما برخي ديگر، پس از پوشاندن دوربين درکاورهاي مخصوص خود را از لذت عکاسي زير باران محروم نمي کنند. يکي از مهمترين اصول در هنگام عکاسي در باران، محافظت از دوربين و سايرتجهيزات از قطرات باران است. هيچگاه در زير باران، لنز دوربين تان را تغييرندهيد، براي چنين کاري، اگر لازم بود، بهتر است زير يک سرپناه رفته واقدام به تعويض لنز بگيريد. حفظ بدن تان از سرما و خيس شدن واجب تر ازعکاسي است. پس باراني بپوشيد. از پوشش ها يا کاورهاي ضد آب براي دوربين تاناستفاده کنيد. در هنگام عکاسي در باران بهتر است از سايه بان هاي لنز بهرهگيريد، پس از عکاسي نيز تمام سطوح دوربين و لنز خود را با يک پارچه نرم،خوب خشک نماييد.